Firma w Czechach

Firma w Czechach

Dlaczego założenie firmy w Czechach jest atrakcyjne? Powodów jest wiele, ale najważniejsze to: prosta i względnie tania rejestracja spółki w Czechach, przychylność urzędników, mniejsze niż w Polsce składki zdrowotne i emerytalne, a także prostsze przepisy dotyczące prowadzenia własnego biznesu. Dzięki pomocy naszej Kancelarii, mogą Państwo w pełni wykorzystać możliwości, jakie oferuje inwestorom otwieranie spółki w Czechach.

Informacje ogólne

Republika Czeska, nasz południowy sąsiad, to stosunkowo nowy kraj powstały w 1993 r. po rozpadzie Czechosłowacji. Osiedliło się tam zaledwie 10 milionów mieszkańców urzędowo posługujących się językiem czeskim. Jak wiadomo stolicą tego środkowoeuropejskiego kraju jest Praga, a walutą Korona Czeska.

Podatki w Czechach

W związku ze zmianami w prawie podatkowym oraz wdrożeniu jednolitego podatku dochodowego fraza „rejestracja firmy w Czechach” stała się topowym wynikiem wyszukiwania na polskiej przeglądarce Google. W praktyce przedsiębiorcy decydują się na rejestrację polskiego odpowiednika, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli zakładanie spółki w Czechach zwanej s.r.o.

Do szeregu zalet spółki czeskiej można zaliczyć przede wszystkim niskie podatki, które wynoszą następująco: 15% i 22% od osób fizycznych i 19% od osób prawnych w przypadku podatku dochodowego, 21% i 15% dla podatku VAT.

Warto podkreślić, że to właśnie niewielka odległość jaka dzieli nas od naszych południowych sąsiadów kusi polskich przedsiębiorców założeniem tam firmy. Co więcej Czechy oferują szereg ulg, takich jak: system zwolnień dotyczących pojazdów, zbliżony do polskiego systemu prawnego oraz zmniejszone koszty związane z założeniem spółki. Można powiedzieć, że to właśnie dzięki powyższym korzyściom przedsiębiorcy z całego świata wybierają otwieranie firmy w Czechach.

Chcesz uzyskać nieodpłatną poradę dotyczącą tego tematu? Skontaktuj się z nami.Zarejestruj spółkę »

Zakładanie spółki w Czechach

Spółka w Czechach, zwana s.r.o., może być założona przez osoby fizyczne i prawne w formie aktu założycielskiego bądź umowy spółki, konieczna jest jednak forma aktu notarialnego. Za moment powstania spółki uznaje się dzień wpisania do rejestru. Przedsiębiorca, zanim zdecyduje się na otworzenie spółki w Czechach, powinien określić cel, dla którego spółka ta będzie otwierana. Jeśli naszym celem jest faktyczne rozpoczęcie działalności w tym kraju to taki zabieg, przy odpowiedniej kalkulacji i wsparciu doradczym, może być dla nas korzystny i opłacalny.

Jeżeli zakładamy firmę w Czechach kierując się względami podatkowymi, a dalej prowadzimy swój biznes w Polsce, możemy narazić się na poniesienie odpowiedzialności ze strony polskich organów skarbowych. Działalność ta może zostać uznana za sprzeczną z klauzulą o unikaniu opodatkowania, a także doprowadzić do opodatkowania całego dochodu z Czech w Polsce. Takie ostrzeżenia znalazły się w komunikacie Ministerstwa Finansów z 12 czerwca 2017 r., można się zatem spodziewać wzmożonych kontroli fiskusa w zakresie czeskim firm założonych przez Polaków.

Proces otwierania spółki w Czechach trwa od dwóch do czterech tygodni. Co ciekawe, większość czynności związanych z rejestracją spółki w Czechach można dokonać elektronicznie, co jest nie tylko ogromnym ułatwieniem, ale również znacznie przyspiesza cały proces. Ponadto, dzięki temu wszelkie organy państwowe, w tym podatkowe mają łatwy dostęp do informacji o przedsiębiorcy.

Kapitał zakładowy

W odróżnieniu od Polskiej spółki z o. o. kapitał zakładowy jest znacznie niższy i wynosi zaledwie 1 koronę czeską. Jak widać jest to kolosalna różnica w porównaniu do kapitału w wysokości 5.000,00 zł, który musi wpłacić przedsiębiorca decydujący się na polską spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Chcesz uzyskać nieodpłatną poradę dotyczącą tego tematu? Skontaktuj się z nami.Skontaktuj się z nami »

Pojazd w spółce czeskiej

Spółka w Czechach, która zakupi pojazd ma prawo do zwrotu podatku od tego zakupu, jeszcze przed właściwym rozpoczęciem działalności gospodarczej.

Zakładanie firmy w Czechach

Ze względu na rodzaj zakładanej działalności oraz wymagane kwalifikacje, prawo czeskie wyróżnia następujące formy prawne: spółkę rzemieślniczą, wiązaną i wolną. Osoby, które decydują się na prowadzenie własnej firmy w Czechach są zobowiązane do rejestracji miejsca swojego pobytu oraz posiadania karty przedsiębiorcy.

Nasza Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną w zakresie wypełnienia wszelkich formalności, a także pomoc w otrzymaniu niezbędnych zezwoleń i koncesji.

Gotowa spółka w Czechach / Kupno firmy w Czechach

Wielu klientów decyduje się coraz częściej na zakup spółki w Czechach. Przedmiotem sprzedaży jest wtedy gotowa firma w Czechach, posiadająca już pewną historię, kapitał, a także jest już zarejestrowana do VATu, co w wielu przypadkach pozwala sprawniej rozpocząć swój biznes. Dzięki specjalistom z naszej Kancelarii zakup firmy w Czechach przebiega bardzo sprawnie. Kompleksowo organizujemy całą procedurę, a kupno spółki w Czechach nie stanowi wtedy problemu.

Interesuje Cię założenie spółki w Czechach albo chcesz o tym porozmawiać?
Powierz to zadanie profesjonalistom. Skontaktuj się z nami.

Porozmawiajmy o tym, co możemy dla Państwa zrobić. Proszę wybrać formę kontaktu. Odezwiemy się do Państwa w ciągu 24h.

    lub