Firma na Ukrainie

Firma na Ukrainie

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na otwieranie firmy za Ukrainie. Jeżeli Twoja firma już funkcjonuje na ukraińskim rynku lub interesuje Cię ukraiński system podatkowy, to artykuł właśnie dla Ciebie.

Informacje ogólne

Ukraina jest państwem położonym w Europie wschodniej. Graniczy od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od północy z Białorusią, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Stolicą tego państwa jest Kijów. W 2016 r. odnotowano tu ponad 45 milionów mieszkańców zamieszkujących na powierzchni 603 628 km². Lokalną walutą naszych wschodnich sąsiadów jest hrywna.

Ukraiński ustawodawca nie wprowadził ograniczeń dla cudzoziemców jeśli chodzi o formę prowadzenia działalności. Lokalna Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to tak zwana „TOB”. Zakładanie spółki na Ukrainie wiąże się z koniecznością wpłacenia kapitału zakładowego, którego minimalna wysokość to około 8500 EURO, warto zaznaczyć, że otwieranie spółki na Ukrainie wymaga uiszczenia połowy w/w kwoty. Co ciekawe założenie spółki na Ukrainie zajmuje zaledwie 1-2 dni. Niż na rynku ukraińskim oraz dobre usytuowanie powoduje, że Ukraina z biegiem lat staje się coraz atrakcyjniejsza dla przyszłych przedsiębiorców.

Chcesz uzyskać nieodpłatną poradę dotyczącą tego tematu? Skontaktuj się z nami.Zarejestruj spółkę »

System prawny – podatki

Wysokość podatku od dochodów spółek tj. CIT wynosi 18 % (w Polsce 19%), natomiast podatku od osób prawnych 20%, tak jak w przypadku stawki VAT (która w Polsce ma wartość 23%) stosowanej wyłącznie do usług świadczonych i dóbr sprzedawanych na miejscu. Między Polską a Ukrainą została podpisana umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, która przy odpowiednim wykorzystaniu rodzi wiele możliwości dla obu stron, takich jak zwolnienia z opodatkowania w Polsce dochodów uzyskiwanych na Ukrainie.

Rejestracja firmy na Ukrainie

Należy mieć na względzie, że przy niewielkim nakładzie środków finansowych możliwe jest założenie firmy na Ukrainie, korzystając z rozwijającego się wolnego rynku.

Najczęściej wybieraną formą prowadzenia działalności jest spółka z ograniczona odpowiedzialnością czyli TOB. Rząd ukraiński stawia wymóg prowadzenia księgowości przez licencjonowane biuro co zapewnia pewnego rodzaju rzetelność w zakresie tych usług.

Otwieranie firmy na Ukrainie wiążę się z koniecznością posiadania przez spółkę ukraińskiego adresu, zamieszczony we wszystkich dokumentach firmowych i danych pocztowych. Warto wspomnieć, że istnieje możliwość wykupienia adresu za pośrednictwem biura wirtualnego.

Obecnie trwają prace nad przyjęciem nowej Ustawy o sp. z o. o, która będzie regulowała kwestie zakładania oraz funkcjonowania sp. z o. o. Dana ustawa zawiera sporo rewolucyjnych dla ukraińskiego prawa zapisów, mających zbliżyć je do standardów obowiązujących w europejskim prawodawstwie.

Chcesz uzyskać nieodpłatną poradę dotyczącą tego tematu? Skontaktuj się z nami.Zarejestruj spółkę »

Gotowa spółka na Ukrainie

Kupno firmy na Ukrainie nie jest praktykowane. Zakup spółki na Ukrainie jest nieopłacalnym rozwiązaniem z uwagi na fakt, że rejestracja spółki na Ukrainie odbywa się stosunkowo szybko.

Interesuje Cię założenie spółki na Ukrainie albo chcesz o tym porozmawiać?
Powierz to zadanie profesjonalistom. Skontaktuj się z nami.

Porozmawiajmy o tym, co możemy dla Państwa zrobić. Proszę wybrać formę kontaktu. Odezwiemy się do Państwa w ciągu 24h.

    lub