Sprawdź jak założyć spółkę w tym kraju.
Firma w Singapurze
Singapur jest azjatyckim miastem-państwem położonym w pobliżu południowego krańca Półwyspu Malajskiego. Singapur jest aż 465 razy mniejszy od Polski, a liczy ponad 6 milionów mieszkańców. Pomimo niewielkiej powierzchni Singapur znajduje się w czołówce światowej, jeśli chodzi o PKB. Jest też drugim po Japonii centrum technologicznym na świecie. Nowa firma w Singapurze to świetny wyróżnik dla przedsiębiorcy, który chce założyć działalność za granicą. Jak założyć firmę w Singapurze?
Interesuje Cię założenie spółki w singapurze?
Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z jednym z naszych specjalistów i dowiedz się, jak założyć oraz prowadzić firmę w tym kraju.
Rejestracja spółki w Singapurze w kilku słowach
Założenie firmy w Singapurze różni się od zakładania spółki w Polsce przede wszystkim tym, że można tego dokonać tylko online. Tamtejszy rząd jest otwarty na zagranicznych przedsiębiorców, choć nie ukrywa, że dla tubylców otwieranie spółki w Singapurze jest mniej skomplikowane. Wszystko dzięki wysoko rozwiniętej swobodzie działalności gospodarczej.
Spółka w Singapurze a jej przedstawiciel
Kluczowym elementem, jeśli chodzi o otwieranie spółki w Singapurze, jest posiadanie lokalnego dyrektora bądź przedstawiciela. Wiele firm i kancelarii prawnych oferuje pomoc w znalezieniu takiej osoby.
dOŁĄCZ DO GRONA ZAUFANYCH KLIENTÓW
Rodzaje spółek w Singapurze
Singapur tak jak i inne kraje na świecie oferuje szereg rodzajów spółek. Wszystko uzależnione jest, przede wszystkim, od przyszłego profilu działalności biznesowej, jaką zainteresowany jest przedsiębiorca.
Otwieranie firmy w Singapurze wiąże się z koniecznością dokonania wyboru jej formy, skupmy się przede wszystkim na spółkach prawa handlowego, wśród których można wyróżnić:
- Partnerships, który dzielą się na:
- General Partnership – odpowiednik polskiej spółki cywilnej. Wspólnicy tej spółki ponoszą odpowiedzialność za jej zobowiązania całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką.
- Limited Partnership – najbardziej zbliżona do polskiej spółki komandytowo-akcyjnej. Odpowiedzialność wspólników ogranicza się tutaj do wysokości wniesionych przez nich wkładów.
- Limited Liability Partnership – odpowiednik polskiej spółki partnerskiej. Podobnie jak w Polsce stworzona dla przedstawicieli „wolnych zawodów” takich jak: lekarz, architekt itp.
- Private Limited – odpowiednik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zakładanie spółki w Singapurze jest najpopularniejsze właśnie w formie PRIVATE LIMITED. Spółka ta chroni przed długami, jest elastyczna i łatwa w rejestracji. Dzięki tym korzyściom otwieranie firmy w Singapurze jest dość prostym i szybkim procesem.
- Public Limited – inaczej spółka akcyjna. Taka spółka w Singapurze musi posiadać minimum 50 akcjonariuszy.
Wśród przedsiębiorców zagranicznych szczególnym zainteresowaniem cieszy się odpowiednik polskiej spółki z o.o., czyli Singapore Private Limited Company, ze względu na elastyczność funkcjonowania i swobodę w kształtowaniu umowy.
Rejestracja spółki w Singapurze w pigułce
Jak zostało wcześniej wspomniane, spółkę w Singapurze rejestruje się przez Internet za pośrednictwem strony rządowej. Podobnie jak w Polsce konieczne jest posiadanie tamtejszego profilu zaufanego, którym podpisuje się wszystkie dokumenty. Dostęp do tego profilu mają osoby stale pracujące w Singapurze, w związku z tym o pomoc w tym zakresie należy się zwrócić do rodowitego Singapurczyka bądź zlecić to zadanie wyspecjalizowanym agencjom. Konieczne jest żeby Private Limited posiadało lokalnego dyrektora – jest to obowiązkowy element, którego nie jesteśmy w stanie obejść. Wspomniane wyżej agencje również świadczą pomoc w tym zakresie. Cały proces zamyka się w dwóch formularzach, które wypełniamy online.
Podjęcie decyzji o rejestracji firmy to dopiero początek. Własny biznes w formie PLC wymaga następujących kroków:
- należy zweryfikować nazwę firmy i upewnić się, że nie będzie ona naruszała nazw już zarejestrowanych podmiotów;
- kolejny krok to wybór formy organizacyjnoprawnej swojej firmy;
- następnie komplet dokumentacji rejestrowej powinien zostać złożony do urzędu rejestracyjnego ACRA.
Należ pamiętać, że spółka musi posiadać własne konto bankowe. Z uwagi na odmienne zasady księgowości zasadne będzie też nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym.
Gotowa spółka w Singapurze/ kupno spółki w Singapurze/ zakup firmy w Singapurze
Kupno firmy w Singapurze, która została już wcześniej zarejestrowana, nie jest praktykowane. Z reguły samodzielna rejestracja firmy w Singapurze jest dużo korzystniejsza z uwagi na możliwość ukształtowania umowy, wyboru profilu działalności oraz pełną swobodę w wyborze miejsca prowadzenia biznesu.
Podatki w Singapurze
System podatkowy Singapuru można ocenić jako przejrzysty i sprzyjający przedsiębiorcom, także tym zagranicznym. Bazowa stawka podatku od osób prawnych wynosi 17%. Terytorialny charakter opodatkowania oznacza, że podatek jest pobierany od dochodów osiąganych w Singapurze oraz od przekazanych do tego kraju źródeł kapitałowych. Prawo singapurskie przewiduje instytucję kosztów uzyskania przychodu, więc płacony podatek można obniżyć o wydatki związane z prowadzoną działalnością.
Podatek u źródła wynosi 15% i obejmuje m.in. licencje, odsetki oraz opłaty z tytułu najmu. Zarejestrowane spółki kapitałowe nie płacą podatku od zysków kapitałowych, co oznacza brak obciążenia dywidend. Spółki handlowe płacą tylko jeden podatek.
System podatkowy Singapuru przewiduje również możliwość zwolnienia spółki z podatku CIT przez pierwsze trzy lata podatkowe pod warunkiem, że jej dochód nie przekracza 100 tysięcy SGD. Następnie obowiązuje 50% stawka CIT pod warunkiem nieprzekroczenia 200 tysięcy SGD dochodu.
Warunkiem korzystania z ulgi jest posiadanie statusu rezydenta podatkowe oraz nie więcej niż 20 wspólników w składzie, którzy są osobami fizycznymi.
Podatnik jest zobowiązany do rejestracji VAT po przekroczeniu rocznego przychodu w wysokości 1 miliona SGD w ciągu roku. Bazowa stawka VAT wynosi 8%, a więc niemal trzykrotnie mniej niż w Polsce. Rząd zapowiada zwiększenie stawki do 9% od 2024 roku.
Rezydencja podatkowa w Singapurze
Spółka staje się rezydentem podatkowym Singapuru, jeżeli została założona w tym kraju i jest z niego kontrolowana. W przypadku osób fizycznych o rezydencji można mówić, jeżeli zostanie spełniony jeden z poniższych warunków:
- osobie przysługuje status mieszkańca lub permanentnego rezydenta Singapuru;
- dana osoba przebywała przez minimum 183 dni na terenie Singapuru w poprzednim roku podatkowym.
Wśród formalności można znaleźć również inne wyjątki, kiedy możliwe jest uzyskanie rezydencji (np. praca w kilku krajach w ciągu ostatnich 2 lat, jeżeli w Singapurze spędzono minimum 183 dni w tym okresie).
Firma w Singapurze – najważniejsze informacje
Poniżej zamieszczamy najważniejsze informacje dotyczące rejestracji spółki SPLC
Podatek CIT | bazowa stawka 17%, okresowe stawki 0%; 8,5% |
Podatek VAT | bazowa stawka 8% |
Kapitał minimalny | Brak |
Liczba udziałowców | minimum 1, maksimum 50 (51% udziałów musi należeć do rezydenta Singapuru) |