Firma w Kanadzie - Oniszczuk & Associates - Obsługa Klientów Biznesowych

Firma w Kanadzie

Maciej Oniszczuk
Maecenas quis justo metus
Zakładam spółki na całym świecie 🌍 Chronię majątek, zajmuję się ekspansją, optymalizacją, poufnością. Dowolny cel, dowolny kraj.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie są formy prawne przy zakładaniu spółki w Kanadzie
Jakie są zasady funkcjonowania spółki w Kanadzie
Jakie są zasady otwierania spółki w Kanadzie
Jakie są podatki w Kanadzie

Firma w Kanadzie

Kanada jest państwem położonym w Ameryce Północnej, rozciągającym się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Drugie państwo świata pod względem powierzchni (zaraz po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Rozwój ekonomiczny i technologiczny tego kraju stymulowały powiązania handlowe ze Stanami Zjednoczonymi, które przyjmowały prawie 80% eksportu z Kanady.

Rodzaje spółek w Kanadzie

Prowadzenie działalności gospodarczej w Kanadzie wymaga wyboru jednej spośród dostępnych form organizacyjno-prawnych. Przedsiębiorcy zagraniczni mają do dyspozycji przede wszystkim:

  • spółkę kapitałową (ang. corporation);
  • spółki osobowe prawa handlowego (ang. partnerships).

Przepisy prawne obowiązujące na terytorium Kanady przewidują również prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej (ang. sole proprietorship) oraz oddział firmy zagranicznej. Ze względu na ograniczenia te rozwiązania nie cieszą się dużą popularnością.

Wśród polskich przedsiębiorców zainteresowaniem cieszą się spółki kapitałowe. Spółki kanadyjskie inkorporuje się łatwo, jest to proces szybki oraz – co istotne tani. Kapitał zakładowy z reguły nie jest wymagany i może został wpłacony w wysokości jednego dolara kanadyjskiego. Spółki kapitałowe można podzielić na:

  • korporację prywatną (ang. private corporation);
  • korporację publiczną (ang. public corporation);
  • korporację prowincjonalną (ang. provincional corporation);
  • korporację federalną (ang. federal corporation);
  • spółdzielnię (ang. cooperative)

Specyficznym elementem rejestracji spółki kanadyjskiej jest wybór tego, czy ma ona funkcjonować na terenie konkretnej prowincji czy całego kraju. W tym drugim przypadku, niezbędna będzie rejestracja na szczeblu federalnym, która jest nieco bardziej skomplikowana.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ CO ZYSKASZ ZAKŁADAJĄC FIRMĘ W TYM KRAJU?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

Zakładanie firmy w Kanadzie

Kanadyjskie przepisy dotyczące rejestracji spółek cechuje prostota i przejrzystość. Rejestracja spółki w Kanadzie może być przeprowadzona w ciągu kilku godzin. Otwieranie firmy w Kanadzie może w całości odbywać się zdalnie. Jednak do otwarcia rachunku bankowego wymagane jest osobiste stawiennictwo w tym państwie.

Otwieranie spółki w Kanadzie dokonuje się w formie umowy między dwiema lub więcej osobami, na podstawie której partnerzy podejmują wspólną działalność gospodarczą poprzez połączenie swoich środków. Umowa taka powinna być sporządzona w formie pisemnej. W umowie określone są najważniejsze aspekty prowadzonej działalności jak przykładowo to, w jaki sposób partnerzy dzielą się zyskiem. Spółka w Kanadzie musi posiadać co najmniej jednego dyrektora. Jeżeli z dowolnych powodów dana osoba nie chce figurować jako dyrektor firmy, możliwe jest skorzystanie z usług dyrektora nominee. Obok board of directors założenie firmy w Kanadzie wymaga wytypowania officers, czyli osób tworzących organ o kompetencjach nadzorczo-zarządczych.

Dużym ułatwieniem jest to, że w składzie organów spółki mogą zasiadać osoby pełniące równolegle kilka funkcji.

Rejestracja firmy w Kanadzie nie wymaga wniesienia określonego przepisami minimalnego kapitału zakładowego, jego wysokość jest dowolna. Spółki działają w oparciu o przepisy prawne obowiązujące w poszczególnych prowincjach. Zakładanie spółki w Kanadzie jest najczęściej praktykowane przez przedsiębiorców prowadzących między innymi handel internetowy, firm świadczących usługi o charakterze doradczym i konsultacyjnym międzynarodowego biznesu, zarządzających majątkiem ruchomym i nieruchomościami czy inwestycyjnych. Cieszą się także dużą popularnością wśród branży IT, E-Commerce i kryptowalut.

Polscy przedsiębiorcy rozważający biznes w Kanadzie powinni zapoznać się z lokalnymi przepisami dotyczącymi składu osobowego organów spółki. W wielu przypadkach może się okazać, że niezbędne jest, aby w składzie organu zasiadała przynajmniej jedna osoba mająca obywatelstwo kanadyjskie. Niektóre prowincje (np. Quebec) nie wymagają, aby w składzie organów zasiadał rezydent. Może to jednak oznaczać, że prowadzenie pełnowymiarowej działalności spółki na terenie całego kraju będzie niemożliwe.

Podatki w Kanadzie

Opłacalność rejestracji firmy w zakresie podatków należy skonsultować ze specjalistami, ponieważ system kanadyjski jest dosyć skomplikowany i składa się z dwóch części – federalnej oraz na poziomie prowincji.

Kanada podpisała umowy o zapobieganiu podwójnemu opodatkowaniu z ponad 90 krajami, oferuje osobom niebędącym rezydentami możliwość założenia kilku rodzajów spółek. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na założenie firmy w Kanadzie, mogą zredukować podatek dochodowy od osób prawnych do 5%, a w niektórych prowincjach nawet do 0%. Aby skorzystać z takich ulg podatkowych, wymagane jest, aby firma w Kanadzie posiadała udziałowca, który jest nierezydentem, a działalność spółki musi być prowadzona poza obszarem Kanady.

Rejestracja spółki w Kanadzie zobowiązuje przedsiębiorcę do prowadzenia księgowości, ale nie ma obowiązku zgłaszania jej lokalnym władzom. Podatek VAT ma zastosowanie wyłącznie do usług świadczonych lokalnie i w zależności od lokalizacji wynosi od 5 do 15%. Obowiązek zarejestrowania się jako podatnik VAT powstaje z momentem przekroczenia przychodu w wysokości 30 tysięcy dolarów kanadyjskich.

Konwencja w sprawie unikania podwójnego opodatkowania została w 2012 r. podpisana także z Polską. Na mocy tych przepisów co do zasady całość dochodów polskiego przedsiębiorcy podlega opodatkowaniu w Polsce. Opodatkowanie według systemu kanadyjskiego dotyczy wybranych rodzajów działalności. Inwestorów zagranicznych zainteresuje też podatek u źródła. Od dywidend wynosi on 15% lub 5%, zaś od odsetek od pożyczek, 10%.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ CO ZYSKASZ ZAKŁADAJĄC FIRMĘ W TYM KRAJU?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

Ile kosztuje rejestracja spółki w Kanadzie?

Rejestracja firmy w Kanadzie wiąże się z koniecznością poniesienia określonych kosztów. W zależności od typu przedsiębiorstwa oraz skali prowadzonej działalności mogą one wahać się od kilkuset do kilku tysięcy dolarów kanadyjskich. Na wydatki składa się:

  • opłata inkorporacyjna;
  • opłata za sprawdzenie, czy nazwa nowej firmy nie koliduje z już funkcjonującymi podmiotami;
  • koszt przygotowania dokumentów (umowa, statut spółki);
  • rejestracja w Canada Revenue Agency;
  • opłata za otwarcie konta w banku.

Do prowadzenia działalności może pojawić się też konieczność uzyskania licencji lub odpowiednich pozwoleń. W przypadku korzystania z obsługi prawnej, do całkowitego kosztu rejestracji należy doliczyć opłaty za wsparcie kancelarii.

Gotowa firma w Kanadzie / zakup spółki na terenie Kanady

Kupno spółki w Kanadzie nie jest praktykowane. Zakup firmy w Kanadzie jest nieopłacalnym rozwiązaniem z uwagi na fakt, że rejestracja spółki odbywa się dość szybko.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ CO ZYSKASZ ZAKŁADAJĄC FIRMĘ W TYM KRAJU?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

Działalność spółki w Kanadzie. Najważniejsze informacje

Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje dla spółek rozpoczynających działalność na terytorium Kanady.

Podatek CIT
możliwość zredukowania nawet do 0%
Podatek VAT
między 5 a 15%
Liczba udziałowców
minimum 1, brak górnego limitu
Minimalny kapitał zakładowy
brak

Pytania i odpowiedzi

Jak długo trwa zarejestrowanie spółki w Kanadzie?
Rejestracja spółki kanadyjskiej zajmuje z reguły kilka dni od ukończenia procedur AML oraz KYC, jeśli nie ma ku temu przeszkód formalnych.
Czy spółka offshore w Kanadzie może być obsługiwana za pomocą wirtualnego biura?
Wspólnicy muszą podać w formularzu rejestracyjnym adres prowadzenia działalności, ale może on dotyczyć również biura wirtualnego. Dzięki temu możliwe jest prowadzenie spraw spółki z dowolnego miejsca na świecie.
Czy zakładając spółkę na terytorium Kanady muszę dysponować pozwoleniem?
Większość typów działalności można prowadzić bez zezwolenia. Wyjątki dotyczą takich rodzajów biznesu, jak bankowość, ubezpieczenia, gry i zakłady online czy działalność finansowa.

NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.
Napisz lub zadzwoń.