Podatki i firma na Malcie - Oniszczuk & Associates - Obsługa Klientów Biznesowych

Firma na Malcie

Maciej Oniszczuk
Maecenas quis justo metus
Zakładam spółki na całym świecie 🌍 Chronię majątek, zajmuję się ekspansją, optymalizacją, poufnością. Dowolny cel, dowolny kraj.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie są zalety zakładania spółki na Malcie
W jakiej formie można zakładać własną firmę na Malcie
Jakie kroki są niezbędne do założenia spółki na Malcie
Jak długo trwa założenie firmy na Malcie
Kto powołuje lub odwołuje sekretarza w spółce na Malcie
Czy do rejestracji spółki wspólnicy mogą korzystać z usług biura wirtualnego

Firma na Malcie

Malta to wyspiarskie państwo położone w basenie Morze Śródziemnego. Jest członkiem Unii Europejskiej, a także szeregu organizacji międzynarodowych, w tym ONZ, OBWE oraz Wspólnoty Narodów. Dominujące gałęzie przemysłu obejmują handel zagraniczny, produkcję elektroniki, usługi finansowe oraz turystykę.

Wszystko to sprawia, że podbijanie lokalnego rynku przez zagranicznych przedsiębiorców jest jak najbardziej możliwe. Warto jednak pamiętać, że skomplikowane zasady maltańskiego prawa mogą niekiedy utrudniać prowadzenie działalności gospodarczej i warto rozważyć skorzystanie z kancelarii prawnej specjalizującej się w obsłudze spółek zagranicznych.

Rejestracja spółki na Malcie. Zalety

Maltańskie przepisy umożliwiają przeprowadzenie efektywnej optymalizacji podatkowej. Warto również wymienić bardzo niskie, efektywne opodatkowanie od przedsiębiorstw (na poziomie 5%) oraz brak opodatkowania dywidend i zysków kapitałowych. Osoba, która prowadzi spółkę może zachować daleko idącą anonimowość – adresy udziałowców nie są ujawnianie w publicznie dostępnych rejestrach. (Adresy na Malcie są widoczne, chyba że klienci podpiszą trust – wtedy widoczne są adresy zarządu powierniczego)

Członkostwo w Unii Europejskiej oraz obowiązująca między Polską a Maltą umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania pozwala na utrzymanie biznesu bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów operacyjnych. Jednocześnie specjalne regulacje zostały przewidziane dla wybranych sektorów (m.in. nowych technologii), które traktowane są preferencyjnie.

Warto wspomnieć o strategicznym położeniu Malty (basen Morza Śródziemnego), które umożliwia sprawną wymianę handlową nie tylko z krajami południowej Europy, ale również północnej Afryki.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ CO ZYSKASZ ZAKŁADAJĄC FIRMĘ W TYM KRAJU?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

W jakiej formie można zakładać własną firmę na Malcie?

Firma na Malcie może być prowadzona w jednej z kilku dostępnych form prawnych. Wśród spółek handlowych wyróżnia się:

  • partnership en non collectif, czyli odpowiednik spółki jawnej;
  • partnership en commandite, czyli odpowiednik polskiej spółki komandytowej;
  • public limited company, będącą odpowiednikiem spółki akcyjnej;
  • private company company (LLC), będącą odpowiednikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wśród polskich przedsiębiorców szczególnym zainteresowaniem cieszy się spółka kapitałowa prywatna typu LLC. Minimalny kapitał zakładowy spółki wynosi w tym przypadku 1164,69 euro. Przy podpisywaniu dokumentów organicznych niezbędna jest pokrycie minimum 20% wartości nominalnej udziałów. Określenie kapitału zakładowego wyższego niż minimalny obliguje do wpłaty przynajmniej kwoty odpowiadającej najmniejszej wysokości kapitału zakładowego. Do reprezentowania spółki wybierani są dyrektorzy funkcjonujący w ramach tzw. Rady Dyrektorów.

Spółka musi mieć przynajmniej jednego dyrektora. Minimum jedna osoba powinna posiadać maltańską rezydencję podatkową. Obligatoryjnym organem w spółce z o.o. jest również sekretarz, który nie może pełnić jednocześnie funkcji jedynego członka zarządu.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ CO ZYSKASZ ZAKŁADAJĄC FIRMĘ W TYM KRAJU?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

Podatek dochodowy i inne zobowiązania publicznoprawne

Choć prawo maltańskie przewiduje wysoki podatek dochodowy od osób prawnych (35%), spółka może ubiegać się o zwrot jego znacznej części, dlatego efektywne opodatkowanie kształtuje się na niskim poziomie. Niezależnie od CIT, przedsiębiorstwa nie płacą podatków od dywidendy, zysków kapitałowych, należności licencyjnych.

Do rozkręcenia działalności gospodarczej istotne jest również to, że system maltańskie nie przewiduje cen transferowych.

Kroki niezbędne do założenia spółki na Malcie

Do założenia spółki wystarczy zrealizować kilka prostych kroków. Przede wszystkim wspólnicy muszą zadbać o zarezerwowanie nazwy firmy, która nie będzie kolidowała z podmiotami już funkcjonującymi na rynku.

Kolejnym krokiem jest wypełnienie formularzy rejestracyjnych oraz przygotowanie dokumentacji organicznej, Memorandum of Association oraz Certificate of Resignation.

Następnie minimalny kapitał zakładowy powinien zostać wpłacony na rachunek spółki w banku.

Ostatnim etapem rejestracji spółki jest złożenie wniosku rejestracyjnego wraz z kompletem dokumentów oraz wystąpienie o maltański odpowiednik numeru NIP i VAT.

Zakładanie spółki na Malcie. Najważniejsze informacje

Osoby prawne na Malcie mogą specjalizować się m.in. w technologiach blockchain, finansach, a także doradztwie gospodarczym i biznesowym. Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące prowadzenia spółki działalności gospodarczej.

Spółka LLC

Liczba udziałowców
minimum 1 , maksymalnie 50
Możliwość partycypacji
Tak osób fizycznych zagranicznych
Możliwość pokrycia udziałów aportem
Tak (nie w formie pracy lub usług)
Osoby odpowiedzialne za zobowiązania spółki
Rada Dyrektorów
Kapitał założycielski spółki
1164,69 euro
CHCESZ UZYSKAĆ NIEODPŁATNĄ PORADĘ DOTYCZĄCĄ TEGO TEMATU?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

Pytania i odpowiedzi

Jak długo trwa założenie firmy na Malcie?
Założenie spółki na Malcie może zostać ukończone nawet w 48 godzin.
Kto powołuje lub odwołuje sekretarza w spółce na Malcie?
Ta kompetencja przysługuje Radzie Dyrektorów
Czy do rejestracji spółki wspólnicy mogą korzystać z usług biura wirtualnego?
Proces rejestracji firmy musi uwzględniać podanie do rejestru handlowego maltańskiego adresu siedziby. Wspólnicy mogą jednak skorzystać z wirtualnego biura prawnego, aby prowadzić firmę z dowolnego miejsca na świecie.

NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.
Napisz lub zadzwoń.