Gdzie najlepiej założyć firmę za granicą? - Oniszczuk & Associates - Obsługa Klientów Biznesowych
8 czerwca 2024 |

Gdzie najlepiej założyć firmę za granicą?

Założenie spółki poza granicami Polski to dla wielu przedsiębiorców recepta na niskie podatki, wyższe dochody oraz uniknięcie formalności. Czy rzeczywiście prowadzenie działalności gospodarczej w innym kraju to same pozytywy? Gdzie warto rozważyć założenie firmy i o czym trzeba pamiętać przed zdecydowaniem się na taki krok?

Dlaczego rejestracja firmy za granicą może być dobrym pomysłem?

Trudno zaprzeczyć, że polscy przedsiębiorcy płacą wysokie podatki, a zbiurokratyzowane środowisko i niejasne przepisy dodatkowo utrudniają realizację założeń biznesowych. Polska jest też krajem, gdzie rozliczenia podatkowe zajmują rekordowo dużą ilość czasu. Co można zyskać poprzez założenie firmy w innym kraju?

Bezpieczeństwo i stabilność

W wielu państwach przepisy zmieniają się rzadko, są stabilne, a urzędy sprzyjają przedsiębiorcom. W efekcie na formalności związane z prowadzeniem firmy i jej rozliczaniem można poświęcić mniej czasu. Jednocześnie w większości przypadków obcych jurysdykcji przedsiębiorcy mogą wybrać spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, która działa na bardzo podobnych zasadach jak w Polsce, gwarantując zbliżony poziom bezpieczeństwa i elastyczność.

Niższy podatek dochodowy oraz podatek VAT

Wielu zagranicznych przedsiębiorców płaci niższe zobowiązania podatkowe. Jest to istotne zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców, którzy nie mają jeszcze ugruntowanej pozycji na rynku. Niższe podatki oznaczają wzrost zysków osiągniętych w związku z prowadzoną działalnością. Dodatkowo umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pozwalają na jednokrotne zapłacenie daniny.

Założenie spółki wiąże się często z dostępem do wielu ulg i zwolnień, które pozwalają uczynić jej działalność jeszcze bardziej opłacalną.

Korzystne warunki dla prowadzenia działalności

Rejestracji firmy wcale nie muszą towarzyszyć rozbudowane formalności, konieczność wniesienia wysokiego kapitału własnego czy ciągłe obowiązki sprawozdawcze do urzędu skarbowego i innych organów. Warto wybierać ustrój, który gwarantuje łatwe zakładanie firmy, ale jednocześnie pozwala na zachowanie możliwie dużego stopnia poufności. W licznych krajach urzędnicy traktują przedsiębiorcę jak partnera, a z wieloma problemami można uporać się polubownie.

Łatwość w zakładaniu nowych podmiotów z reguły powoduje, że nie polecamy kupowania gotowej spółki. Z założeniem firmy wiąże się znacznie większa elastyczność z uwagi na możliwość swobodnego sformułowania umowy lub statutu.

Firma za granicą? Gdzie najlepiej założyć spółkę?

Nie jest łatwo wybrać dobre miejsce do prowadzenia biznesu. Sprawdź naszą krótką listę przykładowych państw, które ułatwiają założenie i rozwój spółki.

Korzyści z założenia firmy na Słowacji

Głównymi zaletami zakładania spółki na Słowacji są niższe podatki VAT oraz WHT od dywidendy. Środki transportu można kupić na korzystnych warunkach bez podatku akcyzowego i VAT. Dlatego jest to częsta jurysdykcja wybierana przez firmy związane z transportem i logistyką. Liberalizm widoczny jest również w kwestii wyliczania kosztów uzyskania przychodu. Słowacka spółka ma w tym zakresie większe możliwości niż polscy przedsiębiorcy.

Założenie spółki w Czechach

Spółka w Czechach zapłaci niższy podatek VAT niż w Polsce. Również w tym przypadku można liczyć na korzystne warunki współpracy z urzędami, a biurokracja jest ograniczona do minimum. Ogromną zaletą jest możliwość odliczenia nawet do 60% kosztów uzyskania przychodu.

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych

Stany Zjednoczone przyciągają inwestorów, zwłaszcza jeżeli chodzi o stan Delaware. Pod pewnymi warunkami nie występuje tutaj podatek dochodowy oraz podatek VAT i podatek od sprzedaży, a właściciele spółki zachowują daleko idącą anonimowość prowadzonego biznesu. Dane przedsiębiorstwa ujawnia się przede wszystkim na potrzeby postępowania sądowego lub egzekucyjnego.

Firmy, których kapitał jest gromadzony w formie wartości niematerialnej (np. znaki towarowe), nie ponoszą z tego tytułu żadnych opłat.

Obowiązujące przepisy stanowe nie przewidują obowiązku prowadzenia ksiąg handlowych, a spółka może być założona bez określonego kapitału początkowego.

Założenie spółki w Wielkiej Brytanii

Choć Wielka Brytania nie jest już w Unii Europejskiej, nadal może stanowić atrakcyjny kierunek dla prowadzenia biznesu. Bazowa stawka CIT wynosi wprawdzie 25%, ale można obniżyć ją nawet do 10%. Niższa niż nasza rodzima jest też podstawowa stawka podatku VAT (20%). Decydując się na założenie spółki z o.o. przedsiębiorca zyskuje odrębność majątkową oraz ograniczenie odpowiedzialności, ponieważ spółka LTD odpowiada własnym majątkiem za zobowiązania.

Spółka w Estonii

Spółka w Estonii kusi przedsiębiorców możliwością niepłacenia podatku dochodowego do czasu wypłaty zysków. Praktycznie wszystkie formalności związane z biznesem można załatwić zdalnie. Ponad 50 umów o unikaniu podwójnego opodatkowania sprzyja obniżeniu zobowiązań publicznoprawnych. To atrakcyjna lokalizacja dla firmy rozwijającej się na polu nowych technologii, np. w obszarze kryptowalut lub blockchain.

Dlaczego prowadzenie działalności za granicą nie zawsze jest proste?

Możliwości założenia spółki za granicą jest sporo, ale warto pamiętać o kilku kwestiach, które mają realne przełożenie na zyski, a także bezpieczeństwo wspólników.

Podstawowa znajomość systemu prawnego i podatkowego

Przed podjęciem decyzji o założeniu spółki przedsiębiorca powinien zapoznać się z podstawowymi zasadami, według których działa system prawny i podatkowy docelowego państwa. W przeciwnym razie może się okazać, że na podatkach nie uda się oszczędzić lub, co gorsza, obciążenia podatkowe będą wyższe niż w Polsce. Oczywiście nie trzeba znać wszystkich przepisów regulujących dany rodzaj działalności szczegółowo – tym zajmie się kancelaria, która będzie rejestrowała spółkę.

Koncesje lub licencje niezbędne do założenia firmy

Aby założyć niektóre rodzaje działalności, niezbędne może być uzyskanie wcześniejszej decyzji administracyjnej zezwalającej na podjęcie takiego działania. Obostrzenia najczęściej dotyczą branży transportowej, bankowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej czy związanej z działalnością rynków finansowych. Prowadzenie firmy bez odpowiedniego zezwolenia będzie naruszeniem prawa i może skutkować nałożeniem dotkliwej kary finansowej.

Stworzenie optymalnych warunków do rozwoju biznesu

Dla zwiększenia opłacalności prowadzonej działalności nie zawsze wystarczy założyć spółkę poza granicami kraju. Niekiedy wymagana jest określona struktura podmiotowa lub prowadzenie działalności o określonym profilu, lub wyłącznie na określonym obszarze. Dobrym przykładem jest spółka w Delaware, gdzie zwolnienia podatkowe przysługują właśnie podmiotowi, który nie prowadzi działalności na terenie USA (w obszarze Delaware). Właśnie dlatego warto zlecić założenie spółki za granicą kancelarii prawnej z doświadczeniem w tego typu operacjach.

Uważaj na zarzut unikania opodatkowania

Rozważając założenie spółki w innym kraju niż Polska, należy uważać na raje podatkowe. To kraje, których systemy prawne umożliwiają prowadzenie agresywnej optymalizacji podatkowej. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się bardzo dobrym wyborem, niekiedy wybór takiej jurysdykcji może skutkować wzmożonymi kontrolami urzędów skarbowych, a większymi wymaganiami względem cen transferowych. Naruszenie obowiązujących przepisów może pociągać za sobą poważną odpowiedzialność.

Czasami lepszym wyborem będzie rejestracja spółki w jednym z państw Unii Europejskiej. To w pełni bezpieczne działanie i również opłacalne.

Jak założyć firmę za granicą z pomocą Kancelarii Oniszczuk & Associates?

Kancelaria Oniszczuk & Associates to zespół wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy zajmują się zakładaniem spółek za granicą oraz ich bieżącą obsługą prawną. Pomożemy znaleźć odpowiednią destynację dla Twojego biznesu z uwzględnieniem indywidualnych celów biznesowych, a także zadbamy o rozwój firmy i spełnienie wymagań wynikających z lokalnych przepisów.

Pamiętaj, że polskie firmy za granicą to coraz częściej stosowane rozwiązanie, które przynosi wiele korzyści. Nie bój się z niego skorzystać.