Firma na Słowacji

Podobnie jak w przypadku spółki w Czechach, bliskość Słowacji i jej system zwolnień dotyczący pojazdów oraz podobny do polskiego system prawny kusiły polskich przedsiębiorców szukających sposobu na zmniejszenie swoich kosztów poprzez firmę zagraniczną. Mimo tego Słowacja nie zyskała takiej popularności wśród Polaków. Dlaczego?

Zakładanie firmy na Słowacji

Przede wszystkim Słowacja, w przeciwieństwie do Czech, nie oferuje tak korzystnego środowiska podatkowego. Nominalna stawka CIT jest wyższa niż w Polsce, a tamtejsze władze zdecydowała się na walkę z firmami wyłudzającymi zwrot VAT poprzez wprowadzenie początkowej zwrotnej kaucji dla nowozarejestrowanych podatników podatku VAT. Jej wysokość uzależniona jest on początkowych obrotów oraz przedmiotu działalności.
To skutecznie odstraszyło firmy z Polski szukające oszczędności na VAT przy korzystaniu z pojazdów służbowych. Po drugie, Słowacja zaczęła walczyć z fikcyjnym zatrudnieniem mającym służyć ominięciu obowiązku płacenia składek ZUS w Polsce. Tamtejsze organy mogą prowadzić czynności kontrolne – przez to dla osób, które faktycznie nie świadczyły pracy na Słowacji lub robiły to w marginalnym zakresie, pojawiło się obecnie ryzyko domiaru składek.

Myślisz o założeniu firmy na Słowacji? Powierz to zadanie profesjonalistom. Nasza kancelaria zapewni Ci szybki start własnej spółki.

Porozmawiajmy o tym, co możemy dla Państwa zrobić. Prosimy zostawić wybrane dane, a skontaktujemy się z Państwem w ciągu 24h
lub