Firma w Niemczech - Oniszczuk & Associates - Obsługa Klientów Biznesowych

Firma w Niemczech

Maciej Oniszczuk
Maecenas quis justo metus
Zakładam spółki na całym świecie 🌍 Chronię majątek, zajmuję się ekspansją, optymalizacją, poufnością. Dowolny cel, dowolny kraj.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie są rodzaje spółek w Niemczech
Jakie są zasady otwierania spółki w Niemczech
Jak funkcjonują spółki GmbH
Jakie są podatki w Niemczech

Firma w Niemczech

Niemiecka gospodarka jest najsilniejsza na całym kontynencie europejskim. Z danych udostępnionych przez Bank Światowy wynika, że Produkt Krajowy Brutto naszego zachodniego sąsiada jest mniej więcej siedmiokrotnie wyższy, niż w Polsce. Niemcy są także jednym z najważniejszych członków Unii Europejskiej. Nic więc dziwnego, że firma w Niemczech cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony zagranicznych przedsiębiorców. Wizja prowadzenia działalności gospodarczej na rozwiniętym rynku to perspektywa dynamicznego wzrostu ekonomicznego dla przedsiębiorcy. Do założenia działalności gospodarczej niemieckie prawo wymaga spełnienia szeregu wymogów formalnych, ale nie są one aż tak odmienne od tych, które można znaleźć w polskich przepisach.

Rodzaje spółek w Niemczech

Aby prowadzić firmę na terenie Niemiec, należy wybrać jedną spośród dostępnych form organizacyjno-prawnych. Wśród nich można wymienić:

  • spółki osobowe – spółka jawna (niem. Offene Handelsgesellschaft), partnerska (niem. Partnerschaftsgesellschaft), komandytowa (niem. Kommanditgesellschaft) oraz komandytowo-akcyjna (niem. Kommanditgesellschaft auf Aktien);
  • spółki kapitałowe – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (niem. Gesellschaft mit beschränkter Haftung) oraz spółka akcyjna (niem. Aktiengesellschaft).

Biznes  w Niemczech może być też prowadzony w formie spółki cywilnej. Osoby fizyczne mają możliwość zarejestrować własną działalność JDG. Jako ciekawostkę można wskazać, że w przypadku JDG obowiązuje dobrowolne ubezpieczenie rentowe i emerytalne, a także korzystne ubezpieczenie zdrowotne.

Przed rejestracją firmy należy starannie przeanalizować kwestie organizacyjne oraz podatkowe, ponieważ w zależności od podjętej decyzji należy spełnić nieco inne wymagania. Wśród polskich przedsiębiorców szukających pomysłu na biznes za zachodnią granicą szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się zakładanie firmy w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W wielu aspektach jest ona bliźniaczo podobna do polskiej konstrukcji, a początkującym przedsiębiorcom zapewni bezpieczeństwo.

Jak wygląda założenie działalności w formie spółki w Niemczech krok po kroku?

Prowadzenie biznesu w Niemczech w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (niem. Gesellschaft mit beschränkter Haftung) nie jest przesadnie skomplikowane, ale wymaga przynajmniej podstawowej znajomości prawa spółek, prawa cywilnego. Warto pamiętać, że również niemiecki system fiskalny ma swoją specyfikę. Aby założyć własną działalność gospodarczą w formie spółki należy:

  • sporządzić umowę spółki w formie aktu notarialnego i wpłacić kapitał zakładowy na rachunek firmowy;
  • zgłosić spółkę do Urzędu Porządkowego, Urzędu do spraw Gospodarki oraz Rejestru Handlowego (rejestru sądowego) na właściwym formularzu. Informacje są przekazywane do właściwych organów i urzędów. Otrzymuje je m.in. niemiecki urząd skarbowy oraz urząd inspekcji przemysłowej.

W wybranych branżach może wystąpić reglamentacja związana z uzyskaniem pozwoleń, licencji lub koncesji. Uzyskanie takiego pozwolenia jest niezbędne, zanim spółka zacznie prowadzić działalność.

Po inkorporacji spółka powinna wystąpić z wnioskiem o rejestrację działalności do odpowiedniego urzędu. Dodatkowo niemieckie spółki muszą ubiegać się o numer identyfikacji podatkowej, a te planujące zatrudniać pracowników powinny zostać zgłoszone w odpowiednim stowarzyszeniu branżowym. W sytuacji, gdy spółka będzie dokonywała międzywspólnotowych transakcji, powinna zostać zarejestrowana do VAT.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ CO ZYSKASZ ZAKŁADAJĄC FIRMĘ W TYM KRAJU?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

Spółka GmbH w Niemczech – zasady funkcjonowania

GmbH to odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialności. Spółkę GmbH może założyć samodzielnie jeden udziałowiec albo wspólnie kilku udziałowców. Co istotne w spółkach GmbH, odpowiedzialność wspólników jest ograniczona. Nie odpowiadają oni za przedsiębiorstwo swoim majątkiem prywatnym, a odpowiedzialność jest ograniczona do wysokości kapitału zakładowego przedsiębiorstwa. Kapitał zakładowy zwykle wynosi 25 000 euro. Obecnie spółka Gmbh jest jedną z najpopularniejszych form spółki form prawnych w Niemczech. Wielu przedsiębiorców z zagranicy, w tym z Polski decyduje się założyć spółkę Gmbh.

Warto wspomnieć, że w przypadku GmbH minimum połowa kapitału zakładowego musi być wpłacona na rachunek spółki podczas procesu rejestracji. Wyjątek dotyczy założenia firmy w postaci uproszczonej spółki z o.o. o minimalnym kapitale 1 euro.

GmbH w Niemczech – działalność

Prawo niemieckie, z wyjątkiem niektórych branż działalności gospodarczej (wyjątkiem jest działalność wymagająca specjalnego zezwolenia), nie przewiduje większych utrudnień przy zakładaniu spółki w Niemczech i jej prowadzeniu dla obcokrajowców – spółki te mogą działać bez ograniczeń na rynku niemieckim. Wyjątek stanowi zarząd spółki GmbH, w którego składzie nie może funkcjonować osoba spoza Unii Europejskiej. Osoby niebędące rezydentami UE nie mogą pełnić funkcji w zarządzie spółki bez uzyskania pozwolenia na pracę w Niemczech. Przedsiębiorcy powinni przede wszystkim rozważyć zakładanie spółki w Niemczech, jeśli ograniczenie odpowiedzialności odgrywa dla założycieli istotną rolę w podejmowanych przez nich działaniach na rynku, ponieważ za jej zobowiązania wspólnicy nie odpowiadają prywatnym majątkiem, lecz majątkiem spółki.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ CO ZYSKASZ ZAKŁADAJĄC FIRMĘ W TYM KRAJU?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

Spółka w Niemczech – siedziba spółki

Siedziba spółki obowiązkowo musi znajdować się w Niemczech. Niemieckie prawo tak ukształtowało siedzibę spółki ze względów urzędu skarbowego i innych organów. Warto zastanowić się nad opcją biura wirtualnego, dzięki czemu założenie przedsiębiorstwa w Niemczech staje się tańsze i pozwala oszczędzić na podatkach.

CHCESZ UZYSKAĆ NIEODPŁATNĄ PORADĘ DOTYCZĄCĄ TEGO TEMATU?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

Podatek dochodowy oraz podatek VAT dla spółek kapitałowych

Spółki zarejestrowanie na terenie Niemiec muszą regularnie składać deklaracje podatkowe w niemieckim urzędzie skarbowym. W przypadku spółek kapitałowych najważniejsze zobowiązania publicznoprawne to podatek dochodowy CIT oraz VAT.

Podatek CIT jest uzależniony od wysokości dochodów. Na szczeblu centralnym jego wysokość wynosi 15%. Dodatkowo spółki płacą podatek regionalny, którego wysokość jest uzależniona od landu. Do podatku dochodowego doliczana jest tzw. danina solidarnościowa, która obecnie wynosi 5,5%.

Bazowa stawka podatku VAT wynosi 19%, stawki obniżone to 7% oraz 0%. Wśród innych zobowiązań publicznoprawnych warto wskazać m.in. na:

  • podatek u źródła – od 15% do 25%;
  • podatek od nieruchomości – 0,35% wartości nieruchomości pomnożone przez odpowiedni wskaźnik.

Przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z szeregu ulg i zwolnień podatkowych, np. zwolnienia z podatku budowlanego.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ CO ZYSKASZ ZAKŁADAJĄC FIRMĘ W TYM KRAJU?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

Koszty założenia spółki w Niemczech

Założenie firmy w Niemczech wiąże się z obowiązkiem wpłaty minimum połowy z 25 tysięcy euro kapitału zakładowego, ponadto łączna suma obciążeń podatkowych firm może osiągnąć poziom nawet 30%. Wystarczy wpłacić na początku 12 500 euro, a pozostałą kwotę w trakcie prowadzenia działalności. Wkład kapitałowy, który został wpłacony na konto firmowe, można wykorzystać na potrzeby działalności w dowolnej chwili. Koszty założenia spółki GmbH także można opłacić z kapitału zakładowego. Przykładowe koszty obejmują m.in. ok. 800 euro taksy notarialnej, ok. 100 euro dla sądu rejestrowego i za wpis do rejestru handlowego. Rejestracja działalności gospodarczej to kolejny koszt opiewający na ok. 35 euro za rejestrację spółki.

Gotowe spółki w Niemczech / Kupno firmy w Niemczech

Jeżeli jednak zależy Ci na czasie i chcesz uniknąć formalności związanych z założeniem spółki, zamiast tworzenia nowego podmiotu zastanów się nad możliwością kupna gotowej firmy w danym landzie. Cały proces kupna spółki można załatwić podczas jednego pobytu w Niemczech. Korzyści, jakie daje zakup gotowej firmy na terenie Niemiec to m.in. możliwość rozpoczęcia działalności spółki zaraz po jej zakupie notarialnym, w pełni potwierdzona i zweryfikowana nazwa przez Izbę handlową, zniesienie okresu oczekiwania na przydzielenie numerów podatkowych oraz aktywnego numeru podatkowego NIP EU, gotowy profil spółki pod niemieckie warunki czy działający adres biura od pierwszego dnia. Dokumenty związane z transakcją przygotuje nasza kancelaria prawna.

Rezydencja w Niemczech

Spółka, która prowadzi działalność gospodarczą w Niemczech, jest uważana za niemieckiego rezydenta podatkowego, jeżeli jest z tego terytorium zarządzana lub kontrolowana. Oznacza to, że wspólnicy muszą mieć w Niemczech centrum interesów osobistych lub centrum interesów gospodarczych. Nierezydenci rozliczają się do niemieckiego urzędu skarbowego wyłącznie z dochodów uzyskanych w Niemczech.

Poniżej zamieszczamy najważniejsze informacje dotyczące spółki z o.o. w Niemczech

Minimalny kapitał zakładowy
25 tysięcy euro
Minimalna liczba wspólników
1
Możliwość pokrycia wkładów aportem
Tak
Możliwość członkostwa w spółce bez niemieckiego obywatelstwa
Tak (pod określonymi warunkami)

Pytania i odpowiedzi

Czy opłaca się założyć firmę w Niemczech?
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej w formie spółki na terenie Niemiec trzeba dobrze przemyśleć. Koszty jej założenia będą wyższe niż w Polsce, ale zysk z inwestycji może okazać się daleko większy, niż w przypadku prowadzenia działalności w rodzimym kraju.
Czy niemiecka spółka może korzystać z biura wirtualnego?
Do prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki niezbędne jest posiadanie adresu rejestrowego. Podmiot gospodarczy może zgłosić adres biura stacjonarnego, ale prowadzenie firmy jest też możliwe z adresem biura wirtualnego. W przypadku lokalu fizycznego niezbędna jest umowa najmu lokalu.
Jak długo trwa założenie działalności gospodarczej w Niemczech w formie spółki?
Sama rejestracja spółek trwa około 3 tygodni po zakończeniu procedury AML & KYC . Skorzystanie z pomocy kancelarii prawnej oznacza dla wspólników mniej formalności i efektywne wsparcie. Ewentualne niedogodności pojawią się rzadziej, a sama procedura przebiegnie szybciej.

NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.
Napisz lub zadzwoń.