Optymalizacja podatkowa - Oniszczuk & Associates
Strona główna »

Optymalizacja podatkowa

Optymalizacja podatkowa

Optymalizacja podatkowa – zamiennie nazywana unikaniem opodatkowania – stanowi szereg działań, które dążą do ograniczenia narzuconych przez prawo zobowiązań podatkowych takich jak: PIT, CIT oraz VAT. Prawo wyróżnia różne metody optymalizacji podatkowej i wybór konkretnej z nich powinien być oparty na wcześniej przeprowadzonej analizie biznesowej. Oczywiście, warto podkreślić, że optymalizacja podatkowa przeprowadzona zgodnie z prawem jest w 100% legalna.

Międzynarodowe metody optymalizacji podatkowej?

Wśród metod optymalizacji podatkowej wyróżnia się optymalizację opartą na międzynarodowym planowaniu podatkowym. Są to przede wszystkim metody takie jak:

  1. Utworzenie holdingu zagranicznego.
  2. Międzynarodowa struktura biznesowa.
  3. Założenie bądź przeniesienie firmy za granicę.
  4. Zmiana rezydencji podatkowej.
  5. Założenie fundacji prywatnej.

Międzynarodowe planowanie podatkowe

Skupmy się przede wszystkim na założeniu firmy za granicą oraz zmianie rezydencji podatkowej.

Jeśli chodzi o pierwsze z wymienionych, mowa tu przede wszystkim o tzw. rajach podatkowych czyli o krajach, w których przepisy podatkowe są łagodniejsze niż w kraju macierzystym przedsiębiorcy. W dalszym ciągu, jeśli chodzi o popularność wśród spółek offshore, na szczycie znajdują się zarówno Malta jak i Cypr.

Zmiana rezydencji podatkowej dotyczy przede wszystkim osób fizycznych, na które nakładane są nadmierne obciążenia podatkowe w kraju macierzystym. Mimo, że brzmi to banalnie cała procedura nie jest taka prosta. Każde państwo nakłada na swoich potencjalnych rezydentów szereg obowiązków, które muszą oni spełnić, starając się o zmianę rezydencji podatkowej, np.: kupno nieruchomości na terytorium tego państwa, bądź przebywanie określoną liczbę dni w roku. Warto podkreślić, że zmiana rezydencji podatkowej nie jest równoznaczna ze zmianą obywatelstwa ani miejsca zamieszkania.

Optymalizacja podatkowa oparta o prawo polskie

Po drugie optymalizacja podatkowa oparta o prawo polskie. Jest ona znacznie trudniejsza od w/w. Przede wszystkim dlatego, że ustawodawca z jednej strony zezwala na podejmowanie działań optymalizacyjnych, a z drugiej wprowadza szereg przepisów podatkowych, które utrudniają wnikliwe zapoznanie się z nimi, a tym samym budzą problemy interpretacyjne.

W związku z tym można stwierdzić, że Polska chce walczyć z optymalizacją m.in. za pośrednictwem ustawy o rajach podatkowych, która ma zmusić polskich przedsiębiorców posiadających spółki zagraniczne w krajach, które mają korzystniejsze warunki podatkowe do płacenia w Polsce, podatku dochodowego w wysokości 19 %. Od 2017 r. obowiązuje klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania, która przeciwdziała fikcyjnym konstrukcjom i działaniom przedsiębiorców tym samym nakazującym im zapłatę podatku. Wprowadzenie powyższej klauzuli do polskiego systemu podatkowego istotnie wpływa na działalność podatników, zwiększając konieczność analizy działań pod wieloma względami m.in.: ekonomicznym, podatkowym, jak również w zakresie wzajemnych powiązań pomiędzy powyższymi obszarami.

Można śmiało powiedzieć, że czasy sztucznych optymalizacji podatkowych zniknęły bezpowrotnie. Przedsiębiorcy nadużywali tej instytucji na papierze, bez jakiegokolwiek uzasadnienia ekonomicznego ich działań.

CHCESZ UZYSKAĆ NIEODPŁATNĄ PORADĘ DOTYCZĄCĄ TEGO TEMATU?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.
Napisz lub zadzwoń.