Firma w Danii

Firma w Danii

Dania od wielu lat prowadzi w światowych rankingach Państw pod względem jakości życia swoich mieszkańców, a Kopenhaga uznawana jest za najlepsze miasto do życia na świecie. Podobnie wysoko kraj ten plasuje się w rankingach biznesowych, gdzie nie spada ze światowego podium.

Zakładanie firmy w Danii

Dlaczego rejestracja spółki w Danii jest atrakcyjna? Przyczyny należy upatrywać w braku biurokracji oraz elastycznym rynku pracy, który umożliwia dostęp do wykwalifikowanej kadry, niskie koszty pracy oraz elastyczne zasady zatrudnienia. Dania jest również liderem jeśli chodzi o odnawialne źródła energii i często przyciąga firmy właśnie z tego sektora gospodarki. Spółka ApS w Danii z uwagi na najniższy CIT w całej Skandynawii, zazwyczaj wybierana jest jako wehikuł do wejścia na duński, a następnie na cały skandynawski rynek. Lokalna spółka córka to dla zagranicznych firm sposób na nieufność kontrahentów wobec podmiotów spoza Skandynawii, choć z tego samego powodu w Danii można borykać się z długą procedurą rejestracji konta bankowego dla podmiotów należących do osób spoza Skandynawii.

Założenie firmy w Danii a wybór formy prawnej

Duński reżim prawny przewiduje szereg rodzai spółek prawa handlowego, w postaci których można prowadzić biznes. Do najbardziej popularnych zaliczyć można: ApS i A/S.

Chcesz uzyskać nieodpłatną poradę dotyczącą tego tematu? Skontaktuj się z nami.Zarejestruj spółkę »

Otwieranie firmy w Danii zwanej Aps

Spółkę ApS (Anpartsselskaber) można przyrównać do polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zakładanie spółki w Danii zwanej ApS wiąże się z opłaceniem minimalnego kapitału zakładowego wynoszącego 50 000 DKK. ApS to najpopularniejsza forma prowadzenia biznesu w Danii. Do jej założenia wymagane jest sporządzenie i podpisanie przez udziałowców umowy założycielskiej oraz statutu.

Zakładanie spółki w Danii zwanej A/S

Spółkę A/S możemy porównać do polskiej spółki akcyjnej. Minimalny kapitał zakładowy wymagany do założenia A/S wynosi 67.000 euro. Rejestracja firmy w Danii w formie A/S wymaga dodatkowego elementu w postaci spotkania akcjonariuszy w celu zatwierdzenia wniosku o założenie spółki oraz wyboru zarządu i rady nadzorczej. Konieczne jest również, aby co najmniej jeden z udziałowców spółki był obywatelem Unii Europejskiej.

Chcesz uzyskać nieodpłatną poradę dotyczącą tego tematu? Skontaktuj się z nami.Skontaktuj się z nami »

Podatki w Danii

Otwieranie spółki w Danii wiąże się również z obowiązkami. Wszystkie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Aps) oraz spółki akcyjne (A/S) są zobligowane do rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych. Obowiązek taki należy wykonać nie później niż 6 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego. Specjalnym wnioskiem można przedłużyć złożenia rozliczenia podatkowego przez spółkę. Stawka podatku od dochodów osób prawnych w Danii wynosi 28%.

Stawka podatku VAT w Danii wynosi 25%. Wszystkie podmioty gospodarcze zarejestrowane w Danii, realizujące roczny obrót o wartości ponad 50 000 DKK, są zobowiązane dokonać wpisu w duńskim rejestrze podatkowym oraz zarejestrować się jako podatnik VAT.

Gotowa spółka w Danii / kupno spółki w Danii / zakup firmy w Danii

Możliwe jest także kupno firmy w Danii, która jest już zarejestrowana. Z reguły gotowa firma w Danii istnieje stosunkowo krótko, nie prowadziła wcześniej działalności i została stworzona w celu jej późniejszej sprzedaży. Jednak z uwagi na reżim prawny dotyczący zakładania spółek, zakup spółki w Danii może okazać się nieopłacalny.

Interesuje Cię założenie spółki w Danii albo chcesz o tym porozmawiać?
Powierz to zadanie profesjonalistom. Skontaktuj się z nami.

Porozmawiajmy o tym, co możemy dla Państwa zrobić. Proszę wybrać formę kontaktu. Odezwiemy się do Państwa w ciągu 24h.

    lub