Firma w Czechach

Czechy

Rejestracja polskiego odpowiednika, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Czechach, czyli zakładanie spółki s.r.o.

Czechy, nasz południowy sąsiad, to stosunkowo nowy kraj powstały w 1993 r. po rozpadzie Czechosłowacji. Osiedliło się tam zaledwie 10 milionów mieszkańców urzędowo posługujących się językiem czeskim. Jak wiadomo stolicą tego środkowoeuropejskiego kraju jest Praga, a walutą Korona Czeska. W związku ze zmianami w prawie podatkowym oraz wdrożeniu jednolitego podatku dochodowego fraza „otwieranie firmy w Czechach” stała się topowym wynikiem wyszukiwania na polskiej przeglądarce Google.

 

Warto podkreślić, że to właśnie niewielka odległość jaka dzieli nas od naszych południowych sąsiadów kusi polskich przedsiębiorców założeniem tam firmy. Co więcej Czechy oferują szereg ulg, takich jak: system zwolnień dotyczących pojazdów, zbliżony do polskiego systemu prawnego oraz zmniejszone koszty związane z założeniem spółki. Można powiedzieć, że to właśnie dzięki powyższym korzyściom przedsiębiorcy z całego świata wybierają „czeską” drogę do biznesu. Spółkę s.r.o. mogą założyć osoby fizyczne i prawne w formie aktu założycielskiego bądź umowy spółki, konieczna jest jednak forma aktu notarialnego. Za moment powstania spółki uznaje się dzień wpisania do rejestru.

 

Do szeregu zalet spółki czeskiej można zaliczyć przede wszystkim niskie podatki, które wynoszą następująco: 15% i 22% od osób fizycznych i 19% od osób prawnych w przypadku podatku dochodowego, 21% i 15% dla podatku VAT.

 

Przedsiębiorca, zanim zdecyduje się na otworzenie spółki w Czechach, powinien określić cel, dla którego spółka ta będzie otwierana.
Jeśli naszym celem jest faktyczne rozpoczęcie działalności w tym kraju to taki zabieg, przy odpowiedniej kalkulacji i wsparciu doradczym, może być dla nas korzystny i opłacalny.
Jeżeli zakładamy firmę w Czechach kierując się względami podatkowymi, a dalej prowadzimy swój biznes w Polsce, możemy narazić się na poniesienie odpowiedzialności ze strony polskich organów skarbowych. Działalność ta może zostać uznana za sprzeczną z klauzulą o unikaniu opodatkowania, a także doprowadzić do opodatkowania całego dochodu z Czech w Polsce. Takie ostrzeżenia znalazły się w komunikacie Ministerstwa Finansów z 12 czerwca 2017 r., można się zatem spodziewać wzmożonych kontroli fiskusa w zakresie czeskim firm założonych przez Polaków. Proces otwierania spółki w Czechach trwa od dwóch do czterech tygodni.

Kapitał zakładowy

W odróżnieniu od Polskiej spółki z o.o. kapitał zakładowy jest znacznie niższy i wynosi zaledwie 1 koronę czeską. Jak widać jest to kolosalna różnica w porównaniu do kapitału w wysokości 5.000,00 zł, który musi wpłacić przedsiębiorca decydujący się na polską spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

 

Co ciekawe, większość czynności związanych z rejestracją spółki w Czechach można dokonać elektronicznie, co jest nie tylko ogromnym ułatwieniem, ale również znacznie przyspiesza cały proces. Ponadto, dzięki temu wszelkie organy państwowe, w tym podatkowe mają łatwy dostęp do informacji o przedsiębiorcy.
Spółce, która zakupi pojazd przysługuje zwrot podatku od tego zakupu, jeszcze przed właściwym rozpoczęciem działalności gospodarczej.
Rzeczą, którą chwalą sobie polscy przedsiębiorcy zakładający spółkę s.r.o. jest poczucie, że organy przeprowadzające kontrolę dokonują tego dla bezpieczeństwa, a nie z przymusu. Ponadto urzędy w Czechach są bardziej przyjazne i pomocne, a czynnik ludzki nie odgrywa znaczącej roli w kontaktach tamtejszym urzędem skarbowym.

Zakładanie firmy w Czechach

Ze względu na rodzaj zakładanej działalności oraz wymagane kwalifikacje, prawo czeskie wyróżnia następujące formy prawne: spółkę rzemieślniczą, wiązaną i wolną. Osoby, które decydują się na prowadzenie własnej firmy w Czechach są zobowiązane do rejestracji miejsca swojego pobytu oraz posiadania karty przedsiębiorcy.

Nasza kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną w zakresie wypełnienia wszelkich formalności, a także pomoc w otrzymaniu niezbędnych zezwoleń i koncesji.

Firma w Czechach – czy to się opłaca?

Własna firma w Czechach pozwala przedsiębiorcom znacznie zredukować koszty podatkowe prowadzenia działalności gospodarczej. Podatek dochodowy od osób fizycznych wynosi w Czechach 15%, podatek VAT – 20%. Dodatkowo właściciele firm mogą liczyć na różnego typu ulgi podatkowe, korzystne zasady obliczania podstawy opodatkowania oraz możliwość ryczałtowego naliczania podatku.
Nasze wieloletnie doświadczenie w zakładaniu zagranicznych spółek oraz znajomość czeskich przepisów i procedur, dają Państwu możliwość pełnej optymalizacji kosztów podatkowych oraz efektywnej realizacji przyjętej strategii biznesowej.

Myślisz o założeniu firmy w Czechach? Powierz to zadanie profesjonalistom.
Nasza kancelaria zapewni Ci szybki start własnej działalności gospodarczej.