Rejestracja spółki z o.o. przez Internet
Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością drogą elektroniczną. Jest to możliwe dzięki specjalnemu portalowi teleinformatycznemu – S24. Dzięki temu przedsiębiorca może zaoszczędzić zarówno czas jak i pieniądze.
Spółka z o.o.
Jak powszechnie wiadomo, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najpopularniejszym rodzajem spółki prawa handlowego w Polsce. Jest ona spółką kapitałową, która posiada osobowość prawną. Założycielami spółki z o. o. mogą być zarówno osoby fizyczne jak i osoby prawne. Na tym etapie nie ma znaczenia obywatelstwo założycieli albo położenie ich siedziby. Podkreślić należy, że sp. z o. o. może zostać utworzona przez jednego bądź większą ilość wspólników. Wyjątkiem jest jednoosobowa spółka, która nie może samodzielnie utworzyć spółki z o. o.
Spółka z o.o. zakładana przez Internet
Zakładanie spółki z o.o. przy pomocy portalu S24 opiera się na wykorzystaniu wzorca umowy, który trafia do odpowiedniego miejscowo wydziału Krajowego Rejestru Sądowego. Sąd ma teoretycznie 1 dzień na rozpatrzenie złożonego w systemie wniosku. Co ciekawe dzięki temu zawarcie umowy spółki nie wymaga formy aktu notarialnego, a wkłady na pokrycie całego kapitału zakładowego powinny być wniesione tylko i wyłącznie gotówką. Przypomnijmy, że wysokość kapitału zakładowego nie może być niższa niż 5000 złotych, a wartość nominalna jednego udziału to minimum 50 złotych.
Rejestracja krok po kroku
Przedstawmy proces rejestracji w kilku krokach poniżej.
- System eKRS – rejestracja użytkowników:
Posiadanie aktywnego konta w systemie eKRS jest niezbędnym elementem jeśli chodzi o założenie sp. z o.o. online. Konto takie posiadać może zarówno obywatel Polski jak i cudzoziemiec.
- Informacje niezbędne do rejestracji:
Przyszły przedsiębiorca, przed właściwym rozpoczęciem procesu rejestracji, musi skompletować następujące informacje:- firma (nazwa) rejestrowanej spółki,
- dane adresowe spółki,
- sąd rejestrowy właściwy wg siedziby spółki,
- dane dot. składu osobowego spółki, tj.: lista wspólników, lista stawających, członków organów zarządczych spółki.
- Uzupełnienie formularza o dane w systemie:
- wypełnienie formularzy i dokumentów oraz wniosku o wpis do KRS,
- wybór odpowiednich kodów PKD – określenie przedmiotu działalności spółki.
- Wygenerowanie dokumentów i wniosków.
- Złożenie podpisu na dokumentach.
Dzięki uprzednio założonemu kontu na portalu eKRS dokumenty możemy podpisać w dwojaki sposób. Po pierwsze za pośrednictwem kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisu Profilem Zaufanym.
- Dokonanie opłaty
Opłatę w wysokości 350 złotych (250 zł tytułem wpisu spółki do KRS oraz 100 zł za wpis w Monitorze Sądowym i Gospodarczym) należy dokonać za pośrednictwem zewnętrznego systemu płatności elektronicznej.
Po ukończeniu wszystkich powyższych kroków następuje przesłanie wniosku do sądu miejscowo właściwego wg. siedziby spółki z o. o.
Proszę mieć na uwadze, że powyższe informację zostały przedstawione w sposób skrótowy. Nasi prawnicy pomogą Państwu rozwiać wszelkie wątpliwości związane z rejestracją spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez Internet.