Prawo nowych technologii - Oniszczuk & Associates
Strona główna »

Prawo nowych technologii

Prawo dla startupów, prawo nowych technologii czy przeprowadzenie ICO to jedna z naszych głównych specjalizacji. Od początku istnienia naszej kancelarii mamy przyjemność pracować z międzynarodowymi funduszami VC jak i startupami, zabezpieczając prawne aspekty ich działań.

Oferta Oniszczuk & Associates obejmuje:

  • NOWE TECHNOLOGIE I BRANŻA IT
    Mamy wieloletnie doświadczenie w specjalistycznej obsłudze firm z sektora IT. Sporządzamy wszelkie umowy, regulaminy i inne dokumenty niezbędne do zabezpieczenia interesów naszych klientów działających w tej innowacyjnej branży.
  • PRAWO DLA STARTUPÓW
    Reprezentowaliśmy zarówno founderów jak i inwestorów. Nasze doświadczenie obejmuje tworzenie spółek oraz struktur pod inwestycje, obsługa inwestycji, tworzenie umów min. inwestycyjnych.
  • BLOCKCHAIN I KRYPTOWALUTY
    Zapewniamy doradztwo prawne i podatkowe z zakresu kryptowalut i technologii blockchain pozwalające minimalizować ryzyko inwestorów.
  • OBSŁUGA ICO
    Zapewniamy obsługę podmiotom zainteresowanym pozyskaniem kapitału przez ICO. Pomagamy wybrać jurysdykcję, tworzymy struktury oraz całość dokumentacji takiej jak np. whitepaper, łącznie z ewentualnymi wymogami regulacyjnymi w danym kraju.

Prawo nowych technologii to także:

  • Prawo nowoczesnych technologii;
  • Obsługa prawna sektora IT;
  • Obsługa prawna branży IT;
  • Obsługa prawna spółek technologicznych;
  • Obsługa prawna startupów;
  • Obsługa prawna ICO;
  • Ochrona własności intelektualnej;
  • Pomoc prawna dla startupów.
CHCESZ UZYSKAĆ NIEODPŁATNĄ PORADĘ DOTYCZĄCĄ TEGO TEMATU?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

 

W dobie dynamicznie rozwijającej się techniki oraz procesów gospodarczych z nią związanych, jednym z kluczowych elementów dla przedsiębiorców jest umiejętne poruszanie się w sieci istniejących przepisów prawnych, a także odpowiednie przygotowanie na wprowadzanie nowych regulacji prawnych. Wszelka działalność na pograniczu prawa i wzrastających potrzeb sektora innowacyjnego, obejmującego m. in. działalność spółek IT, rosnący rynek start-upów czy zagadnienia związane z ICO (ang. Initial Coin Offering – to nowoczesna metoda finansowania oparta na gromadzeniu kapitału przez start-upy za pomocą kryptowalut), to wyzwanie zarówno dla spółek z branży, jak i podmiotów świadczących dla nich obsługę prawną.

Usługi prawne dla podmiotów branży IT

Kompleksowa obsługa prawna związana z nowymi technologiami powinna proponować gotowe rozwiązania łączące ze sobą efektywność ekonomiczną prowadzonej działalności z optymalnym zastosowaniem obowiązujących regulacji prawnych.

Dlatego podmioty z branży IT wymagają pomocy w zakresie opracowania i wdrożenia szeregu dokumentów i procedur, które usprawnią ich płynne działanie. Należą do nich w głównej mierze: umowy o współpracy, umowy o świadczenie usług, regulaminy pracownicze, regulaminy wynagradzania oraz regulaminy usług i serwisów, a także kwestie dotyczące praw autorskich, znaków towarowych czy ochrony danych osobowych. Wskazane przykłady stanowią jedynie część działań, których należyte wykonanie jest niezbędne dla właściwego funkcjonowania na silnie konkurencyjnym rynku IT.

CHCESZ UZYSKAĆ NIEODPŁATNĄ PORADĘ DOTYCZĄCĄ TEGO TEMATU?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

Nowatorskie rozwiązania w ramach nowych technologii

Należy podkreślić, że prawo nowych technologii, to nie tylko kwestie związane ze spółkami IT, klasycznie kojarzonymi z regulacjami na rynku branży tech. To również szereg innowacyjnych rozwiązań i pomysłów, które coraz intensywniej wkraczają na rynek. Do takich właśnie zaliczyć można odnoszące wiele sukcesów start-upy czy nowatorski sposób ich finansowania czyli ICO.

Start-up to forma działalności, polegająca na poszukiwaniu dogodnego modelu biznesowego dla wykreowania i wprowadzenia na rynek innowacyjnego produktu lub usługi, która po uzyskaniu źródła finansowania będzie rozszerzała swoją działalność na dalsze obszary. Cechą charakterystyczną początkującego start-upu jest ograniczone doświadczenie jego założycieli, którzy szukają oparcia w doświadczeniu partnerów biznesowych, którzy pomogą rozwinąć nowo powstały pomysł. Kluczowym momentem rozwoju każdego start-upu jest wprowadzenie produktu na rynek i poddanie go weryfikacji grupie potencjalnych odbiorców. Takie „zderzenie z rzeczywistością” decyduje o przyszłych losach start-upu, a jeżeli wypadnie ono korzystnie, to późniejsze funkcjonowanie takiej działalności wymaga dalszego wsparcia ze strony doświadczonych prawników.

Jako, że kluczowym elementem każdego start-upu jest, obok pomysłu, właściwy strumień finansowania, to nieuniknione jest również wprowadzenie tematu ICO, jako nowego pomysłu dla wsparcia finansowego przedsiębiorców i ich pomysłów. ICO to forma gromadzenia kapitału polegająca na rozdysponowaniu części środków osobom, które podjęły decyzję o wsparciu dla powstającego start-upu. Finansujący otrzymują tokeny, których wartość wzrasta jeżeli dane przedsięwzięcie będzie się prężnie rozwijało. Przekazujący środki nabywa możliwość dostępu do danego przedsięwzięcia już na etapie jego projektu, a więc zyskuje przewagę nad innymi inwestorami w przypadku sukcesu danego start-upu. Jest to zatem interesująca forma inwestycji, która jeszcze nie osiągnęła znacznego pułapu zainteresowania, co czyni ją atrakcyjna alternatywą dla klasycznych form wsparcia biznesowego.

Zabezpieczenie praw innowacyjnego biznesu

Biorąc pod uwagę wskazane wyżej obszary z pogranicza nowych technologii, biznesu i prawa, warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt, który stanowi ich wspólny mianownik – ochrona własności intelektualnej. Każda osoba lub podmiot wykonująca pracę o charakterze twórczym spotyka się z problemem ochrony wytworów swojej działalności. Dlatego tak istotnym jest kwestia właściwego zabezpieczenia jej przedmiotów przed naruszeniami (działanie ochronne/prewencyjne) bądź postępowania w sprawach, gdzie do naruszeń doszło (działanie następcze). Rolą sprawnego zespołu prawników pozostaje obsługa przedsiębiorcy również w tym obszarze.

NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.
Napisz lub zadzwoń.