Firma na Malcie

Firma na Malcie

W ciągu ostatnich kilku lat Malta niespodziewanie zajęła miejsce Cypru jako najpopularniejszy raj podatkowy w Europie. Głównym powodem jest fakt, że kraj ten oferuje unikalny system refundacji podatku CIT.

Malta

Malta, Republika Malty jest najdalej wysuniętym na południe państwem europejskim położonym w basenie Morza Śródziemnego. Maltańczycy biegle mówią w języku angielskim, ponieważ jest to drugi, po maltańskim, język urzędowy. Stolicą państwa jest Valetta, a walutą jaką posługują się mieszkańcy tego wyspiarskiego państwa jest euro. Z momentem wstąpienia Malty do Unii Europejskiej cieszy się ona zwiększającym zainteresowaniem w zakładaniu tam firmy. Odpowiedzmy jednak na pytanie dla kogo dobrym wyborem będzie otworzenie spółki właśnie w tej jurysdykcji. Malta, ze względu na obowiązujące normy prawne, jest państwem nad wyraz atrakcyjnym pod względem podatkowym. Jest ona dobrym kierunkiem dla przedsiębiorców poszukujących optymalizacji podatkowej swojego biznesu.

 

Skupmy się na najpopularniejszym rodzaju spółki na Malcie, tj. Spółce LTD. Siedziba spółki musi mieścić się na Malcie, znacznym ułatwieniem w tej kwestii jest ogromna ilość biur wirtualnych, które można wynająć za korzystną cenę. W związku z tym nie jest konieczne posiadanie nieruchomości na Malcie. Minimalny kapitał zakładowy spółki to 1,164.69 EURO, a maksymalna ilość udziałów zamyka się w 50. Skład osobowy musi składać się z co najmniej jednego dyrektora i jednego udziałowca. Ponadto wymagane jest posiadanie sekretarza spółki, który niekoniecznie musi być rezydentem Malty. Warto wspomnieć, że Malta podpisała umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania między innymi z Polską.

Przedstawmy poniżej krótkie zestawienie stop podatkowych na terenie Malty:

 

 1. Osoba fizyczna
  Podatek dochodowy od osób fizycznych:

  • kwota wolna od podatku 3250 lirów maltańskich 0-3250 0% 3251-5500 15% 5501-6750 25% pow. 6751 35%,
  • ulgi podatkowe zależne od stanu cywilnego.
 2. Osoba prawna
  Podatek dochodowy od osób prawnych:

  • stawka CIT wynosi 35%
 3. VAT
  • stawka standardowa wynosi 18%,
  • stawki obniżone wynoszą 7% i 5% oraz 0%.

Przejdźmy do skompletowania informacji dotyczących dokumentów niezbędnych do założenia spółki, są nimi przede wszystkim:

 • oryginalna umowa bądź statut spółki podpisany przez akcjonariuszy lub przez ich upoważnionych przedstawicieli,
 • potwierdzenia wpłaty całości kapitału zakładowego,
 • poświadczona kopia paszportu wraz z potwierdzeniem stałego miejsca zamieszkania nie starszym niż trzy miesiące np. w postaci rachunków za media,
 • uiszczenie wszelkich niezbędnych opłat od rejestracji.

Malta prowadzi publiczny elektroniczny rejestr przedsiębiorców, podobny do naszego polskiego KRSu, co jednak nie stoi na przeszkodzie zachowania poufności na najwyższym poziome. Prawo maltańskie dopuszcza możliwość korzystania z usług dyrektora nominowanego.

Zakładanie firmy na Malcie

Pozwala on każdemu, pod warunkiem stworzenia mini-holdingu dwóch maltańskich spółek LTD, na uzyskanie zwrotu 6/7 podatku CIT w terminie kilku miesięcy od dnia jego rozliczenia. W ten sposób faktyczna stawka podatku CIT ulega obniżeniu do 5 %, a jednocześnie wysoka stawka nominalna (35%) pozwala na ominięcie reguł CFC dot. zagranicznych spółek kontrolowanych. W przypadku dochodu z praw własności intelektualnej stawka efektywna może spać nawet do 0%. Dodatkowe korzyści dla polskich rezydentów wynikają z korzystnych zapisów naszej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Maltą, na gruncie których możliwe jest optymalizowanie podatku od dochodu z Malty przy wykorzystaniu spółki osobowej.

 

Niewielka Malta jest również światowym potentatem w zakresie branży hazardowej oraz rejestracji luksusowych jachtów. W przypadku hazardu online zawdzięcza to kompleksowemu ustawodawstwu, pozwalającemu na legalne funkcjonowanie gier hazardowych zarówno stacjonarnych jak i online, pod ścisłą kontrolą urzędową ze strony Malta Gaming Authority. Z kolei rejestrowanie jachtów pod banderą maltańską, najpopularniejszą w Europie i jedna z najpopularniejszych na świecie, pozwala przy spełnieniu określonych wymogów na zwolnienie od podatku całego dochodu uzyskiwanego z ich późniejszego komercyjnego czarteru.

Myślisz o założeniu firmy na Malcie? Powierz to zadanie profesjonalistom.
Nasza kancelaria zapewni Ci szybki start własnej działalności gospodarczej.

Porozmawiajmy o tym, co możemy dla Państwa zrobić. Proszę wybrać formę kontaktu. Odezwiemy się do Państwa w ciągu 24h.
lub