Firma w Niemczech

Niemcy

Niemcy — państwo federacyjne położone w zachodniej i środkowej Europie. Składa się z 16 krajów związkowych (landów), a jego stolicą i największym miastem jest Berlin. Ekspansja na rynek niemiecki jest uznawana za tzw. bezpieczny wariant rozwoju spółki. Oczywiście pojęcie to należy do bardzo dyskusyjnych, ponieważ jest to uzależnione głównie od przedmiotu działalności samej spółki.

Niemiecka spółka GmbH, która jest odpowiednikiem polskiej spółki z o. o., była pierwszą na świecie formą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, gdyż powstawała na mocy ustawy z 20 kwietnia 1892 r. Spółka GmBH w Niemczech szczególną popularność zdobyła w XX wieku wśród przedsiębiorców tworzących tzw. rodzinny biznes. Obecnie jest jedną z najczęściej wybieranych form prowadzenia działalności gospodarczej. Przyczyniły się do tego możliwości jakie niesie ze sobą prowadzenie działalności w formie spółki GmbH, a także prestiż jaki niesie za sobą posiadanie niemieckiej spółki kapitałowej i większe zaufanie wśród potencjalnych kontrahentów.

Rejestracja niemieckiej spółki

Rejestracja niemieckiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH) może być dla polskich przedsiębiorców bardzo interesująca mimo, że warunki prawne dla funkcjonowania spółki z o.o. są dość mocno rygorystyczne – należy wpłacić minimum połowę z 25 tyś euro kapitału zakładowego, a podatek CIT to niemal 30 %. Prawo niemieckie, z wyjątkiem niektórych branż działalności gospodarczej, nie przewiduje większych utrudnień przy zakładaniu spółki w Niemczech i jej prowadzeniu dla obcokrajowców – spółki te mogą działać bez ograniczeń na rynku niemieckim. Przedsiębiorcy powinni przede wszystkim rozważyć założenie spółki z o.o. w Niemczech, jeśli ograniczenie odpowiedzialności odgrywa dla założycieli istotną rolę w podejmowanych przez nich działaniach na rynku, ponieważ za jej zobowiązania wspólnicy nie odpowiadają prywatnym majątkiem, lecz majątkiem spółki. Rejestracja spółki w Niemczech rozpoczyna się od wskazania podstawowych danych takich jak nazwa, siedziba, przedmiot działalności czy wybór zarządu. Spółka GmBH może być jednoosobowa, a wspólnikiem może zostać dowolna osoba fizyczna lub prawna. Przy wyborze przedmiotu działalności spółki należy precyzyjnie określić na jakim polu będzie działała spółka GmBH oraz upewnić się, że dana działalność nie wymaga specjalnego zezwolenia czy wpisu do odpowiedniego rejestru. Umowa spółki musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego.

 

Jeżeli jednak zależy nam na czasie i chcemy unikać formalności związanych z otwieraniem firmy w Niemczech istnieje opcja zakupu gotowej spółki GmBH. Istnieje wiele podmiotów, które oferują sprzedaż gotowych spółek. Cały proces kupna spółki możemy załatwić podczas jednego pobytu w Niemczech. Korzyści jakie daje nam zakup gotowej spółki w Niemczech to min. możliwość rozpoczęcia działalności spółki zaraz po jej zakupie notarialnym, w pełni potwierdzona i zweryfikowana nazwa przez Izbę handlowa, zniesienie okresu oczekiwania na przedzielenie numerów podatkowych oraz aktywnego numeru podatkowego NIP EU, gotowy profil spółki pod Niemieckie warunki czy działający adres biura od pierwszego dnia.

Dlaczego warto założyć firmę w Niemczech?

1 maja 2011 roku otwarto niemiecki rynek pracy dla państw Europy Wschodniej. Dzięki temu przedsiębiorcom z Polski przysługują takie same prawa, jak inwestorom niemieckim. Dynamicznie rozwijająca się gospodarka oraz ciągłe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów, powoduje że Niemcy są obecnie jednym z najatrakcyjniejszych kierunków gospodarczych.
Posiadanie firmy w Niemczech wiąże się również z licznymi korzyściami podatkowymi. Podmioty gospodarcze zarejestrowane na terenie Niemiec, mogą się ubiegać o różnego rodzaju ulgi podatkowe, dzięki którym koszty prowadzenia własnej działalności są znacznie niższe.

Zakładanie firmy w Niemczech

Zasadniczo proces rejestracji i prowadzenia własnej działalności w Niemczech przebiega podobnie, jak w Polsce. Kłopotliwy dla przedsiębiorców może się okazać wybór odpowiedniej formy prawnej oraz skomplikowany, niemiecki system podatkowy. Nasza kancelaria, dzięki wieloletniemu doświadczeniu w zakładaniu spółek na rynku zachodnim oraz biegłej znajomości stale zmieniających się przepisów prawa, umożliwi Państwu osiągnięcie zamierzonych korzyści. Oferujemy kompleksową obsługę prawną dla każdego typu spółki oraz pomoc w wypełnieniu niezbędnych formalności. Stworzona przy naszym wsparciu firma w Niemczech pozwoli Państwu efektywnie realizować wyznaczone cele biznesowe.

Myślisz o założeniu firmy w Niemczech? Powierz to zadanie profesjonalistom.
Nasza kancelaria zapewni Ci szybki start własnej działalności gospodarczej.