Optymalizacja podatkowa

Optymalizacja podatkowa stanowi szereg działań, które dążą do ograniczenia narzuconych przez prawo zobowiązań podatkowych takich jak: PIT, CIT oraz VAT. Prawo wyróżnia różne metody optymalizacji podatkowej i wybór konkretnej z nich powinien być oparty na wcześniej przeprowadzonej analizie biznesowej. Oczywiście warto podkreślić, że optymalizacja podatkowa przeprowadzona zgodnie z prawem jest w 100% legalna.

Maciej Oniszczuk

CHCESZ UZYSKAĆ NIEODPŁATNĄ PORADĘ DOTYCZĄCĄ TEGO TEMATU?

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z jednym z naszych specjalistów i dowiedz się więcej.

Jak rozumieć pojęcie optymalizacji podatkowej?

Optymalizacja podatkowa polega na podejmowaniu działań zgodnych z prawem w celu zminimalizowanie obciążeń podatkowych. Obowiązujący porządek prawny przewiduje wiele możliwości działania w granicach prawa takich, jak np.:

  • przekształcenie spółki;
  • wybór korzystnej formy opodatkowania (np. opodatkowanie na zasadach ogólnych i ryczałtowe);
  • wybór rozliczeń, np. rozliczenie kwartalne a miesięczne VAT;
  • korzystanie z ulg i zwolnień;
  • oszczędzanie podatkowe;
  • przekształcenia i połączenia spółek;
  • pozyskanie statusu małego podatnika.

Niestety nie istnieje jeden, uniwersalny model optymalizacji podatkowej. Każdorazowo należy oceniać sytuację firmy w danych okolicznościach gospodarczych oraz z uwzględnieniem danego typu działalności. Dlatego w praktyce najlepiej sprawdzają się działania długofalowe. Naszym klientom oferujemy optymalizację podatkową opartą na planowaniu podatkowym. Działając w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego, pomagamy przedsiębiorcom płacić niskie podatki.

Konkretne przykłady optymalizacji podatkowej

Jako typowe przykłady optymalizacji zobowiązań podatkowych na płaszczyźnie krajowej można podać następujące działania:

  • przedsiębiorca jako wspólnik spółki z o.o. może jednocześnie wykonywać powtarzalne świadczenia niepieniężne na rzecz podmiotu;
  • firmy z wybranych branż mogą przejść na opodatkowanie ryczałtem i płacić bardzo niski podatek dochodowy;
  • przedsiębiorca może wydzierżawić znak towarowy.

dOŁĄCZ DO GRONA ZAUFANYCH KLIENTÓW

Międzynarodowe metody optymalizacji podatkowej

Wśród metod optymalizacji podatkowej wyróżnia się optymalizację opartą na międzynarodowym planowaniu podatkowym. Są to przede wszystkim metody takie jak:

  • Utworzenie holdingu zagranicznego.
  • Międzynarodowa struktura biznesowa.
  • Założenie bądź przeniesienie firmy za granicę.
  • Zmiana rezydencji podatkowej.
  • Założenie fundacji prywatnej.

Usługę doradztwa międzynarodowego adresujemy przede wszystkim do podatkowych grup kapitałowych, które chcą optymalizować przepływy transgraniczne i uzyskiwać realna stopę opodatkowania na zadowalająco niskim poziomie.

Międzynarodowe planowanie podatkowe

Skupmy się przede wszystkim na założeniu firmy za granicą oraz zmianie rezydencji podatkowej.

Jeśli chodzi o pierwsze z wymienionych, mowa tu przede wszystkim o tzw. rajach podatkowych, czyli o krajach, w których przepisy podatkowe są łagodniejsze niż w kraju macierzystym przedsiębiorcy. W dalszym ciągu, jeśli chodzi o popularność wśród spółek offshore, na szczycie znajdują się zarówno Malta jak i Cypr.

Zmiana rezydencji podatkowej dotyczy przede wszystkim osób fizycznych, na które nakładane są nadmierne obciążenia podatkowe w kraju macierzystym. Mimo, że brzmi to banalnie, cała procedura nie jest taka prosta. Każde państwo nakłada na swoich potencjalnych rezydentów szereg obowiązków, które muszą oni spełnić, starając się o zmianę rezydencji podatkowej, np.: kupno nieruchomości na terytorium tego państwa, bądź przebywanie określoną liczbę dni w roku. Warto podkreślić, że zmiana rezydencji podatkowej nie jest równoznaczna ze zmianą obywatelstwa ani miejsca zamieszkania.

Korzyści podatkowe z prowadzenie działalności gospodarczej za granicą

Korzyści płynące ze zmiany rezydencji podatkowej trudno przecenić. Przedsiębiorcy prowadzący działalność za granicą często mogą liczyć na:

  • niższe zobowiązania podatkowe;
  • łagodniejszą biurokrację;
  • możliwość zachowania anonimowości;
  • liczne zwolnienia podatkowe;
  • mniej obowiązków sprawozdawczych.

W efekcie firma przynosi więcej zysku, a jej prowadzenie jest prostsze. Dodatkową zaletą jest fakt, że większość systemów prawnych pozwala na założenie dla spółki wirtualnego biura. Dzięki temu wspólnicy w dokumentach związanych z prowadzoną działalnością deklarują siedzibę w państwie rejestracji, ale sami mogą operować z dowolnego miejsca.

Optymalizacja podatkowa oparta o prawo polskie

Paradoksalnie optymalizacja podatkowa na płaszczyźnie prawa polskiego często jest trudniejsza niż międzynarodowa optymalizacja podatkowa. Wynika to z faktu, że ustawodawca z jednej strony zezwala na podejmowanie działań optymalizacyjnych, a z drugiej wprowadza szereg przepisów podatkowych, które utrudniają wnikliwe zapoznanie się z nimi, a tym samym budzą problemy interpretacyjne.

Uchylanie się od opodatkowania a klauzula GAAR

W związku z tym można stwierdzić, że Polska chce walczyć z optymalizacją m.in. za pośrednictwem ustawy o rajach podatkowych, która ma zmusić polskich przedsiębiorców posiadających spółki zagraniczne w krajach, które mają korzystniejsze warunki podatkowe do płacenia w Polsce, podatku dochodowego w wysokości 19%. Od 2017 r. obowiązuje klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR), która przeciwdziała fikcyjnym konstrukcjom i działaniom przedsiębiorców tym samym nakazującym im zapłatę podatku. Wprowadzenie powyższej klauzuli do polskiego systemu podatkowego istotnie wpływa na działalność podatników, zwiększając konieczność analizy działań pod wieloma względami m.in.: ekonomicznym, podatkowym, jak również w zakresie wzajemnych powiązań pomiędzy powyższymi obszarami.

Ministerstwo Finansów zamieszcza obszerne wyjaśnienia dla podatników, którzy planują optymalizację w zgodzie z prawem. W praktyce jednak ordynacja podatkowa nie zawiera wyczerpującego wyjaśnienia i niezbędne okazuje się orzecznictwo polskich sądów administracyjnych oraz występowanie o indywidualne interpretacje podatkowe.

Można jednak śmiało powiedzieć, że czasy sztucznych optymalizacji podatkowych zniknęły bezpowrotnie. Przedsiębiorcy nadużywali tej instytucji na papierze, bez jakiegokolwiek uzasadnienia ekonomicznego ich działań.

Legalna optymalizacja podatkowa a unikanie opodatkowania

Pojęcie optymalizacji podatkowej należy odróżnić od unikania opodatkowania, choć obie nazwy są niekiedy używane zamiennie. Optymalizacja podatkowa firm polega na działaniach zgodnie z literą prawa i może polegać np. na unikaniu podwójnego opodatkowania lub realizacji transakcji restrukturyzacyjnych. Przedsiębiorcy mogą też przekształcić swoją działalność operacyjną – jednoosobową działalność gospodarczą – na inną formę organizacyjnoprawną, np. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Korzystanie z legalnych konstrukcji to także rozwiązania, jak estoński CIT, pozwalające na planowanie podatkowe. Optymalizacja podatkowa spółek jest na tyle skomplikowanym procesem, że warto skonsultować strategię działania z doradcą podatkowym, który pomoże znaleźć rozwiązania dopasowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy.

W opozycji dla konstrukcji przewidzianych w przepisach prawa podatkowego stoi unikanie opodatkowania. To działania, które obejmują wszelkie sposoby, w tym te wykorzystujące obejście prawa i oszustwo podatkowe w celu zminimalizowania obciążeń podatkowych. Strategie związane z unikaniem opodatkowania często powodują szkodę Skarbu Państwa. Mogą też prowadzić do popełnienia czynu zabronionego i odpowiedzialności na gruncie obowiązujących przepisów. Unikanie opodatkowania jest działaniem sprzecznym z prawem.

Dlaczego warto zlecić optymalizację podatkową profesjonalistom?

Praktyczne stosowanie przepisów prawa podatkowego w świetle ciągłych zmian legislacyjnych oraz orzeczniczych jest niezwykle trudnym zadaniem. Przedsiębiorcy, działając na własną rękę, narażają się na surową odpowiedzialność finansową, ale także karną.

Wsparcie profesjonalistów to przede wszystkim bezpieczeństwo – firma ma gwarancję, że stosowane przez nią działania są zgodne z obowiązującymi przepisami. Wypracowanie strategii pozwala też na ocenę długofalowych skutków podatkowych poszczególnych działań i ochronę swoich interesów poprzez pozyskanie interpretacji podatkowych i opinii zabezpieczających.

W razie sporu z organem podatkowym doświadczenia prawnicy zapewnią też reprezentację na etapie administracyjnym i sądowym.