Firma w Irlandii

Firma w Irlandii

Co łączy Facebooka, Google, Apple i Intel? Wszyscy ci giganci mają swoje europejskie centrale w Irlandii.

Irlandia

Irlandia to młody kraj Europy. Irlandia odłączyła się od Wielkiej Brytanii w roku 1921. Jej powierzchnia jest 4,5 razy mniej niż powierzchnia Polski. Irlandczycy mimo, że są ludami północnymi należą do najbardziej lubianych na całym świecie. Przyjmuje się, że są osoby wyjątkowo przyjazne i dobrze nastawione do innych ludzi. Potrzebującym pomocy chętnie jej udzielają i wspierają. Stolicą Irlandii jest Dublin, a kraj ten zamieszkuje około 120 000 Polaków.

Czy założenie firmy w Irlandii jest opłacalne?

Pośrednią odpowiedzią może być fakt, że właśnie tutaj, za Zielonych Wyspach, siedziby przenieśli tacy giganci jak Google, Starbucks czy Facebook. Irlandia uchodzi za europejski raj podatkowy, a aparat urzędniczy za przyjazdy przedsiębiorcy. Szczególnie często zakładanie spółki w Irlandii jest korzystne w przypadku przedsięwzięć z kategorii IT (w szczególności kryptowalut). Nie dziwią również rozwiązania holdingowe, usługowe i produkcyjne z użyciem spółek irlandzkich (właściwie zaplanowane zakładanie firmy pozwala na bezpieczną optymalizację podatkową). Irlandię wyróżnia niska stawka podatku od dochodów spółek (przedsiębiorstw), brak opodatkowania spółek osobowych w przypadku, gdy dochód nie pochodzi ze źródeł położonych na terytorium Irlandii, czy też brak opodatkowania dywidend. W Irlandii można wyróżnić jak w Polsce spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (PLC), spółkę osobową – taką jak spółkę komandytową (Limited Partnership), czy Oddział spółki zagranicznej.

Gospodarka Irlandii jest dynamiczna i globalna, a rząd wprowadził kilka lat temu szereg udogodnień dla przedsiębiorców, które miały ich zachęcić do inwestowania właśnie na Zielonej Wyspie.

Chcesz uzyskać nieodpłatną poradę dotyczącą tego tematu? Skontaktuj się z nami.Skontaktuj się z nami »

Podatki w Irlandii

Kluczowym jest, że podstawowa kwota wolna od podatku wynosi 16 500 euro (ok. 70 000 zł) i jest ona wyższa od tej obowiązującej w Wielkiej Brytanii (tam wynosi 11 500 funtów, czyli ok. 57 000 zł). Podatki w Irlandii uznawane są za jedne z najbardziej sprawiedliwych.

Podatek PIT wnosi 20% i 40%. Jednak stawki te są uzależnione od sytuacji rodzinnej podatnika. I tak:

  • osoba samotna, która nie ma na utrzymaniu innych osób, korzysta z kwoty wolnej od podatku w wysokości 16 500 euro oraz płaci 20% podatku od dochodu w przedziale 16 500 – 33 800 euro, a od nadwyżki 40%;
  • osoba, która samotnie wychowuje dzieci, korzysta z kwoty wolnej od podatku w wysokości 24 750 EUR oraz płaci 20% podatku od dochodu w przedziale 24 750 – 37 800 euro, a od nadwyżki 40%;
  • małżeństwo, w którym dochód uzyskuje jedna osoba, korzysta z kwoty wolnej od podatku w wysokości 24 750 euro oraz płaci 20% podatku od dochodu w przedziale 24 750 – 42 800 euro, a od nadwyżki 40%;
  • małżeństwo, w którym małżonkowie razem uzyskują dochód, korzysta z kwoty wolnej od podatku w wysokości 33 800 euro oraz płaci 20% podatku od dochodu
    w przedziale 33 800 – 67 600 euro, a od nadwyżki 40%.
Chcesz uzyskać nieodpłatną poradę dotyczącą tego tematu? Skontaktuj się z nami.Zarejestruj spółkę »

Spółka w Irlandii i jej opodatkowanie

Spółka w Irlandii, przy niskich obrotach rocznych firmy, nie wymaga rejestracji jako podatnik VAT. Podatek CIT w Irlandii jest najniższy w Europie i wynosi 12,5 % (podwyższona stawka CIT do 25% dotyczy dochodów osiąganych z operacji finansowych). Przez pierwsze 3 lata działalności (niezależnie od pochodzenia przychodów) firma może korzystać z pełnego zwolnienia z CIT (do 1 mln euro zysku). Rejestracji jako podatnik VAT muszą dokonać dopiero te firmy, których roczne obroty przekroczą kwotę 55 000 euro (przy sprzedaży towarów) albo 27 000 euro (przy świadczeniu usług).
Minimalne składki na ubezpieczenie społeczne (USC – Universal Social Charge) płacone w wysokości 0,5%, 2,5%, 8% i 11% wysokości dochodu.

Otwieranie spółki w Irlandii

Z rejestracją spółki w Irlandii wiąże się minimum formalności związanych dla dyrektora, brak odpowiedzialności majątkowej dyrektora, uproszczone rozliczanie kosztów, wymagany kapitał zakładowy to 100 euro. Wymagany jest dyrektor z UE.

Założenie spółki w Irlandii trzeba zgłosić w Krajowym Rejestrze Spółek (Companies Registration Office). Rejestracja firmy w Irlandii powinna też nastąpić w Urzędzie Skarbowym (Revenue Commisioners, Tax Office). Procedura związana z rejestracją w US nie jest skomplikowana. Działalność trzeba ubezpieczyć, a przedsiębiorca powinien niezwłocznie założyć firmowe konto w banku.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat założenia spółki w Irlandii lub Wielkiej Brytanii, to zachęcamy do kontaktu.

Gotowa spółka w Irlandii

Chętnie udzielimy Państwu więcej informacji i odpowiemy na pytania nie tyko w zakresie założenia spółki, lecz takie możliwości zakupu już gotowej firmy. Gotowa firma w Irlandii może być oszczędnością czasu, który wymaga założenie spółki. Kupno spółki w Irlandii może być właśnie rozwiązaniem tego problemu.

Chcesz uzyskać nieodpłatną poradę dotyczącą tego tematu? Skontaktuj się z nami.Skontaktuj się z nami »

Zakładanie firmy w Irlandii – najważniejsze zalety

Najważniejszym powodem jest urzędowy język angielski i przejrzysty system podatkowy oferujący jedną z najniższych stawek podatku CIT w Europie, która wynosi 12,5% czyli tyle samo, co na uznawanym za raj podatkowy Cyprze. Natomiast rejestracja spółki w Irlandii i późniejsza sprawozdawczość jest dużo prostsza niż na Cyprze i odbywa się głównie przez Internet. Dodatkowo system podatkowy pozwala na szereg dalszych optymalizacji. I tak słynny schemat „podwójna irlandzka z holenderska kanapką” obejmuje dwie irlandzkie firmy, holenderską firmę i typową spółkę offshore. Pierwsza irlandzką spółka ma dochód z należności licencyjnych od towarów sprzedawanych konsumentom w USA.

Dzięki temu dochody w USA, a więc i podatki, są znacznie obniżone, a irlandzkie podatki od należności licencyjnych są bardzo niskie. Spółka w Irlandii może następnie przekazać swoje zyski bez podatku spółce offshore. Druga irlandzka firma jest używana do sprzedaży klientom europejskim i może przekazywać swoje zyski pierwszej irlandzkiej firmie korzystając z holenderskiej firmy jako pośrednika. Wtedy po drodze nie ma podatku, a pierwsza irlandzka firma ma teraz cały dochód i może znowu wysłać je do spółki offshore. Dodatkowo, Irlandzki Komisarz ds. Podatków ogłosił niedawno, że trzyletnie zwolnienia podatkowe czyli stawka CIT 0% dla nowych firm uruchamiających swoją działalność w Irlandii zostały rozszerzone na spółki zarejestrowane w Irlandii do 31 grudnia 2018 r. Firma taka może nie płacić podatku przez 3 lata, jeśli spełnia wymogi dot. dochodu oraz przedmiotu działalności.

Interesuje Cię założenie spółki w Irlandii albo chcesz o tym porozmawiać?
Powierz to zadanie profesjonalistom. Skontaktuj się z nami.

Porozmawiajmy o tym, co możemy dla Państwa zrobić. Proszę wybrać formę kontaktu. Odezwiemy się do Państwa w ciągu 24h.

    lub