Firma w Anglii - Oniszczuk & Associates - Obsługa Klientów Biznesowych

Firma w Anglii

Maciej Oniszczuk
Zakładam spółki na całym świecie 🌍 Chronię majątek, zajmuję się ekspansją, optymalizacją, poufnością. Dowolny cel, dowolny kraj.

Firma w Anglii

Własna firma w Anglii jest marzeniem wielu inwestorów, jednak rejestracja przedsiębiorstwa za granicą, wiąże się zwykle z licznymi trudnościami. Aby ich uniknąć warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Usługi, jakie Państwu oferujemy, obejmują zarówno kompleksową pomoc prawną, jak również dworactwo w zakresie prawa handlowego na wszystkich etapach zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii.

Założenie firmy w UK

Założenie firmy w UK należy do jednych z najprostszych w Europie. Wielka Brytania posiada jeden z najbardziej przyjaznych anglojęzycznych internetowych systemów rejestracji spółek. Większość obowiązków sprawozdawczych spółki angielskiej jesteśmy w stanie dopełnić przez Internet z wykorzystaniem portalu Companies House. Prawo brytyjskie rozróżnia tzw. spółki prywatne (Private Companies, Ltd.) oraz spółki publiczne (Public Companies, PLC ). Spółki publiczne to te spółki, które mogą oferować do publicznej sprzedaży akcje/ udziały na rynku (podobnie jak w Polsce działają giełdowe spółki akcyjne). W przypadku spółek prywatnych – odpowiednikiem może być polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – prawo brytyjskie nie stawia żadnego wymogu co do wysokości minimalnego kapitału zakładowego.

Wymagany kapitał zakładowy dla spółki w Anglii

Jako wysokość kapitału zakładowego przyjmuje się symboliczny £ 1. Obywatel Polski może założyć spółkę Ltd. na podobnych zasadach co obywatel Wielkiej Brytanii, choć problemem może być otworzenie konta. Obecnie zatem założenie spółki w UK jest najlepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorców chcących tanio oraz szybko zarejestrować swoją pierwszą spółkę poza Polską do operacji międzynarodowych bądź inwestorów chcących uzyskać dostęp do finansowania od inwestorów oraz banków inwestycyjnych skupionych w londyńskim City. Otwieranie firmy w UK w postaci spółki Ltd. jest powszechnie polecane w branżach typu: IT, tłumaczenia, e-commerce. Spółki w UK bardzo często zakładają freelancerzy, tj. blogerzy czy programiści.

Otworzenie spółki Ltd. w Wielkiej Brytanii jest odpowiednie dla działalności i biznesów, w których spełnia się poniższe kryteria.

  1. Brak pracowników zatrudnionych na umowę o pracę oraz zlecenie, którzy mieszkają
    w Polsce. Tylko Dyrektor spółki Ltd. może mieszkać w Polsce i jednocześnie rozliczać się podatkowo w Wielkiej Brytanii. W sytuacji zatrudnienia pracowników mieszkających na stałe w Polsce konieczne jest założenie polskiego oddziału spółki Ltd. Natomiast rygor taki nie występuje w sytuacji współpracy z kimś w ramach umowy o dzieło, wystawiania faktur za usługi albo ustanowienia kogoś Dyrektorem spółki.
  2. Brak zakładu produkcyjnego albo biura w Polsce, ponieważ tylko wtedy Wielka Brytania pozostanie miejscem rezydencji podatkowej spółki. Biuro albo zakład w Polsce, który założyłaby angielska spółka Ltd. spowodowałoby konieczność prowadzenia pełnej księgowości w Polsce oraz rozliczania się z polskim Urzędem Skarbowym.
  3. Brak wymogu posiadania licencji na prowadzenie działalności, zarówno w Polsce jak i Wielkiej Brytanii. W przypadku licencji polskich należy liczyć się z koniecznością utworzenia oddziału spółki w Ltd. Licencje brytyjskie mogą wiązać się z dodatkowymi, wysokimi kosztami założenia firmy w UK.

Podatek CIT w Wielkiej Brytanii wynosi 19 %. Natomiast próg obrotu do rejestracji VAT wynosi aż 85 tyś funtów. Dodatkowo Polska zawarła z Wielką Brytanią obowiązującą Konwencję o Unikaniu Podwójnego opodatkowania między Polską a UK. Obecnie kwota wolna od podatku w UK wynosi 8 424 GBP. Dyrektor angielskiej spółki Ltd. może otrzymywać taką pensję bez wymogów odprowadzania składek na ubezpieczenie i podatek dochodowy.

Ogromnym atutem zakładania spółki w Wielkiej Brytanii jest czas jej rejestracji. Spółkę Ltd. można założyć przez Internet, a wpis spółki w brytyjskim rejestrze – Companies House następuje w ciągu 1 – 2 dni roboczych.

Zakładanie firmy w Anglii

Według Banku Światowego wystarczy 13 dni, aby założyć firmę w Anglii. Dla porównania, średnia w krajach członkowskich UE, wynosi niemalże trzykrotnie więcej (32 dni). Pomimo to dalsze prowadzenie własnej działalności na Wyspach może się okazać prawdziwym wyzwaniem, głównie ze względu na panujące w Anglii przepisy prawne i wymagania administracyjne, stawiane przedsiębiorcom.
Nasze wieloletnie doświadczenie w zakładaniu zagranicznych spółek oraz znajomość specyfiki angielskiego rynku, pomogą Państwu rozwiązać wszelkie napotkane trudności oraz w pełni zoptymalizować koszty podatkowe prowadzenia własnego przedsiębiorstwa.

Wybór formy prawnej dla spółki w Anglii

Jedną z pierwszych rzeczy, jaką muszą zrobić inwestorzy, decydujący się na założenie firmy w Anglii, jest wybór odpowiedniej formy prawnej. Brytyjskie przepisy umożliwiają prowadzenie własnej działalności w postaci polskiego odpowiednika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (LTD), spółki akcyjnej (PLC), działalności jednoosobowej (self employer) lub spółki cywilnej (partnership).
Nasza kancelaria gwarantuje nie tylko pomoc w wyborze odpowiedniej formy prawnej prowadzenia przedsiębiorstwa, lecz również merytoryczne wsparcie w uzyskaniu jak największych korzyści podatkowych.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ CO ZYSKASZ ZAKŁADAJĄC FIRMĘ W TYM KRAJU?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.
Napisz lub zadzwoń.