Firma w Irlandii - Oniszczuk & Associates - Obsługa Klientów Biznesowych

Firma w Irlandii

Maciej Oniszczuk
Maecenas quis justo metus
Zakładam spółki na całym świecie 🌍 Chronię majątek, zajmuję się ekspansją, optymalizacją, poufnością. Dowolny cel, dowolny kraj.

Firma w Irlandii

Co łączy Facebooka, Google, Apple i Intel? Wszyscy ci giganci mają swoje europejskie centrale w Irlandii.

Irlandia to młody kraj Europy. Irlandia odłączyła się od Wielkiej Brytanii w roku 1921. Jej powierzchnia jest 4,5 razy mniejsza niż powierzchnia Polski. Irlandczycy mimo, że są ludami północnymi należą do najbardziej lubianych na całym świecie. Przyjmuje się, że są osoby wyjątkowo przyjazne i dobrze nastawione do innych ludzi. Potrzebującym pomocy chętnie jej udzielają i wspierają. Stolicą Irlandii jest Dublin, a kraj ten zamieszkuje około 120 000 Polaków.

Inwestorzy decydujący się na prowadzenie działalności gospodarczej w Irlandii mogą liczyć na dobrze prosperujący biznes, a dostępne rozwiązania wspierają optymalizację podatkową.

Czy założenie firmy w Irlandii jest opłacalne?

Pośrednią odpowiedzią może być fakt, że właśnie tutaj, za Zielonych Wyspach, siedziby przenieśli tacy giganci jak Google, Starbucks czy Facebook.

Irlandia uchodzi za europejski raj podatkowy, a aparat urzędniczy za przyjazny przedsiębiorcy. Szczególnie często zakładanie spółki w Irlandii jest korzystne w przypadku przedsięwzięć z kategorii IT (w szczególności kryptowalut). Nie dziwią również rozwiązania holdingowe, usługowe i produkcyjne z użyciem spółek irlandzkich (właściwie zaplanowane zakładanie firmy pozwala na bezpieczną optymalizację podatkową).

Irlandię wyróżnia niska stawka podatku od dochodów spółek (przedsiębiorstw), brak opodatkowania spółek osobowych w przypadku, gdy dochód nie pochodzi ze źródeł położonych na terytorium Irlandii, czy też brak opodatkowania dywidend.

W Irlandii można wyróżnić jak w Polsce spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (Ltd.) spółkę osobową – taką jak spółkę komandytową (Limited Partnership), czy Oddział spółki zagranicznej, więc polski przedsiębiorca z łatwością odnajdzie się w założeniach biznesu i księgowości.

Gospodarka Irlandii jest dynamiczna i globalna, a rząd wprowadził kilka lat temu szereg udogodnień dla przedsiębiorców, które miały ich zachęcić do inwestowania właśnie na Zielonej Wyspie.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ CO ZYSKASZ ZAKŁADAJĄC FIRMĘ W TYM KRAJU?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

Podatki w Irlandii

Firma w Irlandii uznawana jest za rezydenta, jeśli wspólnicy zarządzają nią i kontrolują firmą bezpośrednio z terenu Irlandii. Niekiedy wymagana jest również rejestracja firmy w Irlandii. Rezydencja irlandzka nie obowiązuje, jeśli po potrzeby podatku dochodowego przedsiębiorstwo posługuje się rezydencją w innym państwie.

Opodatkowaniu podlega zysk z działalności gospodarczej, dochody pasywne oraz zyski kapitałowe. W spółkach będących rezydentami opodatkowany jest dochód osiągnięty w Irlandii i poza jej granicami. Spółki niebędące rezydentami są zwolnione z opodatkowania dochodu innego niż uzyskany w Irlandii. Przejrzysta księgowość ułatwia realizację ciążących na przedsiębiorcy obowiązków.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ CO ZYSKASZ ZAKŁADAJĄC FIRMĘ W TYM KRAJU?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

Spółka w Irlandii i jej opodatkowanie

Spółka w Irlandii, przy niskich obrotach rocznych firmy, nie wymaga rejestracji jako podatnik VAT. Podstawowa stawka podatku VAT to 23%, stawki obniżone to odpowiednio 13%, 9%, 4,8% oraz 0%. Przedsiębiorcy muszą zgłosić działalność gospodarczą do rejestru podatników VAT po przekroczeniu progu 37 500 euro albo 70 000 euro w zależności od tego, czy dobra lub usługi wykorzystują produkty o zerowej stawce VAT i w jakiej części.

Stawka podatku dochodowego CIT w Irlandii jest najniższa w Europie i wynosi 12,5 % (podwyższona stawka CIT do 25% dotyczy dochodów osiąganych z operacji finansowych). Przez pierwsze 3 lata działalności (niezależnie od pochodzenia przychodów) firma może korzystać z pełnego zwolnienia z CIT (do 1 mln euro zysku).
Minimalne składki na ubezpieczenie społeczne (USC – Universal Social Charge) płacone w wysokości 0,5%, 2,5%, 8% i 11% wysokości dochodu.

Polskich przedsiębiorców do założenia oddziału lub działalności-matki w może przekonać również fakt, że Irlandia jest stroną umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Otwieranie spółki w Irlandii

Z rejestracją spółki w Irlandii wiąże się minimum formalności związanych dla dyrektora, brak odpowiedzialności majątkowej dyrektora, uproszczone rozliczanie kosztów, wymagany kapitał zakładowy to 100 euro. Wymagany jest dyrektor z UE. Dyrektor i sekretarz mogą być tą samą osobą, choć nie dotyczy to osób prawnych, które wyznaczyły wyłącznie jednego dyrektora.

Założenie spółki w Irlandii trzeba zgłosić w Krajowym Rejestrze Spółek (Companies Registration Office). Rejestracja firmy w Irlandii powinna też nastąpić w Urzędzie Skarbowym (Revenue Commisioners, Tax Office). Procedura związana z rejestracją w US nie jest skomplikowana. Działalność trzeba ubezpieczyć, a przedsiębiorca powinien niezwłocznie założyć firmowe konto w banku.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat założenia spółki w Irlandii lub Wielkiej Brytanii, to zachęcamy do kontaktu.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ CO ZYSKASZ ZAKŁADAJĄC FIRMĘ W TYM KRAJU?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

Zakładanie firmy w Irlandii – najważniejsze zalety

Najważniejszym powodem jest urzędowy język angielski i przejrzysty system podatkowy oferujący jedną z najniższych stawek podatku dochodowego CIT w Europie, która wynosi 12,5% czyli tyle samo, co na uznawanym za raj podatkowy Cyprze. Natomiast rejestracja spółki w Irlandii i późniejsza sprawozdawczość jest dużo prostsza niż na Cyprze i odbywa się głównie przez Internet.

Dodatkowo system podatkowy pozwala na szereg dalszych optymalizacji. I tak słynny schemat „podwójna irlandzka z holenderska kanapką” obejmuje dwie irlandzkie firmy, holenderską firmę i typową spółkę offshore. Pierwsza irlandzką spółka ma dochód z należności licencyjnych od towarów sprzedawanych konsumentom w USA.

Dzięki temu dochody w USA, a więc i podatki, są znacznie obniżone, a irlandzkie podatki od należności licencyjnych są bardzo niskie. Spółka w Irlandii może następnie przekazać swoje zyski bez podatku spółce offshore.

Druga irlandzka firma jest używana do sprzedaży klientom europejskim i może przekazywać swoje zyski pierwszej irlandzkiej firmie korzystając z holenderskiej firmy jako pośrednika. Wtedy po drodze nie ma podatku, a pierwsza irlandzka firma ma teraz cały dochód i może znowu wysłać je do spółki offshore.

Dodatkowo, Irlandzki Komisarz ds. Podatków ogłosił niedawno, że trzyletnie zwolnienia podatkowe czyli stawka CIT 0% dla nowych firm uruchamiających swoją działalność w Irlandii zostały rozszerzone na spółki zarejestrowane w Irlandii do 31 grudnia 2018 r. Firma taka może nie płacić podatku przez 3 lata, jeśli spełnia wymogi dot. dochodu oraz przedmiotu działalności.

 

Założenie firmy w Irlandii. Najważniejsze informacje

Poniżej prezentujemy zestawienie kluczowych informacji dotyczących zakładania spółki w Irlandii, które mogą posłużyć jako odpowiedzi na dodatkowe pytania polskich przedsiębiorców.

Spółka PLC (z ograniczoną odpowiedzialnością)

Liczba wspólników
Minimum 1, maksimum 149
Przedawnienie zobowiązań podatkowych
4 lata od końca roku podatkowego
Podatek od dywidend
20%
Dopuszczalność zagranicznych udziałowców
Tak
Podatek od zysków kapitałowych
12,5%

Pytania i odpowiedzi

Jak wygląda proces rejestracji osoby prawnej w Irlandii?
Aby założyć działalność w formie spółki niezbędne jest podjęcie następujących działań:

wybór dostępnej nazwy spółki;
dokumentację należy złożyć do Krajowego Rejestru Spółek;
otwarcie rachunku bankowego oraz zgłoszenie firmy i ewentualnych pracowników do ubezpieczeń.
Jak długo trwa otwieranie podmiotu w Irlandii?
Całość procedur zajmuje zwykle około 2 dni roboczych po skompletowaniu dokumentacji i przejściu polityki KYC i AML.
Czy do rejestracji biznesu w Irlandii niezbędne jest zgłoszenie miejscowej siedziby?
Na potrzeby rejestracji należy podać siedzibę osoby prawnej, ale wspólnicy mogą posłużyć się biurem wirtualnym. Skorzystanie z tego rozwiązania pozwala na prowadzenie całości biznesu z dowolnego miejsca, a wiele czynności można zrealizować przez Internet.
CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ CO ZYSKASZ ZAKŁADAJĄC FIRMĘ W TYM KRAJU?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.
Napisz lub zadzwoń.