Firma w Holandii

Firma w Holandii

Holandia określana jest często jako tzw. specjalny raj podatkowy czyli kraj pozornie niekorzystny podatkowo, którego reżim prawny zawiera jednak ukryte zwolnienia dające niemniejsze niż w tradycyjnych rajach korzyści.

Holandia jest coraz częściej wybierana przez przedsiębiorców jako miejsce otwarcia swojej firmy. Przemawia za tym fakt, że pomimo jej niewielkiego terytorium, Holandia ma jedną z najsilniejszych gospodarek na świecie.
Do zakładanie firmy w Holandii nie ma wyznaczonego żadnego progu dochodów, od którego uzależniona jest możliwość rejestracja spółki w Holandii, są natomiast wyznaczone kryteria, które podaje KvK (Rejestr Handlowy), jak i Belastingdienst (Urząd Podatkowy). Jeżeli sprzedajesz produkty lub usługi, pobierasz za to więcej niż symboliczne wynagrodzenie oraz partycypujesz w obiegu gospodarczym to możesz pomyśleć o otwieranie spółki w Holandii.

Zakładanie spółki w Holandii a dostępne formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej

W Holandii dostępnych jest kilka rodzajów form prawnych, jednak najczęściej wybieranymi i najbardziej zalecanym jest założenie spółki w Holandii z ograniczoną odpowiedzialnością – Besloten Vennootschap ( B.V.). Jej popularność jest wynikiem prostej i szybkiej procedury rejestracji ale również braku szczególnych wymogów prawnych, które muszą zostać spełnione przez jej udziałowców.

Chcesz uzyskać nieodpłatną poradę dotyczącą tego tematu? Skontaktuj się z nami.Zarejestruj spółkę »

Założycielem i jednocześnie udziałowcem spółki B.V. może być zarówno osoba fizyczna jaki i prawna. Różnica w tym przypadku pojawia się przy składaniu wymaganej dokumentacji. Spółka będąca udziałowcem w spółce w Holandii musi dostarczyć odpowiedni wyciąg z rejestru handlowego obrazujący jej strukturę organizacyjną.

Rejestracja spółki w Holandii nie przewiduje również wymogów ilościowych w przypadku udziałowców jak i ograniczeń co do ich rezydencji, czy też narodowości.
Prawo holenderskie nie wskazuje na minimalny kapitał zakładowy jaki powinna posiadać spółka, oznacza to, że istnieje możliwości jej inkorporowania z kapitałem początkowym w wysokości 1 EUR. Należy pamiętać, że odpowiedzialność udziałowców jest ograniczona do wysokości wniesionych przez nich wkładów na kapitał zakładowy.

Głównym organem spółki jest Zarząd na czele z Prezesem Zarządu, w jego skład musi wejść co najmniej jedna osoba. Spółka w Holandii może być reprezentowana przez kilku udziałowców jednocześnie jak i jednego z nich, wybór zależy już od założyciela spółki.

Wszelkie tego typu ustalenia łącznie z przedmiotem działalności spółki zamieszczane są w statucie założycielski spółki B.V.

Chcesz uzyskać nieodpłatną poradę dotyczącą tego tematu? Skontaktuj się z nami.Skontaktuj się z nami »

Założenie firmy w Holandii a czas rejestracji

Rejestracja firmy w Holandii trwa stosunkowo krótko. Po skompletowaniu odpowiednich dokumentów korporacyjnych i przesłaniu ich do Holenderskiej Izby Handlowo – Przemysłowej rejestracja może trwać od 1 do 7 dni roboczych. Po rejestracji udziałowcy otrzymują wyciąg z KvK i mogą rozpocząć działalność.

Otwieranie spółki w Holandii na odległość

Otwieranie firmy w Holandii na odległość nie stanowi problemu. Do przeprowadzenia takiego postępowania wymagane jest użycie specjalnego pełnomocnictwa, które upoważnia do wystąpienia lokalnego przedstawiciela w imieniu założycieli spółki przed odpowiednimi organami. Takie pełnomocnictwo nie wymaga notarialnego poświadczenia, dla jego skuteczności wystraczające jest potwierdzenie dokonane przez prawnika.

Kluczowym do rejestracja spółki w Holandii jest uzyskanie dla niej siedziby i tym samym adresu, na który będzie wysłana korespondencja. W związku z tym istnieje możliwość skorzystania z usług biura wirtualnego. Należy jednak pamiętać, że w przypadku niektórych rodzajów działalności konieczne będzie uzyskanie realnej siedziby w przeciwnym razie Urząd Skarbowy może wstrzymać nadanie numeru BTW, nie skutkuje to jednak brakiem możliwości zarejestrowania spółki.
Co ważne holenderskie postępowanie rejestracje nie przewiduje specjalnych wymogów co do nazwy spółki, wystarczy że będzie ona zawierała skrót B.V. Jest to dosyć spora odmiana, ponieważ w większości Państw do zarejestrowania firmy konieczne jest uprzednie uzyskanie certyfikatu zapewniającego, że proponowana nazwa nie jest zajęta przez żaden inny podmiot.

Chcesz uzyskać nieodpłatną poradę dotyczącą tego tematu? Skontaktuj się z nami.Zarejestruj spółkę »

Podatki w Holandii

Państwo holenderskie bardzo sprzyja przedsiębiorcą, którzy decydują się na otwieranie spółki w Holandii, przejawem tego jest chociażby fakt, że po rejestracji spółce automatycznie nadawany jest numer BTW, czyli holenderski numer VAT. Holenderski Urząd Podatkowy niedługo po założeniu spółki przesyła na adres siedziby informacje o numerze oraz okresie rozliczeniowym, który obowiązuje spółkę.

Zazwyczaj spółki z podatku BTW są rozliczane kwartalnie, zaś podatek od dochodu powinien być płacony na koniec danego roku. Są to dwa główne rodzaje zobowiązań podatkowych przewidziane dla podmiotów prawnych w Holandii.

Gotowa spółka w Holandii / kupno spółki w Holandii / zakup firmy w Holandii

Możliwe jest także kupno firmy w Holandii, która jest już zarejestrowana. Jednak z uwagi na dosyć szybką i sprawną rejestracje mało osób praktykuje sprzedaż gotowa firma w Holandii. Dlatego też znalezienie i zakup spółki w Holandii może być bardzo trudne, a koszty późniejszych zmian danych spółki są zbliżone, a nawet mogą być wyższe od kosztów rejestracji nowego podmiotu.

Interesuje Cię założenie spółki w Holandii albo chcesz o tym porozmawiać?
Powierz to zadanie profesjonalistom. Skontaktuj się z nami.

Porozmawiajmy o tym, co możemy dla Państwa zrobić. Proszę wybrać formę kontaktu. Odezwiemy się do Państwa w ciągu 24h.

    lub