Firma na Cyprze

Firma na Cyprze

Cypr to państwo położone na wyspie leżącej we wschodniej części Morza Śródziemnego, będące punktem przecięcia się szlaków handlowych Europy, Azji i Afryki. Cypr należy do Unii Europejskiej, a jego stolicą jest Nikozja nazywana również pękniętym sercem kraju. Spośród państw członkowski UE, Cypr jest jednym z najkorzystniejszych krajów do planowania podatkowego. Prowadzenie spółki na Cyprze może okazać się najlepszym rozwiązaniem, dlatego spółka na Cyprze jest bardzo popularnym wyborem dla polskich inwestorów.

Założenie firmy na Cyprze – zalety

Malowniczy kraj przyciąga zagranicznych inwestorów wieloma aspektami ułatwiającymi działalność spółki. Popularność rejestracji spółki na Cyprze wynika nie tylko ze względu na walory estetyczne tego miejsca, ale przede wszystkim ze względu na walory biznesowe. Istotnym jest, że kraj należy do Unii Europejskiej, a system prawny oparty jest na prawie anglosaskim. Ponadto, koszty utrzymania firmy na Cyprze są relatywnie niskie, a doradztwo w zakresie prowadzenia firmy oferują wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści. Cypr oferuje idealne rozwiązania, które sprzyjają rozwijaniu się struktury holdingowej, a co najważniejsze gwarantuje poufność gospodarczą. Biorąc pod uwagę powyższe i analizując system podatkowy w tym państwie, Cypr zdaje się być idealnym państwem do prowadzenia biznesu.

Podatki na Cyprze

Raj podatkowy czyli miano jakim określane są miejsca, które zdobyły popularność wśród przedsiębiorców chcących założyć firmę za granicą w celu optymalizacji podatkowej. W zestawieniu miejsc, gdzie Polacy chętnie otwierają zagraniczną firmę znajduję się Cypr określany mianem raju podatkowego. Powodów jest wiele, a jednym z najważniejszych jest korzystny system podatkowy. Na Cyprze obowiązuje niski podatek dochodowy od osób prawnych (12,5%). Ponadto, możliwe jest też niepobieranie zryczałtowanego podatku od wypłaty należności licencyjnych na rzecz zagranicznych licencjodawców oraz zwolnienie podatkowe od wypłat dywidendy pomiędzy spółkami znajdującymi się w strukturze holdingowej.

Poza wspomnianym już wcześniej niskim podatkiem dochodowym, który podmioty rezydujące na Cyprze płacą w wysokości 10% dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, należy także wspomnieć o tym, że dywidendy wypłacane przez cypryjskie spółki swoim wspólnikom – niezależnie od rezydencji zasadniczo nie podlegają opodatkowaniu, podobnie jak odsetki (z lokat i rachunków na Cyprze) – o ile zostają wypłacone osobie nie będącej cypryjskim rezydentem czy zysk cypryjskich spółek pochodzący z obrotu papierami wartościowymi. Rok podatkowy na Cyprze pokrywa się z rokiem kalendarzowym z wyjątkiem pierwszego roku, który może trwać do 18 miesięcy. Rezydencja podatkowa, a co za tym idzie korzystanie z preferencji podatkowych, wymaga ulokowania na wyspie ośrodka zarządzania oraz pełnej kontroli spółki. W praktyce oznacza to, że większość dyrektorów muszą stanowić rezydenci Cypru. Rejestracja spółki na Cyprze wiąże się także z tym, że muszą odbywać się tam spotkania zarządu.

Planowanie podatkowe jest ułatwione dzięki zawartym przez Cypr umowom o unikaniu podwójnego opodatkowania i zharmonizowanym prawie z przepisami unijnymi.

Chcesz uzyskać nieodpłatną poradę dotyczącą tego tematu? Skontaktuj się z nami.Zarejestruj spółkę »

Rejestracja firmy na Cyprze

Wielu inwestorów zastanawia się, jak założyć firmę na Cyprze. Otwieranie spółki na Cyprze rozpoczyna się od przejścia weryfikacji osobistej beneficjentów rzeczywistych. Korzystając z naszych usług, konieczne jest jedyne przedstawienie dowodu tożsamości, dokumentu potwierdzającego adres zamieszkania, oraz CV. Należy również podać kilka proponowanych nazw spółki wraz z opisem jej planowanej działalności. Gdy nazwa jest zaakceptowana, można przejść do kolejnego etapu – rejestracji spółki na Cyprze. Podróż na Cypr nie jest konieczna, ale w takim przypadku konieczne będą dodatkowe formalności.

Na Cyprze nie obowiązuje minimalna i maksymalna wysokość kapitału zakładowego. Nie istnieje też obowiązek faktycznego pokrycia kapitału zakładowego. Spółka natomiast musi posiadać co najmniej jednego dyrektora i sekretarza (możliwe jest skorzystanie z usług nominowanych oficerów).

Otwieranie firmy na Cyprze wiąże się z zaletą: poufnością. Oznacza to, że beneficjenci rzeczywiści nie widnieją w żadnych publicznych rejestrach. Zamiast UBO widnieją tam nominowani oficerzy. Kim są nominalni udziałowcy, dyrektorzy i sekretarze (nominee)? Korzystanie z ich usług na Cyprze jest bardzo powszechne i istnieją dedykowane firmy na Cyprze, które świadczą takie usługi. Na podstawie umowy (trust deed) beneficjenci rzeczywiści przekazują swoje udziały nominalnym oficerom, którzy zostają wpisani do rejestru jako udziałowiec. Co ważne, nominalni oficerowie nie prowadzą spraw spółki, a działają na zlecenie rzeczywistego właściciela spółki. To rzeczywistemu udziałowcowi przysługują wszystkie korzyści (m.in. dywidendy). Zaufanie do instytucji nominees jest podstawą, dlatego tak ważne jest wybranie firmy, która ma doświadczenie i renomę w prowadzeniu tego typu działalności.

Gotowa firma na Cyprze / zakup spółki na Cyprze

Nie zawsze jednak przedsiębiorca chce czekać, aż firma na Cyprze zostanie zarejestrowana. Rozwiązaniem tej sytuacji może być zakup firmy na Cyprze, która jest już zarejestrowana. Kupno firmy na Cyprze jest najszybszym sposobem na rozpoczęcie działalności. Z reguły takie spółki istnieją stosunkowo krótko, nie prowadziły wcześniej działalności i zostały stworzone w celu ich późniejszej sprzedaży. Należy jednak pamiętać, że zakup gotowej spółki wymaga przeprowadzenia odpowiedniej weryfikacji zarejestrowanej spółki, więc w niektórych przypadkach założenie spółki na Cyprze przez siebie będzie znacznie szybszym i mniej skomplikowanym procesem niż kupno spółki na Cyprze. Przedsiębiorca powinien się zastanowić, czy gotowa spółka na Cyprze jest odpowiednim dla niego rozwiązaniem.

Chcesz uzyskać nieodpłatną poradę dotyczącą tego tematu? Skontaktuj się z nami.Zarejestruj spółkę »

Dlaczego (nadal) warto inwestować na Cyprze?

Z dniem 1 stycznia 2013 roku weszły w życie postanowienia, wynikające z podpisania pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru Protokołu o zmianie umowy w sprawie podwójnego opodatkowania z Cyprem. Pomimo, że na skutek wprowadzenia dokumentu, stawka podatku dochodowego od osób prawnych, została podniesiona do 12,5 %, w dalszym ciągu Cypr pozostaje krajem, który posiada najkorzystniejszy system podatkowy wśród państw członkowskich Unii Europejskiej. Dodatkowo, optymalizację kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa, zapewnia szereg ulg i zwolnień od podatków, które kompetentnie wdrożone, przekładają się na widoczne zyski.

Zakładanie firmy na Cyprze

Firma na Cyprze będzie dobrą inwestycją tylko wówczas, gdy proces rejestracji zostanie przeprowadzony zgodnie z tamtejszym prawem i wytycznymi. Zakładanie spółki na Cyprze nie jest zbyt skomplikowanym procesem, ale trzeba spełnić wszystkie wymogi, by uniknąć możliwych problemów. Warto podkreślić, że zmiany, które weszły w życie w 2013 roku zawierają klauzulę dotyczącą lepszej wymiany informacji pomiędzy polskim a cypryjskim urzędem skarbowym, co wymusza na przedsiębiorcach prawidłową administrację podatkową w celu uniknięcia dodatkowych kontroli. Właśnie dlatego rejestracja firmy na Cyprze powinna być powierzona profesjonalistom. Nasza kancelaria zapewnia kompleksową obsługę prawną oraz doradztwo w zakresie prawa handlowego, co pozwala uniknąć błędów, uniemożliwiających pełną optymalizację podatkową przedsiębiorstwa.

Interesuje Cię założenie spółki na Cyprze albo chcesz o tym porozmawiać?
Powierz to zadanie profesjonalistom. Skontaktuj się z nami.

Porozmawiajmy o tym, co możemy dla Państwa zrobić. Proszę wybrać formę kontaktu. Odezwiemy się do Państwa w ciągu 24h.

    lub