Firma w Holandii - Oniszczuk & Associates - Obsługa Klientów Biznesowych

Firma w Holandii

Maciej Oniszczuk
Maecenas quis justo metus
Zakładam spółki na całym świecie 🌍 Chronię majątek, zajmuję się ekspansją, optymalizacją, poufnością. Dowolny cel, dowolny kraj.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie są formy prawne przy zakładaniu spółki w Holandii
Jakie są zasady funkcjonowania spółki w Holandii
Jakie są zasady otwierania spółki w Holandii
Jakie są podatki w Holandii

Firma w Holandii

Holandia określana jest często jako tzw. specjalny raj podatkowy, czyli kraj pozornie niekorzystny podatkowo, którego reżim prawny zawiera jednak ukryte zwolnienia dające nie mniejsze niż w tradycyjnych rajach korzyści podatkowe. Polscy przedsiębiorcy rozważający rozpoczęcie własnej działalności lub przeniesienia istniejącego biznesu za granicę często rozważają właśnie Królestwo Niderlandów.

Na korzyść założenia spółki na terenie Holandii przemawia fakt, że pomimo jej niewielkiego terytorium, Holandia ma jedną z najsilniejszych gospodarek na świecie. Zakładanie spółek w Holandii nie jest uzależnione od żadnego progu dochodów, są natomiast wyznaczone kryteria, które podaje KvK (Rejestr Handlowy), jak i Belastingdienst (Urząd Podatkowy).

Zakładanie spółki w Holandii a dostępne formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej

W Holandii dostępnych jest kilka rodzajów form prawnych. Wśród nich można wymienić:

  • spółki kapitałowe – forma prawna przewidująca prymat substratu kapitałowego nad osobowym; firmę w Holandii można prowadzić jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna;
  • spółki osobowe – zgodnie z prawem holenderskim istnieje możliwość założenia spółki jawnej, partnerskiej lub komandytowej.

Oprócz spółek dopuszczalne jest też prowadzenie firmy na własny rachunek. Jeżeli chcesz pracować na własną rękę, zarejestruj się w Rejestrze Handlowym Izby Handlowej.

Możliwe jest też otworzenie oddziału, choć z reguły nie jest on polecany z uwagi na mniejsze możliwości inwestycyjne i słabszą ochronę przed ryzykiem biznesowym.

Jaką holenderską spółkę wybrać?

Nasi klienci zazwyczaj decydują się na wybór jednej z następujących form holenderskiej spółki:

  • BV (hol. Besloten vennootschap), będącej odpowiednikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub
  • NV (hol. Naamloze vennootschap), która jako spółka polska byłaby spółką akcyjną.

Holenderski odpowiednik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wyróżnia się prostą i szybką procedurą rejestracji. Kolejnym jej plusem jest nieskomplikowany proces zakładania spółki oraz brak szczególnych wymogów prawnych, które muszą zostać spełnione przez jej udziałowców. Założycielem i jednocześnie udziałowcem spółki B.V. może być zarówno osoba fizyczna, jak i prawna. Różnica w tym przypadku pojawia się przy składaniu wymaganej dokumentacji.

Spółka będąca udziałowcem w spółce w Holandii musi dostarczyć odpowiedni wyciąg znajdujący się w rejestrze handlowym, obrazujący jej strukturę organizacyjną. Rejestracja spółki w Holandii nie przewiduje również wymogów ilościowych w przypadku udziałowców, jak i ograniczeń co do ich rezydencji, czy też narodowości. Prawo holenderskie nie wskazuje na minimalny kapitał zakładowy, jaki powinna posiadać spółka, oznacza to, że istnieje możliwość jej inkorporowania z kapitałem początkowym w wysokości 1 EUR. Należy pamiętać, że odpowiedzialność udziałowców jest ograniczona do wysokości wniesionych przez nich wkładów na kapitał zakładowy. Wybierając tę formę prawną, trzeba liczyć się z tym, że spółka ponosi pewne koszty, a także ma określone obowiązki wobec urzędu skarbowego.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ CO ZYSKASZ ZAKŁADAJĄC FIRMĘ W TYM KRAJU?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

Jak wygląda założenie spółki w Holandii?

Aby zarejestrować swoją firmę, wspólnicy muszą przejść procedurę zbliżoną do tej, znanej z polskiej regulacji. Pierwszym krokiem jest sporządzenie aktu założycielskiego. W tym celu należy skorzystać z usługi notariusza. Akt reguluje zasady funkcjonowania spółki, określa skład osoby prawnej, jej organy oraz strukturę udziałów. Dokumentacja spółki jest sporządzana w języku niderlandzkim. Do wizyty każdy ze wspólników powinien przygotować dowód tożsamości.

Kolejnym krokiem jest wpłacenie zadeklarowanego kapitału zakładowego na konto firmowe. Wprawdzie do założenia firmy nie jest wymagany kapitał minimalny, ale zadeklarowana suma musi zostać zdeponowana na rachunku płatniczym. Jeśli przekracza 500 euro, należy wpłacić ją przelewem na rachunek bankowy.

Ostatnim krokiem jest złożenie dokumentów spółki do Rejestru Izby Handlowej. Ten obowiązek spoczywa na notariuszu.

Po zakończeniu rejestracji spółka otrzymuje numer KVK (odpowiednik polskiego KRS) oraz numer podatkowy RSIN na potrzeby kontaktu z urzędnikami w urzędzie skarbowym.

Otwieranie spółki w Holandii na odległość

Procedura rejestracji firmy w Holandii na odległość nie stanowi problemu. Do przeprowadzenia takiego postępowania wymagane jest użycie specjalnego pełnomocnictwa, które upoważnia do wystąpienia lokalnego przedstawiciela w imieniu założycieli spółki przed odpowiednimi organami. Takie pełnomocnictwo nie wymaga notarialnego poświadczenia, a dla jego skuteczności wystarczające jest potwierdzenie dokonane przez prawnika.

Kluczowym dla procesu rejestracji spółki w Holandii jest siedziba firmy i tym samym adres zarejestrowania spółki, na który będzie wysłana korespondencja. W związku z tym istnieje możliwość skorzystania z usług biura wirtualnego. Należy jednak pamiętać, że w przypadku niektórych rodzajów działalności konieczne będzie uzyskanie realnej siedziby. W przeciwnym razie Urząd Skarbowy może wstrzymać nadanie numeru, nie skutkuje to jednak brakiem możliwości zarejestrowania spółki.

Co ważne, holenderskie postępowanie rejestracje nie przewiduje specjalnych wymogów co do nazwy spółki, wystarczy, że będzie ona zawierała skrót BV. Jest to duża odmiana, ponieważ w większości państw do zarejestrowania firmy konieczne jest uprzednie uzyskanie certyfikatu zapewniającego, że proponowana nazwa nie jest zajęta przez inny podmiot.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ CO ZYSKASZ ZAKŁADAJĄC FIRMĘ W TYM KRAJU?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

Jak funkcjonuje holenderska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością?

Holenderska spółka z o.o. może być jedno- lub wieloosobowa. Obywatelstwo wspólników nie ma znaczenia. Sprawy spółki prowadzi zarząd, który także ją reprezentuje. W spółkach liczących sobie więcej niż 50 wspólników niezbędne jest powołanie rady zakładowej pełniącej funkcje koordynacyjno-nadzorcze. Z prowadzeniem firmy w formie BV wiąże się obowiązek pełnej księgowości, a także składania rocznych sprawozdań finansowych i zeznania podatkowego.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ CO ZYSKASZ ZAKŁADAJĄC FIRMĘ W TYM KRAJU?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

Podatki w Holandii

Państwo holenderskie sprzyja przedsiębiorcom, którzy decydują się na otwieranie spółek. Przejawem tego, jest, chociażby fakt, że od razu po rejestracji spółce nadawany jest numer podatkowy. Ponadto Holenderski Urząd Skarbowy automatycznie wszczyna postępowanie o nadanie numeru VAT, który co do zasady jest obowiązkowy, niezależnie od obrotu przedsiębiorstwa. Jedyny wyjątek, który pozwala na niepłacenie podatku VAT został przewidziany dla małych przedsiębiorców (tzw. Small Business Scheme). Bazowa stawka VAT wynosi 21%, stawki obniżone to 9% oraz 0%.

Jeśli chodzi o podatek dochodowy, holenderski system prawny przewiduje dwie stawki podatku CIT – 19% do obrotu 200 tysięcy euro w danym roku obrotowym oraz 25,8% powyżej tej kwoty.

Prowadząc własną działalność, przedsiębiorcy mogą skorzystać z dostępnego systemu ulg podatkowych. Wśród nich można wymienić np. ulgę za złe długi, ulgę za wsparcie działalności charytatywnej czy specjalne zasady rządzące amortyzację nieruchomości. Możliwość skorzystania z ulg powinna być analizowana każdorazowo indywidualnie.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ CO ZYSKASZ ZAKŁADAJĄC FIRMĘ W TYM KRAJU?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

Gotowa spółka w Holandii / zakup firmy w Holandii

Aby rozpocząć działalność, możliwe jest także kupno w Holandii firmy, która jest już zarejestrowana. Jednak z uwagi na dosyć szybką i sprawną rejestrację mało osób praktykuje sprzedaż gotowej firmy w Holandii. Dlatego też znalezienie i zakup spółki może być bardzo trudne. Koszty późniejszych zmian danych spółki są zbliżone, a nawet mogą być wyższe od kosztów rejestracji nowego podmiotu.

Bieżąca obsługa i rejestracja spółek w Holandii

Pomagamy naszym klientom w zakładaniu spółki, a spółki utworzone w Holandii mogą liczyć na nasze bieżące wsparcie i obsługę. Oferujemy m.in.:

  • pomoc w przygotowywaniu dokumentów związanych z powoływaniem i odwoływaniem członków zarządu spółek w Holandii,
  • kompleksową obsługę sprzedaży i nabycia udziałów holenderskiej spółki,
  • przygotowanie wszelkiej dokumentacji potrzebnej do podwyższenia kapitału zakładowego,
  • pomoc w sytuacji, gdy zmieniany jest adres siedziby firmy.

Rejestracja spółki w Holandii – koszty

Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu w zakładaniu spółek w Holandii, z góry informujemy naszych klientów o kosztach, z którymi będą musieli liczyć się podczas całego procesu zakładania firmy w Holandii. Pomagamy sformułować umowę spółki, a także uprzedzamy o bieżących kosztach, jakie generuje firma w Holandii, a także o tym, ile kosztują przedsiębiorcę zmiany w rejestrze spółek i strukturze spółki. Naszym klientom pomagamy również w otwarciu rachunku bankowego spółki zagranicznej. Przeprowadzamy przez proces otwierania konta bankowego w Holandii. Koszty niezbędne, aby założyć firmę w Holandii obejmują:

  • opłatę za wniosek złożony w holenderskiej izbie handlowej;
  • taksy notarialne (osobno za umowę spółki, zgłoszenie beneficjentów rzeczywistych);
  • obsługa księgowa;
  • biuro wirtualne zapewniające holenderski adres.

Założenie spółki BV w Holandii. Najważniejsze informacje

Poniżej zamieszczamy najważniejsze kwestie, o których musisz wiedzieć, jeśli rozważasz prowadzenie biznesu w Holandii w formie BV.

Liczba wspólników
Minimum 1
Podatek VAT
Bazowy 21%, obniżone stawki 9% i 0%
Podatek CIT
Bazowy 25,8%, obniżona stawka 19%

Pytania i odpowiedzi

Jak długo trwa założenie spółki w Holandii?
Czas założenia spółki w Holandii wynosi około 2 tygodni po przejściu procedury AML & KYC.
Czy do prowadzenia własnej działalności w Holandii można korzystać z usług biura wirtualnego?
Wspólnicy muszą wskazać we wniosku rejestracyjnym holenderski adres. Może być to także adres biura wirtualnego.
Jakie są koszty prowadzenia firmy w Holandii?
Prowadząc biznes w Holandii należy uwzględnić koszty obsługi księgowej, koszty utrzymania konta bankowego, a potencjalnie, także wirtualnej siedziby. Wiele z tych wydatków, jak np. rachunki za telefon lub wykupienie domeny mogą stanowić koszt uzyskania przychodu.

NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.
Napisz lub zadzwoń.