Dlaczego warto kupić gotową spółkę z o.o.? Zalety i wady - Oniszczuk & Associates - Obsługa Klientów Biznesowych
2 October 2023 |

Dlaczego warto kupić gotową spółkę z o.o.? Zalety i wady

Założenie działalności gospodarczej w formie spółki prawa handlowego to długotrwały, a niekiedy również mocno złożony proces. Kiedy przedsiębiorcy zależy, aby jak najszybciej rozpocząć własny biznes, lepszym rozwiązaniem może okazać się zakup gotowej spółki z o.o. Na czym polega to rozwiązanie? Jakie są zalety i wady kupowania gotowych spółek?

Czym jest gotowa spółka z o.o.?

Jak sugeruje nazwa, gotowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to podmiot gospodarczy, który jest już wpisany do rejestru przedsiębiorców KRS. Został on utworzony specjalnie w celu dalszej odsprzedaży osobom, które potrzebują szybko rozpocząć prowadzenie własnej działalności albo sprzedany przez poprzednich wspólników. Taki podmiot posiada własny numer NIP i REGON, wszelkie atrybuty formalne niezbędne do prowadzenia działalności, a także:

  • firmę i siedzibę;
  • określone PKD;
  • opłacony kapitał zakładowy (jeżeli taki jest wymagany).

Gotowa spółka może być sprzedawana w wariancie rejestracji w VAT lub bez niego. Wyróżnia się też spółki w historią gospodarczą oraz tzw. czyste spółki. Podmioty posiadające udokumentowaną historię działalności zwykle mają większą szansę na uzyskanie finansowania w postaci leasingu lub kredytu w uwagi na wyższy scoring. Spółki czyste nie są związane żadnymi umowami, nie mają też historii zobowiązań.

Zalety gotowych spółek

Zakup gotowej spółki to dla wielu przedsiębiorców wymierne korzyści. Co zyskujesz, wybierając takie rozwiązanie?

Oszczędność czasu

Rejestracja spółki z o.o.i potrafi trwać nawet kilka tygodni, w zależności od aktualnego obciążenia sądu rejestrowego. W wielu przypadkach taki okres może okazać się zbyt długi. Oczywiście wspólnicy zawsze mogą założyć spółkę z o.o. przez system teleinformatyczny S-24, wtedy czas rejestracji ulega skróceniu do kilku dni.

System S-24 ma jednak swoje wady. Przede wszystkim umożliwia rejestrację wyłącznie określonych form organizacyjno-prawnych. Poza tym nakłada liczne ograniczenia w przedmiocie brzmienia samej umowy, która musi odpowiadać wymaganiom określonym w odpowiednich przepisach.

Decydując się na zakup gotowej spółki pierwsze faktury można wystawiać już na następny dzień. Niewątpliwą zaletą jest brak konieczności oczekiwania na rejestrację podmiotu w KRS i VAT. Wspólnicy nie muszą też korzystać z usług notariusza.

Szybki dostęp do koncesji i zezwoleń

Niektóre rodzaje działalności gospodarczej podlegają państwowej reglamentacji. Oznacza to, że przedsiębiorca przed jej rozpoczęciem musi uzyskać określoną licencję lub koncesję (np. licencja przewoźnika drogowego lub koncesja na alkohol albo obrót paliwami ciekłymi). Wiąże się to z koniecznością oczekiwania na decyzję organu administracyjnego, a także szeregiem wymagań formalnoprawnych nałożonych przez odpowiednie ustawy sektorowe.

Gotowa spółka może dysponować już niezbędnymi zezwoleniami, co znacząco skraca czas niezbędny do rozpoczęcia działalności i pozwala od razu wejść na rynek jako konkurencyjny podmiot.

Gwarancja prawidłowej rejestracji i bezpieczeństwo

Samodzielne zakładanie spółki prawa handlowego jest obarczone ryzykiem związanym z dużą ilością formalności. Popełnienie nawet drobnego błędu może sprawić, że całą procedurę trzeba będzie zaczynać od początku.

Zakup gotowej spółki to pewność, że przy jej rejestracji wszystkie formalności zostały dopełnione. Transakcja jest również bezpieczna pod względem formalnym, ponieważ podmiot nie jest związany umowami z kontrahentami, pracownikami i nie ma zaległych zobowiązań publicznoprawnych.

Wady gotowych spółek. O czym należy pamiętać?

Choć nie ulega wątpliwości, że zakup gotowej spółki z o.o. to wygodne rozwiązanie, nie zawsze będzie ono optymalne.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, że w sytuacji, kiedy wspólnicy potrzebują jedynie podstawowej formy wehikułu pod postacią spółki z o.o. do prowadzenia działalności, lepszym rozwiązaniem może okazać się zarejestrowanie spółki przez S-24. To tania metoda, która sprawdzi się w przypadku podstawowych rodzajów biznesu bez takich rozwiązań, jak dopłaty, umorzenia udziałów czy wkład niepieniężne. W tych przypadkach oszczędność czasu przy zakupie gotowego podmiotu może okazać się pozorna, a koszty wyższe niż przy rejestracji nowej spółki.

Należy też pamiętać, że nawet wybierając spółkę z udokumentowaną historią nie zawsze można liczyć na ulgowe warunki przyznawania dotacji. Wiele zależy od tego, czy działalność spółki rzeczywiście była prowadzona i czy pozostawała ona w zgodzie z PKD.

Jak powinien wyglądać rzetelny proces zakupu spółki?

Kupując gotową spółkę należy dokładnie ustalić, za co płacone jest wynagrodzenie. Powinno obejmować również niezbędne zmiany w KRS, rejestrze podatników VAT oraz urzędzie skarbowym. Należy też pamiętać, aby odebrać od sprzedającego pisemne oświadczenie, że spółka nie wypełniała weksli i nie zaciągnęła żadnych zobowiązań finansowych. W ten sposób kupujący zabezpiecza swoje interesy na wypadek ewentualnych roszczeń osób trzecich. Warto upewnić się przed zakupem, czy podmiot na bieżąco składał sprawozdania finansowe.

Wspólnicy, którzy rozważają założenie działalności gospodarczej, powinni skorzystać ze wsparcia doświadczonej kancelarii prawnej. Prawnicy z zespołu Oniszczuk & Associates specjalizujący się w obsłudze korporacyjnej zidentyfikują potrzeby biznesowe przyszłych przedsiębiorców i doradzą najlepsze w danej sytuacji rozwiązanie. Może nim być gotowa spółka, ale nie zawsze tak będzie.