Firma na Cyprze

Firma na Cyprze

Jeszcze do niedawna Cypr był uznawany za największy podatkowy raj, w którym swoją spółkę chciał założyć każdy, nastawiony na szybki sukces i duże dochody przedsiębiorca. Splot zdarzeń politycznych i gospodarczych spowodował jednak, że od 2013 roku coraz mniej osób decyduje się na rejestrację firmy na Cyprze. Czy słusznie?

Podatki na Cyprze

Raj podatkowy czyli miano jakim określane są miejsca, które zdobyły popularność wśród przedsiębiorców chcących założyć firmę za granicą w celu optymalizacji podatkowej. W zestawieniu miejsc, gdzie Polacy chętnie otwierają zagraniczną firmę znajduję się Cypr. Republika Cypryjska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku, położona jest na Morzu Śródziemnym na wyspie Cypr leżąca u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu.

Założenie firmy na Cyprze – zalety

Popularność rejestracji spółki na Cyprze wynika nie tylko ze względu na walory estetyczne tego miejsca ale przede wszystkim ze względu na walory biznesowe. Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad Cypr stał się znaczącym centrum biznesowym i finansowym dla zagranicznych podmiotów. Temat otwarcia spółki na Cyprze wzbudza zainteresowanie wśród inwestorów posiadających już swoje firmy, ale także wśród osób zamierzających dopiero otworzyć swoją działalność. Możliwość założenia spółki na Cyprze wynika z gwarancji jakie daje członkostwo w Unii Europejskiej tj. z zasady swobody przepływu kapitału oraz zasady swobody prowadzenia działalności gospodarczej. Cypr, jak każde państwo należące do Unii Europejskiej, podpisał z Polską umowę dotyczącą unikania podwójnego opodatkowania. Za otwarciem firmy na Cyprze przemawia fakt, że wyspa może pochwalić się najniższą w Unii Europejskiej stawką podatku dochodowego. Dodatkowymi atutami aby założyć spółkę na Cyprze może być szereg zwolnień podatkowych przewidzianych w dyrektywach unijnych, niskie koszty utrzymania, założenia i funkcjonowania spółki, a także gwarancja poufności gospodarczej.

Chcesz uzyskać nieodpłatną poradę dotyczącą tego tematu? Skontaktuj się z nami.Zarejestruj spółkę »

Rejestracja firmy na Cyprze

Rejestracja firmy na Cyprze przebiega dwuetapowo. Otwarcie spółki rozpoczyna złożenie wniosku o zgodę na założenie działalności gospodarczej. Wniosek ten zawiera takie informacje jak np. nazwa spółki, opis jej działalności czy miejsce jej wykonywania. Są w nim zamieszczone także podstawowe dane dotyczące wspólników, warunków oraz daty rozpoczęcia działalności. Uzyskanie akceptacji nazwy otwiera drugi, ostatni etap zakładania firmy na Cyprze – złożenie wniosku rejestracyjnego.

Na Cyprze nie obowiązuje minimalna i maksymalna wysokość kapitału zakładowego. Nie istnieje też obowiązek faktycznego pokrycia kapitału zakładowego. Spółka natomiast musi posiadać co najmniej jednego dyrektora i sekretarza.

Poza wspomnianym już wcześniej niskim podatkiem dochodowym, który podmioty rezydujące na Cyprze płacą w wysokości 10% dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, należy także wspomnieć o tym, że dywidendy wypłacane przez cypryjskie spółki swoim wspólnikom – niezależnie od rezydencji zasadniczo nie podlegają opodatkowaniu, podobnie jak odsetki (z lokat i rachunków na Cyprze) – o ile zostają wypłacone osobie nie będącej cypryjskim rezydentem czy zysk cypryjskich spółek pochodzący z obrotu papierami wartościowymi. Rok podatkowy na Cyprze pokrywa się z rokiem kalendarzowym z wyjątkiem pierwszego roku, który może trwać do 18 miesięcy. Rezydencja podatkowa, a co za tym idzie korzystanie z preferencji podatkowych, wymaga ulokowania na wyspie ośrodka zarządzania oraz pełnej kontroli spółki. W praktyce oznacza to, że większość dyrektorów muszą stanowić rezydenci Cypru. Rejestracja spółki na Cyprze wiąże się także z tym, że muszą odbywać się tam spotkania zarządu.

Gotowa firma na Cyprze / zakup spółki na Cyprze

Nie zawsze jednak przedsiębiorca chce czekać, aż firma na Cyprze zostanie zarejestrowana. Rozwiązaniem tej sytuacji może być zakup gotowej, zarejestrowanej już spółki. Jest to najszybszy sposób na rozpoczęcie działalności. Z reguły takie spółki istnieją stosunkowo krótko, nie prowadziły wcześniej działalności i zostały stworzone w celu ich późniejszej sprzedaży.

Chcesz uzyskać nieodpłatną poradę dotyczącą tego tematu? Skontaktuj się z nami.Zarejestruj spółkę »

Dlaczego (nadal) warto inwestować na Cyprze?

Z dniem 1 stycznia 2013 roku weszły w życie postanowienia, wynikające z podpisania pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru Protokołu o zmianie umowy w sprawie podwójnego opodatkowania z Cyprem. Pomimo, że na skutek wprowadzenia dokumentu, stawka podatku dochodowego od osób prawnych, została podniesiona do 12,5 %, w dalszym ciągu Cypr pozostaje krajem, który posiada najkorzystniejszy system podatkowy wśród państw członkowskich Unii Europejskiej. Dodatkowo, optymalizację kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa, zapewnia szereg ulg i zwolnień od podatków, które kompetentnie wdrożone, przekładają się na widoczne zyski.

Zakładanie firmy na Cyprze

Firma na Cyprze będzie dobrą inwestycją tylko wówczas, gdy proces rejestracji zostanie przeprowadzony zgodnie z tamtejszym prawem i wytycznymi. Warto podkreślić, że zmiany, które weszły w życie w 2013 roku zawierają klauzulę dotyczącą lepszej wymiany informacji pomiędzy polskim a cypryjskim urzędem skarbowym, co wymusza na przedsiębiorcach prawidłową administrację podatkową w celu uniknięcia dodatkowych kontroli. Właśnie dlatego zakładanie firmy na Cyprze warto powierzyć profesjonalistom. Nasza kancelaria zapewnia kompleksową obsługę prawną oraz doradztwo w zakresie prawa handlowego, co pozwala uniknąć błędów, uniemożliwiających pełną optymalizację podatkową przedsiębiorstwa.

Interesuje Cię założenie spółki na Cyprze albo chcesz o tym porozmawiać?
Powierz to zadanie profesjonalistom. Skontaktuj się z nami.

Porozmawiajmy o tym, co możemy dla Państwa zrobić. Proszę wybrać formę kontaktu. Odezwiemy się do Państwa w ciągu 24h.

    lub