Firma na Tajwanie - Oniszczuk & Associates - Obsługa Klientów Biznesowych

Firma na Tajwanie

Maciej Oniszczuk
Maecenas quis justo metus
Zakładam spółki na całym świecie 🌍 Chronię majątek, zajmuję się ekspansją, optymalizacją, poufnością. Dowolny cel, dowolny kraj.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie są formy prawne przy zakładaniu spółki na Tajwanie
Jakie są zasady funkcjonowania spółki na Tajwanie
Jakie są zasady otwierania spółki na Tajwanie
Jakie są podatki na Tajwanie

Firma na Tajwanie

Tajwan leży na południowy wschód od Chińskiej Republiki Ludowej. Jest otoczony przez wody Morza Wschodniochińskiego oraz Morza Filipińskiego. Swoim obszarem obejmuje zarówno wyspę Tajwan, jak i otaczające ją archipelagi i mniejsze wyspy. Możliwość założenia spółki na Tajwanie to dla zagranicznych inwestorów szansa zyskania ekspozycji gospodarczej na niezwykle chłonny rynek chiński, a także inne rynki państw Azji południowo-wschodniej. Władze Tajwanu mają charakter demokracji parlamentarnej. Czy warto zakładać spółkę na Tajwanie? Jakie podatki muszą płacić firmy tajwańskie?

Tajwan – ogólne informacje dla przedsiębiorców

Wyspa Tajwan jest uboga w naturalne surowce – poza marmurem – dlatego władza skupiła się na rozwoju gospodarki, która wymaga wysoko wyszkolonej siły roboczej i specjalistycznego know-how. Gospodarka Tajwanu nazywana jest niekiedy półprzewodnikiem globalnej gospodarki, ponieważ skupia się przede wszystkim wokół sektora elektronicznego oraz informatycznego. Wysoko rozwinięty jest także sektor metalurgiczny, usług oraz przemysłu precyzyjnego.

Obecnie ekonomia Tajwanu jest stabilna i znajduje się w trzeciej dziesiątce gospodarek światowych. Państwo zajmuje szóste miejsce na świecie pod względem rezerw walutowych i jest jednym z największych na świecie posiadaczy długu Stanów Zjednoczonych. Nowe władze dbają o to, aby lokalna gospodarka rozwijała się dynamicznie, a jednocześnie bezpiecznie dla zagranicznych inwestorów.

Tajwan znany jest z produkcji i sprzedaży chipów i półprzewodników dla takich gigantów, jak ACER, ASUS, HTC, MSI oraz rowerów GIANT. Gospodarka tajwańska stale prosperuje. Można odnotować wzrost handlu, przyrasta także produkcja, a w związku z tym eksport.

Polska podpisała z Tajwanem umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, która obowiązuje od 1 stycznia 2017 roku.

W 2022 r. PKB Tajwanu wzrosło do 761,400 miliardów dolarów. Oficjalną walutą jest Nowy Dolar Tajwański (TWD), którego wartość systematycznie wzrasta w stosunku do złotego.

Decydując się na prowadzenie spółki na Tajwanie przedsiębiorcy łatwo mogą dotrzeć do odbiorców w Chinach. Jednocześnie spółka na Tajwanie wiąże się z mniejszym ryzykiem np. naruszenia praw własności intelektualnej ze względu na wysoki standard ich ochrony.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ CO ZYSKASZ ZAKŁADAJĄC FIRMĘ W TYM KRAJU?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

Formy prowadzenia działalności gospodarczej dostępne na Tajwanie. Rodzaje spółek na Tajwanie

Tajwański system prawny umożliwia prowadzenia działalności gospodarczej w jednej z kilku dostępnych form:

  • spółka jawna (ang. general partnership);
  • spółka komandytowa (ang. limited partnership);
  • prywatna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (ang. private company limited by shares);
  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (ang. limited company);
  • Close company – spółka o strukturze zbliżonej do prywatnej spółki z o.o., ale oferująca większą elastyczność. Nie ma odpowiednika w polskim systemie prawnym.

Dodatkowo na wyspie działalność gospodarczą można prowadzić w formie indywidualnej działalności gospodarczej, jak również założyć oddział lub przedstawicielstwo. Inwestorzy mogą utworzyć też spółkę działające w obrębie Specjalnej Strefy Handlowej (ang. Free Trade Zone Company). Nie są to jednak zalecane rozwiązania z uwagi na brak odrębnej podmiotowości prawnej lub słabsze zabezpieczenie interesów inwestorów.

Polscy przedsiębiorcy zamierzający zakładać biznes na Tajwanie wybierają głównie spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z uwagi na jej podobieństwo do rozwiązań funkcjonujących m.in. w polskim systemie prawnym. Spółka z o.o. jest odrębnym od wspólników podmiotem, wspólnicy nie ponoszą odpowiedzialności za jej zobowiązania poza odpowiedzialnością ekonomiczną, ograniczoną do wysokości wniesionego wkładu.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ CO ZYSKASZ ZAKŁADAJĄC FIRMĘ W TYM KRAJU?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

Założenie spółki na Tajwanie krok po kroku

Procedura rejestracji spółki z o.o. na Tajwanie wymaga realizacji kilku, następujących po sobie etapów. Przyjrzyjmy się im po kolei.

Pierwszy krokiem jest zarezerwowanie nazwy firmy. Należy ustalić, korzystając z portalu Taiwan One-Step Service Request, czy wytypowana przez założycieli nazwa nie jest już wykorzystywana przez innych uczestników rynku. Rejestracja nazwy powinna obejmować jej wersję chińską, ale z reguły zagraniczni inwestorzy zastrzegają także jej anglojęzyczny odpowiednik, który ułatwia wypromowanie firmy za granicą.

Kolejny etap to otwarcie rachunku firmowego w banku. Wprawdzie przepisy nie określają minimalnej wysokości kapitału zakładowego dla spółki z o.o. na Tajwanie, zaleca się wpłatę około 5 tysięcy dolarów TWD . Dzięki temu osoba prawna będzie dysponowała kapitałem początkowym pozwalającym na realizację wydatków związanych z prowadzeniem biznesu.

Następnie należy przygotować komplet dokumentacji niezbędnej do rejestracji spółki. Do formularza zgłoszeniowego trzeba dołączyć:

  • poświadczoną notarialnie kopię paszportu każdego z założycieli;
  • oświadczenie zawierające adres każdego z dyrektorów oraz wspólników.

Jeśli wspólnikiem w spółce ma być inna osoba prawna, do wniosku o rejestrację należy załączyć:

  • dokumentację organiczną wspólnika korporacyjnego (Certificate of Incorporation, Memorandum & Articles of Association);
  • protokół z odpowiedniego zebrania dyrektorów;
  • pełnomocnictwo uprawniające daną osobę do reprezentowania wspólnika korporacyjnego w zakładanej spółce.

Komplet dokumentacji należy złożyć w Taiwan Department of Commerce. Warto pamiętać, że dla niektórych rodzajów działalności, jak np. bankowość, ubezpieczenia, usługi telekomunikacyjne, niezbędne może być wcześniejsze uzyskanie zezwolenia, licencji lub koncesji.

Jak funkcjonuje spółka z o.o. na Tajwanie?

Tajwańska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest osobą prawną posiadającą osobowość prawną. Oznacza to, że może we własnym imieniu nabywać prawa, zaciągać zobowiązania i sama odpowiada za swoje zobowiązania. Do założenia spółki niezbędny jest przynajmniej jeden wspólnik, którym może być zarówno osoba fizyczna, jak i inna osoba prawna. Niezbędne jest także wytypowanie minimum jednego dyrektora. Wspólnicy oraz dyrektorzy nie muszą mieć tajwańskiego obywatelstwa. Nie ma również potrzeby wybierania zarejestrowanego przedstawiciela spółki na miejscu.

Do zarejestrowania spółki niezbędne jest wskazanie lokalnego adresu w dokumentacji zgłoszeniowej. Dopuszczalne jest korzystanie z usług biura wirtualnego co oznacza, że wspólnicy mogą zarządzać spółką z dowolnego miejsca na świecie. Minimalny kapitał zakładowy spółki to 1 TWD.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ CO ZYSKASZ ZAKŁADAJĄC FIRMĘ W TYM KRAJU?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

Spółka na Tajwanie a podatki

Tajwański system podatkowy jest znacznie bardziej przejrzysty niż polski. W rankingu Doing Business za rok 2020 na każdy rok prowadzenia działalności w Polsce trzeba poświęcić aż 334 godziny. W przypadku Tajwanu jest to zaledwie 221, a więc o 30% mniej. Stawki podatków są też co do zasady znacząco niższe, niż w polskim systemie fiskalnym.

Podatek VAT na Tajwanie

Bazowa stawka VAT jest niezwykle niska i wynosi 5% (dla porównania, w Polsce 23%). Dodatkowo wybrane rodzaje działalności korzystają ze stawek obniżonych:

  • 2% dla operacji instytucji finansowych;
  • 3% dla operacji zagranicznych firm inwestycyjnych;
  • 15% dla działalności klubów nocnych oraz restauracji oferujących programy rozrywkowe;
  • 0% m.in. dla eksportu towarów oraz usług świadczonych w związku z eksportem oraz usługami wprawdzie świadczonymi na Tajwanie, ale wykorzystywanymi w innych krajach.

Próg obligatoryjnej rejestracji jako podatnik VAT spoczywa na przedsiębiorcy, którego przychody w roku obrotowym przekroczyły 480 tysięcy TWD. Dopuszczalna jest też rejestracja dobrowolna.

Podatek CIT na Tajwanie

Przedsiębiorstwo będące rezydentem Tajwan jest opodatkowane od dochodu osiąganego na całym świecie. Firma niemająca statusu rezydenta ma opodatkowane tylko dochód osiągany wyłącznie na terytorium Tajwanu. Wszystkie przedsiębiorstwa mające status rezydenta, a także firmy, które utworzyły zakład zagraniczny, mają obowiązek składania rocznych deklaracji do organu podatkowego nie później niż 5 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego. Stawki podatku CIT wynoszą:

  • 0% do kwoty 120 tysięcy TWD;
  • 20% powyżej kwoty 120 tysięcy TWD.

Dodatkowo wybrane zyski kapitałowe są zwolnione z regularnego naliczania podatku dochodowego.

Trudno zaprzeczyć, że w porównaniu z systemem polskim, tajwański system fiskalny jest niezwykle korzystny dla zagranicznego przedsiębiorcy.

Pozostałe podatki

Wśród pozostałych zobowiązań publicznoprawnych warto wymienić:

  • cło – średnia stawka 6,37% na wszystkie towary;
  • akcyzę – 10-25% w zależności od produktu;
  • podatek u źródła – dywidendy 21% dla osób fizycznych oraz firm niebędących rezydentami. Wynagrodzenie i płaca – 18%, należności licencyjne – 20%, opłaty techniczne – 20%.

Gotowa spółka na Tajwanie/ gotowa firma na Tajwanie / zakup spółki na Tajwanie

Alternatywą dla rejestracji nowej spółki może być kupienie gotowego, już funkcjonującego podmiotu gospodarczego. Z reguły nie jest to jednak rozwiązanie praktykowane. Proces tworzenia osoby prawnej daje znacznie większą elastyczność i pozwala dopasować spółkę do celu inwestorów. Warto też pamiętać, że czas założenia spółki jest relatywnie krótki.

Czy warto założyć spółkę na Tajwanie. Najważniejsze informacje

Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na terenie Tajwanu.

Podatek VAT
5%, stawki obniżone, m.in. 2%, 3%, 0%
Podatek CIT
0% bądź 20%
Minimalna liczba wspólników
Jedna osoba fizyczna lub prawna
Minimalny kapitał zakładowy
Brak

Pytania i odpowiedzi

Jak długo trwa proces rejestracji spółki na Tajwanie?
Spółka na Tajwanie może zostać zarejestrowana w terminie 3 tygodni od ukończenia procedur AML/KYC.
Czy osoba prawna może posiadać 100% udziałów w spółce z o.o. założonej na Tajwanie?
Tak, jest to możliwe. Niezbędne będzie jednak uzyskanie uprzedniej zgody Investment Commission.
Czy zakładając spółkę na Taiwanie, mogę wpłacić kapitał zakładowy w obcej walucie?
Nie ma takiej możliwości, niezbędne będzie dokonanie wpłaty w walucie TWD.
Czy istnieje ograniczenie w liczbie kodów PKD (ang. Business Codes) jakie spółka podaje w formularzu rejestracyjnym?
Nie ma takiego ograniczenia, niemniej jednak zaleca się, aby firmy podawały kody najbliżej związane z ich działalnością.

NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.
Napisz lub zadzwoń.