Firma w Szwajcarii

Szwajcaria od lat była uznawana za tradycyjny raj podatkowy i azyl dla zamożnych Europejczyków szukających poufności. Obecnie kraj ten traci na znaczeniu wobec konkurencji ze strony innych jurysdykcji, które oferują mniej wymogów prawnych, niższe koszty założenia spółki oraz paradoksalnie wyższy stopień poufności.

Zakładanie firmy w Szwajcarii

Pierwszą barierą przy zakładaniu spółki jest wysoki minimalny kapitał zakładowy: 20.000 CHF dla spółki GmbH oraz 100.000 CHF dla AG, będącej odpowiednikiem spółki akcyjnej. W momencie rejestracji musi być wpłacona odpowiednio połowa kapitału spółki GmbH i jedna czwarta dla AG. Dodatkowo konieczne jest powołanie szwajcarskiego rezydenta jako członka zarządu. Ograniczono również obrót gotówkowy: obecnie szwajcarskie banki rzadko przyjmują depozyty gotówkowe większe niż 25.000 CHF i to nie częściej niż raz do roku, a co do polskich rezydentów wprowadzono formularze automatycznej wymiany informacji z polskimi władzami skarbowymi.
Jeśli jednak inwestor spełni powyższe wymagania, uzyskuje on dostęp do szeregu korzyści, niedostępnych w innych jurysdykcjach. Obiektywnie Szwajcaria dalej oferuje jedną z najniższych stawek CIT w Europie, a firmy w elitarnych branżach jak np. handel złotem czy surowcami, operują niemal wyłącznie tam. Kraj ten dalej prowadzi w światowym rankingu Finansowej Poufności. W połączeniu ze strategicznym położeniem oraz dostępem do szwajcarskiego sektora bankowego oraz finansowego można być spokojnym o pozycję Szwajcarii na rynku światowym.

Myślisz o założeniu firmy w Szwajcarii? Powierz to zadanie profesjonalistom. Nasza kancelaria zapewni Ci szybki start własnej spółki.

Porozmawiajmy o tym, co możemy dla Państwa zrobić. Prosimy zostawić wybrane dane, a skontaktujemy się z Państwem w ciągu 24h
lub