Firma w Brazylii

Firma w Brazylii

Brazylia – kraj samby, futbolu, pięknych plaż i gęstej dżungli. Należy do grupy gospodarczych potentatów G20, a jej gospodarka opiera się na dużych złożach ropy naftowej oraz największej na świecie ilości upraw kawy. Czy założenie firmy w Brazylii to odważny pomysł czy warte podjęcia ryzyko?

Podatki w Brazylii

System podatków dochodowych w Brazylii dalece różni się od tego, który znany jest w Polsce. Lokalny odpowiednik podatku CIT czyli Imposto de Renda Pessoa Juridica (IRPJ) jest podatkiem federalnym. Jego wysokość kształtuje się w zależności od kwoty przychodów jakie osiąga dana spółka w Brazylii – jeżeli ich suma w skali roku nie przekracza 240 tysięcy reali brazylijskich, to podatek wynosi 15 procent. Po przekroczeniu podanej kwoty, wysokość podatku wzrasta o dodatkowe 10 procent. Do podanych kwot należy również wkalkulować lokalne podatki w zakresie ubezpieczenia socjalnego i na Państwowy Socjalny Fundusz Inwestycyjny.

Jeśli chodzi o podatek dochodowy od osób fizycznych – Imposto de Renda Pessoa Fisica (IRPF), to w zależności od osiąganych dochodów wynosi on 0%, 15% lub 27%. Jest to odrębna kategoria podatkowa od Imposto de Renda Retido da Fonte (IRRF) – podatku dochodowego od osób niebędących rezydentami Brazylii, którego wysokość wynosi od 15% do 25%.

Chcesz uzyskać nieodpłatną poradę dotyczącą tego tematu? Skontaktuj się z nami.Zarejestruj spółkę »

Założenie spółki w Brazylii

Rejestracja spółki w Brazylii może dotyczyć różnych form planowanego biznesu. Do najbardziej popularnych form prowadzonej działalności należą: LTDA – odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz SA – odpowiednik polskiej spółki akcyjnej.

LTDA to forma prawna, która może odpowiadać zagranicznym inwestorom, między innymi, ze względu na fakt, iż nie istnieje minimalna ani maksymalna wysokość kapitału zakładowego. Otwieranie firmy w Brazylii w takiej formie prawnej wymaga współdziałania co najmniej dwóch podmiotów, a funkcję kierownika w takiej spółce może pełnić tylko brazylijski rezydent. LTDA wymaga rejestracji w lokalnych rejestrach: zarówno handlowym, jak i podatkowym, ale publikowanie informacji o kondycji finansowej spółki nie jest wymagane.

Sociedade Anonima (SA), podobnie jak LTDA musi być założona przed co najmniej dwa podmioty, a jeżeli żaden z nich nie jest rezydentem Brazylii, wymagane będzie uczestnictwo brazylijskiego przedstawiciela. Otwieranie spółki w Brazylii w formie spółki SA wymaga złożenia przynajmniej 10% funduszu założycielskiego do odpowiedniego depozytu.

Ułatwieniem jest jednak fakt, że ta suma może mieć postać aktywów pieniężnych lub niepieniężnych, które można przeliczyć na pieniądze, a takiej operacji każdorazowo dokonują upoważnione do tego władze lokalne. Podobnie do analogicznych form prawnych spotykanych w Europie, spółka SA posiada organy – Zgromadzenie Ogólne, Zarząd i Radę Nadzorczą.

Chcesz uzyskać nieodpłatną poradę dotyczącą tego tematu? Skontaktuj się z nami.Skontaktuj się z nami »

Zakup spółki w Brazylii (gotowa spółka w Brazylii)

Kupno spółki w Brazylii może być ciekawą alternatywą dla tradycyjnej procedury, jaką jest rejestracja firmy w Brazylii za pośrednictwem specjalistów w tym zakresie. Pozwoli to na ominięcie szeregu procedur tradycyjnie wymaganych na drodze do własnego biznesu. Należy mieć na uwadze, że zakup spółki w Brazylii obarczony jest ryzykiem dotyczącym jej historii i konieczności weryfikacji zobowiązań i wszystkich dokumentów. Dlatego zanim podjęte zostaną kroki, których zwieńczeniem będzie kupno firmy w Brazylii, istotnym jest aby rozważyć wszystkie aspekty takiego procesu.

Interesuje Cię założenie spółki w Brazylii albo chcesz o tym porozmawiać?
Powierz to zadanie profesjonalistom. Skontaktuj się z nami.

Porozmawiajmy o tym, co możemy dla Państwa zrobić. Proszę wybrać formę kontaktu. Odezwiemy się do Państwa w ciągu 24h.

    lub