Firma w Bułgarii
Bułgaria to państwo położone w południowo-wschodniej części Europy w obrębie Półwyspu Bałkańskiego. Przystąpienie do Unii Europejskiej w 2007 r. otworzyło granice kraju na handel z innymi krajami członkowskimi UE, uwspólniając wiele regulacji. Bułgaria graniczy z takimi państwami, jak Rumunia, Serbia, Macedonia, Grecja oraz Turcja. Tak szeroka ekspozycja powoduje, że wielu polskich przedsiębiorców zastanawia się nad rejestracją spółki w Bułgarii. Czy warto się na to decydować? Czym charakteryzuje się bułgarski system prawny i podatkowy?
Interesuje Cię założenie spółki w bułgarii?
Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z jednym z naszych specjalistów i dowiedz się, jak założyć oraz prowadzić firmę w tym kraju.
Bułgaria – ogólne informacje dla przedsiębiorców
Obecnie walutą w Bułgarii jest lew, który utrzymuje stały parytet do euro do czasu wejścia tego państwa do strefy euro (1 euro = 1,95 BGN). Na obszarze Bułgarii występuje niewiele surowców naturalnych, co oznacza, że w przeważającej mierze kraj jest nastawiony na import. Jednocześnie kraj może pochwalić się rozbudowaną infrastrukturą drogową (niemal 1000 km autostrad), kolejową (blisko 6500 km torowisk). Do najsilniejszych sektorów gospodarki bułgarskiej zalicza się handel, transport i turystykę oraz przemysł. W kraju przede wszystkim rozwija się przemysł energetyczny, górniczy, hutniczy, budowa maszyn oraz rolnictwo.
Z punktu widzenia potencjalnych inwestorów warto rozważyć rejestrację spółki w takich obszarach, jak IT/ITC, sektor motoryzacyjny, turystyka, energetyka. Powoli – choć konsekwentnie – rosnące PKB pokazuje, że Bułgaria nieustannie się rozwija. Rejestracja spółki w tym kraju może być postrzegana nie tylko jako założenie firmy na lokalnym rynku, ale także otwarcie się na dostęp do odbiorców zamieszkujących państwa ościenne.
O rosnącej pozycji Bułgarii w rankingach gospodarczych świadczy fakt, że w 2021 roku zajęła ona 61. miejsce na 190 możliwych w zestawieniu Doing Business. Jednocześnie OECD ocenia ryzykowność prowadzenia biznesu na terenie Bułgarii na 3 w skali od 0 do 7, a więc relatywnie nisko.
Formy prowadzenia działalności gospodarczej dostępne w Bułgarii. Rodzaje spółek w Bułgarii
W Bułgarii firma może być założona w jednej spośród dostępnych form organizacyjnoprawnych regulowanych przez przepisy kodeksu handlowego. Wśród dostępnych rodzajów spółek należy wyróżnić:
- OOD (bg. Drużestwo s ograniczena otgowornost) – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która może być założona przynajmniej przez dwie osoby odpowiadające za zobowiązania spółki do wysokości wniesionego kapitału, który dzieli się na udziały. Spółka z o.o. funkcjonuje na podstawie umowy zawartej w formie pisemnej. Minimalny kapitał zakładowy w tym przypadku wynosi 2 BGN;
- EOOD (bg. Ednoliczno drużestwo s ograniczena otgowornost) – jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, zakładana przez jedną osobę na podstawie aktu założycielskiego. Założyciel odpowiada za zobowiązania spółki do wysokości wpłaty kapitału. Zobowiązania kredytodawców muszą być pokryte majątkiem spółki, nie majątkiem osobistym założyciela;
- AD (bg. Akcjonerno drużestwo) – spółka akcyjna, której majątek dzieli się na akcje. Akcjonariusze nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania spółki; ich odpowiedzialność jest ograniczona do wysokości wniesionego kapitału i ma charakter ekonomiczny. Minimalny kapitał zakładowy dla spółki akcyjnej wynosi 50 tysięcy BGN, ale dla niektórych rodzajów działalności (np. ubezpieczeniowej) może być wyższy.
Przepisy bułgarskiego kodeksu handlowego dopuszczają możliwość założenia spółki partnerskiej, komandytowej i komandytowo-akcyjnej, jak również utworzenie przedstawicielstwa handlowego i oddziału. Wśród polskich przedsiębiorców największą popularnością cieszy się jednak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której zasady funkcjonowania są podobne do tych, jakie polscy przedsiębiorcy znają z polskiej regulacji.
dOŁĄCZ DO GRONA ZAUFANYCH KLIENTÓW
Założenie spółki w Bułgarii krok po kroku
Rejestracją spółek w Bułgarii od 2008 roku zajmuje się Agencja ds. Rejestracji działająca przy Ministerstwie Sprawiedliwości (bg. Agencja po wpiswanijata). Zgłoszenie rejestracji może zostać dokonane w każdym oddziale Agencji, niezależnie od siedziby spółki. Z momentem rejestracji spółka otrzymuje numer EIK, który stanowi odpowiednik polskiego numeru REGON. Zgłoszenie może zostać również dokonane w formie elektronicznej. Sam formularz oraz załączniki do niego należy sporządzić w języku bułgarskim. Jeżeli zostały przygotowane w innym języku Unii Europejskiej, niezbędne będzie przygotowanie poświadczonego tłumaczenia.
Wniosek o rejestrację spółki jest rozpatrywany w ciągu jednego dnia roboczego. W przypadku odmowy wnioskodawca ma możliwość zaskarżenia postanowienia sądu rejestrowego. Aby zarejestrować spółkę z o.o. w rejestrze handlowym, niezbędne jest przygotowanie następujących dokumentów:
- zgłoszenie rejestracji spółki z o.o.;
- protokół założycielski spółki;
- deklaracja prezesa spółki;
- wzór podpisu prezesa spółki;
- umowa spółki handlowej;
- zgłoszenie rezerwacji nazwy firmy;
- poświadczenie uiszczenia opłat administracyjnych.
Kapitał zakładowy spółki powinien być wpłacony na rachunek firmowy w banku (należy otrzymać potwierdzenie wpłaty). Dopuszczalne jest też wniesienie wkładu bezpośrednio do kasy spółki. Ważne jest, aby przed rejestracją spółki upewnić się w Rejestrze Handlowym, że wybrana nazwa jest dostępna.
Dla wybranych rodzajów działalności niezbędne może być uzyskanie zezwolenia, licencji lub koncesji (np. usługi ubezpieczeniowe).
Jak funkcjonuje spółka z o.o. w Bułgarii?
W przypadku klasycznej spółki z o.o. (OOD) nie ma maksymalnej liczby wspólników w spółce, ale muszą być to przynajmniej dwie osoby. Nie ma również przeszkód, aby w skład spółki wchodziły osoby z zagranicznym obywatelstwem. Zarząd spółki jest jedno- lub wieloosobowy. Organami spółki jest zgromadzenie wspólników oraz dyrektorzy.
W toku procesu rejestracji należy wskazać adres rejestrowy dla potrzeb administracyjnych. Istnieje jednak możliwość korzystania z usług biura wirtualnego. Dzięki temu wspólnicy mogą zarządzać podmiotem z dowolnego miejsca na świecie, nie ma konieczności, aby przebywali na terenie Bułgarii.
Spółka w Bułgarii – podatki
Bułgaria podpisała wiele umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, w tym także z Polską w 1996 roku. Jednocześnie jest to kraj oferujący jeden z najkorzystniejszych dla inwestorów systemów podatkowych oraz najniższych podatków, nie figurując jednocześnie na “czarnej liście” Ministra Finansów. Co warto o nim wiedzieć?
Stawka CIT w Bułgarii
Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) obowiązuje według stałej, 10-procentowej stawki dla niemal wszystkich rodzajów działalności poza hazardem. Dla porównania polski pełny CIT dla spółek wynosi 19%. Podatek występuje wyłącznie na szczeblu centralnym, dochody spółki nie są obciążone na poziomie lokalnym.
Wysokość podatku VAT w Bułgarii
Jeśli chodzi o podatek VAT, jego standardowa stawka wynosi 20% (w Polsce 23%). Obniżona stawka 9% obowiązuje m.in. dla usług turystycznych, żywności dla dzieci oraz produktów higienicznych, a także usług restauracyjnych oraz cateringowych. Zerowa stawka VAT obowiązuje m.in. dla dostaw wewnątrzwspólnotowych oraz transportu towarów poza obszar Unii Europejskiej.
W 2024 roku limit rejestracji obligujący przedsiębiorcę do uzyskania statusu podatnika VAT wynosi 100 tysięcy BGN (około 50 tysięcy euro, 216 tysięcy złotych). Od 1 stycznia 2025 roku limit ma jednak wzrosnąć do 166 tysięcy BGN (85 tysięcy euro), co dla wielu przedsiębiorców może okazać się korzystne. O rejestrację jako podatnik VAT należy zadbać w terminie maksymalnie 7 dni od wykonania pierwszej opodatkowanej transakcji. Dopuszczalna jest też rejestracja dobrowolna.
Podatek u źródła oraz inne zobowiązania
Podatek u źródła występuje w stawce 5% dla dywidend, 10% dla odsetek oraz 10% dla tantiem i zysków kapitałowych. Warto jednak pamiętać o zwolnieniu z podatku od dywidendy, jeśli otrzymuje je rezydent państwa członkowskiego lub EOG.
Wśród innych zobowiązań publicznoprawnych warto wskazać na:
- podatek od nieruchomości – od 0,01% do 0,45% wartości nieruchomości;
- podatek akcyzowy – m.in. 710 BGN za 1000 litrów benzyny bezołowiowej, 646 BGN za 1000 litrów oleju napędowego;
- PCC od umowy sprzedaży – od 0,1% do 3%.
Gotowa spółka w Bułgarii / gotowa firma w Bułgarii / zakup spółki w Bułgarii
Alternatywą dla zakładania spółki w Bułgarii może być zakup gotowej firmy. W ten sposób przedsiębiorcy mogą rozpocząć prowadzenie biznesu praktycznie z dnia na dzień. Z reguły jednak takie działanie nie jest praktykowane.
Przede wszystkim trudno może być, znaleźć gotową spółkę spełniającą konkretne wymagania. Rejestracja zupełnie nowego podmiotu daje wspólnikom bardzo dużą swobodę w kształtowaniu wzajemnych relacji. Co więcej, przy współpracy z kancelarią specjalizującą się w rejestracji podmiotów zagranicznych czas założenia nowej spółki jest na tyle krótki, że korzyść z gotowej firmy jest nieznaczna.
Czy warto założyć spółkę w Bułgarii? Najważniejsze informacje
Poniżej prezentujemy kluczowe informacje dla założycieli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością OOD.
Liczba wspólników | minimum 20 |
Stawka VAT | bazowa 20%, obniżona 9% lub 0% |
Podatek CIT | 10% |
Minimalny kapitał zakładowy | 2 BGN, 1 Euro |
Termin na złożenie deklaracji podatkowych | do 31. marca |
Obowiązek prowadzenia księgowości | Tak, dodatkowo składanie sprawozdań finansowych, opcjonalnie także audyty ksiąg rachunkowych w zależności od obrotów |