Firma w Macedonii

Firma w Macedonii

Macedonia Północna to kraj położony w sercu Półwyspu Bałkańskiego. Ze względu na położenie między większymi państwami i niewielki rozmiar, dla wielu Europejczyków, a w szczególności przedsiębiorców, nie jest to miejsce szerzej znane. Tymczasem, od kilku lat tamtejsze władze bardzo aktywnie zabiegają o inwestorów z całej Europy poprzez akcję marketingową „Invest in Macedonia”. Szereg działań podjętych przez lokalnych decydentów począwszy od pierwszej dekady XXI w. prowadzi do dynamicznego rozwoju tego regionu i uatrakcyjnienia go pod względem opłacalności prowadzenia biznesu.

Podatki w Macedonii

Spółka w Macedonii może stanowić bardzo interesującą alternatywę dla biznesu środkowo i zachodnioeuropejskiego. Dzięki tamtejszemu ustawodawstwu, można obecnie mówić o Macedonii Północnej jako o jednym z najbardziej atrakcyjnych podatkowo krajów w Europie. Podatek od osób prawnych (CIT) wynosi jedynie 10%, a podatek od osób fizycznych (PIT) oscyluje pomiędzy 10% a 18%, w zależności od wysokości osiągniętych dochodów.

Ponadto, Macedonia Północna podpisała umowy o wolnym handlu z krajami Unii Europejskiej, krajami EFTA (Szwajcarią, Norwegią, Islandią i Liechtensteinem), krajami CEFTA (Albanią, Mołdawią, Serbią, Czarnogórą, Bośnią i Hercegowiną i Kosowem) oraz Turcją i Ukrainą, co w rezultacie daje możliwość bezcłowego handlu z ponad 650 milionami podmiotów.

Chcesz uzyskać nieodpłatną poradę dotyczącą tego tematu? Skontaktuj się z nami.Skontaktuj się z nami »

Rejestracja firmy w Macedonii

Rząd tego kraju konsekwentnie realizuje strategię, zgodnie z którą zakładanie spółki w Macedonii ma być maksymalnie uproszczone. Dlatego w ostatnich latach wprowadzony został tam tzw. system jednego okienka, który umożliwia inwestorom założenie firmy w Macedonii w formie jednorazowego złożenia dokumentów w jednej tylko instytucji. Cały proces w założeniu ma trwać nie więcej niż 4 godziny, co oznacza, że rejestracja spółki w Macedonii jest prostsza i szybsza niż w większości krajów szeroko rozumianego zachodu.

Zagraniczni inwestorzy nie muszą spełniać żadnych dodatkowych wymogów poza tymi, które obowiązują lokalnych przedsiębiorców. Macedońskie prawo handlowe statuuje spółki jako samodzielne byty, całkowicie odrębne od ich założycieli, wspólników czy zarządców. Tamtejszy porządek prawny przewiduje istnienie pięciu różnych form działalności – spółki akcyjnej (AD), spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (DOO), spółki jawnej (JTD), spółki komandytowej (KD) oraz spółki komandytowo – akcyjnej (KDADA).

Zakładanie firmy w Macedonii w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być dokonane przez nie mniej niż 2 i nie więcej niż 50 wspólników (wyjątkiem jest spółka DOOEL – jednoosobowa spółka z o.o.). Zasadniczo, umowa takiej spółki musi zawierać przedmiot działalności, sposób reprezentacji, podmiot decyzyjny oraz sposób podziału dochodu (lub pokrycia straty), a podpisy na takiej umowie muszą zostać poświadczone przez notariusza. Minimalny kapitał zakładowy wynosi 5.000 euro.

Chcesz uzyskać nieodpłatną poradę dotyczącą tego tematu? Skontaktuj się z nami.Zarejestruj spółkę »

Północnomacedońskie strefy ekonomiczne

Technologiczno – Przemysłowe Strefy Rozwoju (ang. Technological–Industrial Development Zones – TIDZs) to de facto macedoński odpowiednik znanych w Polsce specjalnych stref ekonomicznych. Inwestorzy decydujący się na otwarcie biznesu w takiej strefie mogą liczyć na zwolnienie z podatku dochodowego nawet na okres do 10 lat.

Ponadto, oferują one dodatkowe korzyści w postaci gotowej infrastruktury niezbędnej dla potencjalnych przedsiębiorców. Każda ze stref posiada możliwość bezpłatnego połączenia do mediów oraz zwolnienie z opłat za przygotowanie placu budowy. Co więcej, istnieje możliwość uzyskania dotacji do 500 tys. euro na rozpoczęcie budowy, a najem gruntu na preferencyjnych warunkach może nastąpić nawet na okres 99 lat.

Gotowa spółka w Macedonii lub kupno spółki w Macedonii

Ze względu na prostotę i szybkość przeprowadzenia procesu założenia działalności, zakup spółki w Macedonii nie cieszy się dużą popularnością. Biorąc pod uwagę istniejące ułatwienia dla przedsiębiorców, taki proceder jest nieopłacalny.

Interesuje Cię założenie spółki w Macedonii albo chcesz o tym porozmawiać?
Powierz to zadanie profesjonalistom. Skontaktuj się z nami.

Porozmawiajmy o tym, co możemy dla Państwa zrobić. Proszę wybrać formę kontaktu. Odezwiemy się do Państwa w ciągu 24h.

    lub