Spis treści
Z tego artykułu dowiesz się:
Republika Albanii to państwo położone w południowo-wschodniej Europie na Półwyspie Bałkańskim. Jest członkiem wielu organizacji międzynarodowych, w tym ONZ, NATO, WTO oraz OBWE. Głównymi partnerami Albanii w inwestycji są takie kraje, jak Włochy i Grecja, ale też Holandia oraz Austria. Rząd Albanii stale dba o stworzenie sprzyjających warunków dla inwestorów, dlatego polscy przedsiębiorcy działający na własny rachunek mogą liczyć na atrakcyjne podatki w Albanii, możliwość łatwego wynajęcia lub nabycia nieruchomości oraz dostęp do rynków państw ościennych.
Do najistotniejszych sektorów rynku zalicza się rolnictwo, surowce. Ze względu na dostęp do morza istotne znaczenie ma turystyka, transport oraz usługi związane z handlem.
Rodzaje działalności gospodarczej w Albanii
Spółki prawa handlowego rejestrowane są w Elektronicznym Rejestrze Handlowym prowadzonym przez Krajowe Centrum Biznesu przy Ministerstwie Finansów i Gospodarki. Ich funkcjonowanie regulują przepisy ustawy o przedsiębiorcach i spółkach. Spółka w Albanii zakładana przez zagranicznych przedsiębiorców zwykle funkcjonuje jako:
- spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;
- spółka akcyjna.
Prowadząc działalność na miejscu, można też wybrać przedstawicielstwo.
W spółkach z o.o. wspólnicy nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Od dochodów należy zapłacić podatek dochodowy od osób prawnych (CIT). Obowiązki spółki obejmują składanie deklaracji VAT oraz deklarację podatkową od zysku.
W spółkach akcyjnych akcjonariusze odpowiadają wyłącznie do wysokości wkładu wniesionego na akcje. Minimalny kapitał zakładowy wynosi minimum 3,5 miliona leków albańskich dla spółek prywatnych oraz 10 milionów leków dla spółek publicznych. Kapitał spółki jest podzielony na akcje o określonej wartości. Podobnie jak w sp. z o.o. spółki akcyjne mają obowiązek złożenia deklaracji CIT i VAT.
Przedstawicielstwa stanowią “przedłużenie” krajowej działalności gospodarczej, nie mogą działać samodzielnie. Warto podkreślić, że niezależnie od deklaracji CIT i VAT taki zakład składa również rozliczenie specyficzne dla oddziału.
Opodatkowanie spółek w Albanii
Albańskie prawo przewiduje bazową stawkę CIT w wysokości 15%. Na zwolnienie mogą liczyć podatnicy, których obrót nie przekracza 14 milionów leków albańskich. Z kolei spółki zajmujące się agroturystyką i kooperacją w tym zakresie oraz produkcją software’u korzystają z obniżonej stawki CIT 5%.
Podmioty opodatkowane VAT mają obowiązek zapłaty podatku według bazowej stawki 20%. Stawki obniżone to 6% (m.in. usługi związane z zakwaterowaniem, np. organizowanie wynajmu) oraz 10% (wybrane kategorie usług związane z rolnictwem). Opodatkowaniu VAT 0% podlegają usługi eksportu i transportu międzynarodowego. Dochód z tytułu m.in. usług zdrowotnych, edukacyjnych i weterynaryjnych jest zwolniony z VAT.
Firma w Albanii – Jak wygląda jej założenie?
Założenie spółki w Albanii obejmuje następujące etapy:
- weryfikację niepowtarzalności nazwy firmy;
- sporządzenie statutu w formie aktu notarialnego;
- otrzymanie potwierdzenia rejestracji spółki;
- zgłoszenie się do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych;
- rejestracja jako podatnik VAT we właściwym urzędzie.
Niezbędne jest też wystąpienie o wydanie firmowej pieczęci. Po jej otrzymaniu spółka będzie mogła oznaczać wystawiane przez siebie dokumenty.
Korzyści z założenia spółki w Albanii dla inwestorów zagranicznych
Zakup nieruchomości na terenie Albanii na potrzeby działalności
Aby uzyskać rezydencję podatkową w Albanii, trzeba przebywać na terenie państwa przez odpowiednio długi czas (183 dni). Niekiedy łatwiejsze będzie wykazanie, że znajduje się tam centrum interesów życiowych podatnika. Część przedsiębiorców może pomyśleć o wynajmie nieruchomości, ale pewniejszym sposobem będzie zakup nieruchomości albo mieszkanie w Albanii za pośrednictwem doświadczonej kancelarii prawnej. Dzieląc się zdobytym doświadczeniem, pomagamy naszym klientom zlokalizować atrakcyjne oferty.
Prawnicy z doświadczeniem pomogą znaleźć nieruchomość z uregulowaną sytuacją prawną, sprawdzą zabudowę sąsiednich terenów, a także zapewnią kompleksowe wsparcie podczas negocjacji warunków umowy ze sprzedającym oraz opiekę przy finalizacji procedury notarialnej. Istotna jest też pomoc w zawieraniu umów z dostawcami mediów.
Organy podatkowe potwierdzają, że uzyskanie certyfikatu rezydencji sprawia, że pracodawca opodatkowuje dochody pracowników albańskich wyłącznie według prawa albańskiego. Oznacza to niższe koszty prowadzenia działalności.
Obecnie dużym zainteresowaniem polskich inwestorów cieszą się miasta położone na południu Albanii, np. Saranda i Ksamil.
Prowadzenie działalności w Albanii – najważniejsze informacje
Poniżej zamieszczamy najważniejsze informacje dla inwestorów planujących zakładanie spółki w Albanii.