Firma/Spółka w Czarnogórze - Oniszczuk & Associates - Obsługa Klientów Biznesowych

Firma w Czarnogórze

Admin

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak założyć firmę w Czarnogórze
Jakie są rodzaje działalności w Czarnogórze
Jak rejestruje się spółkę w Czarnogórze
Jakie jest opodatkowanie spółek w Czarnogórze
Jak prowadzić działalność w Czarnogórze

Założenie spółki na Cyprze

Czarnogóra to państwo leżące w Europie Południowej, powstałe po rozpadzie Serbii i Czarnogóry. Graniczy z Morzem Adriatyckim oraz takimi krajami jak Albania, Chorwacja czy Bośnia i Hercegowina. Gospodarka Czarnogóry opiera się przede wszystkim na usługach, które odpowiadają za ponad 70% PKB. Pozostała część gospodarki tworzą przemysł, rolnictwo oraz turystyka. Czarnogóra cieszy się zainteresowaniem przedsiębiorców zagranicznych z uwagi na możliwość osiągnięcia wysokich dochodów z usług turystycznych, korzystne położenie geograficzne oraz sprzyjające warunki prowadzenia biznesu.

Warto pamiętać, że oficjalną walutą w Czarnogórze jest euro, choć kraj ten nie należy jeszcze do Unii Europejskiej.

Rodzaje działalności gospodarczej w Czarnogórze

Przedsiębiorca, który planuje założyć firmę w Czarnogórze, może wybierać spośród kilku dostępnych form organizacyjno-prawnych. Do dyspozycji pozostaje:

  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;
  • spółka jawna;
  • spółka komandytowa;
  • spółka akcyjna;
  • oddział spółki zagranicznej;
  • indywidualna działalność gospodarcza.

Dla obcokrajowców szczególnie atrakcyjnym modelem prowadzenia firmy jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli društvo sa ograničenom odgovornošću. Jej popularność wynika m.in. z ograniczenia odpowiedzialności wspólników do wysokości wkładów wniesionych do spółki. Majątek spółki dzieli się na udziały przypadające poszczególnym wspólnikom. Rzadziej wybierana jest spółka komandytowa (komanditno društvo), jawna (ortačko društvo) oraz spółka akcyjna (akcionarsko društvo). Zagraniczni przedsiębiorcy co do zasady mają możliwość prowadzenia działalności gospodarczej o dowolnym profilu, choć w przypadku niektórych biznesów, np. związanych z finansami, ochroną zdrowia, turystyką lub transportem mogą być wymagane specjalne licencje.

Jak wygląda rezydencja podatkowa osób fizycznych w Czarnogórze?

Polscy rezydenci podatkowi mają obowiązek wykazania dochodu zagranicznego. Wspólnicy prowadzący działalność na terenie Czarnogóry mają możliwość uniknięcia podwójnego opodatkowania pod warunkiem wykazania przesłanek rezydencji podatkowej. Pod tym względem za mieszkańca uważa się osobę fizyczną, która

  • spędza w Czarnogórze minimum 183 dni w roku podatkowym;
  • ma miejsce zamieszkania lub centrum interesów życiowych i gospodarczych w Czarnogórze.
CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ CO ZYSKASZ ZAKŁADAJĄC FIRMĘ W TYM KRAJU?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

Opodatkowanie spółek w Czarnogórze

Spółka w Czarnogórze musi płacić podatek dochodowy od osób prawnych (CIT), którego stawka wynosi 9%. Tą samą stawką opodatkowane są zyski kapitałowe. Co do zasady podatnik płaci też podatek u źródła w wysokości 9% od dywidend, odsetek oraz należności licencyjnych. Należy wziąć pod uwagę, że przepisy mogą w tym zakresie przewidywać różnego rodzaju stawki ulgowe lub zwolnienia. Przykładem jest np. zwolnienie partycypacyjne związane z dywidendą.

Bazowa stawka podatku VAT wynosi 21%, a więc nieco mniej, niż w Polsce. Obowiązujące przepisy przewidują również stawki preferencyjne w wysokości 7% (np. na lekarstwa, komputery i sprzęt elektroniczny) oraz 0% (np. na wywóz towarów). Opodatkowaniu VAT nie podlegają też dochody z działalności finansowej.

Jak wygląda rejestracja spółki w Czarnogórze?

Formalności, aby założyć biznes w Czarnogórze, nie są przesadnie skomplikowane i do złudzenia przypominają założenie spółki w Polsce:

  • Pierwszym etapem jest sformułowanie umowy założycielskiej, która wraz z dokumentami zostanie złożona do rejestru handlowego;
  • Jeżeli wniosek przejdzie weryfikację pozytywnie, firma zostanie zarejestrowana, a przedsiębiorca otrzyma zaświadczenie oraz indywidualny numer przypisany do podmiotu;
  • Następnym krokiem jest zgłoszenie firmy do celów podatkowych i statystycznych, a jeżeli zatrudnia pracowników, również do ubezpieczeń.

Po zakończeniu formalności spółka może zamówić pieczątkę z danymi firmy oraz otworzyć konto w banku. Planując założenie spółki, należy ustalić z wyprzedzeniem czy dana nazwa jest dostępna w obrocie. Utworzenie spółki z o.o. wymaga zachowania formy aktu notarialnego. Dla osób, które nie znają lokalnych realiów gospodarczych, atrakcyjnym rozwiązaniem będzie pełnomocnictwo udzielone kancelarii prawnej celem przeprowadzenia niezbędnych formalności. Organizując biznes, warto z wyprzedzeniem zadbać o księgowość.

Kupno nieruchomości Czarnogóra

Dla firm, które wiążą swoją przyszłość z czarnogórskim rynkiem, inwestycja w nieruchomość będzie strzałem w dziesiątkę. Dzięki temu spółka będzie płaciła wyłącznie podatki w Czarnogórze, ponieważ wykaże swoją rezydencję podatkową.

Najdroższe nieruchomości to te położone nad morzem, ale poszukując tańszych ofert, firma w Czarnogórze może sprawdzić oferty w głębi kraju, gdzie ceny są znacznie bardziej przystępne. Transakcje na rynku wtórnym wiążą się z obowiązkiem zapłaty podatku od nieruchomości w wysokości 3% jej wartości. W przypadku rynku pierwotnego deweloperzy zwykle oferują przejrzyste warunki współpracy, choć przy transakcji warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy przeanalizują umowę sprzedaży nieruchomości pod kątem ewentualnych ryzyk. Dodatkowe koszty mogą objąć też depozyt, instytucję analogiczną do polskiego zadatku.

Prowadzenie działalności na terytorium Czarnogóry. Najważniejsze informacje

Poniżej zamieszczamy kluczowe informacje dotyczące spółki z o.o. w Czarnogórze

Liczba wspólników
Od 1 do 30
Minimalny kapitał zakładowy
Brak
Zbywalność udziałów
Brak
Podatek CIT
9%
Podatek VAT
21%, 7%, 0%

Pytania i odpowiedzi

Czy Polska ma zawartą z Czarnogórą umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania?
Tak, w tym zakresie wiążąca jest umowa zawarta w 1997 r.
Czy spółka musi mieć fizyczny adres w Czarnogórze?
Adres spółki jest wymagany na potrzeby dokumentacji, możliwe jest skorzystanie z biura wirtualnego.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ CO ZYSKASZ ZAKŁADAJĄC FIRMĘ W TYM KRAJU?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.
Napisz lub zadzwoń.