Zakładanie konta zagranicznego
Kancelaria Oniszczuk & Associates stale współpracuje z szeregiem prestiżowych zagranicznych banków oraz instytucji finansowych w różnych państwach, co pozwala na zaoferowanie klientom kancelarii uproszczonego oraz ułatwionego dostępu do pełnego zakresu usług tych podmiotów, w tym bezpieczne konta dla spółek zagranicznych klientów oraz obywateli Polski.
Konto zagraniczne – dlaczego warto?
Kancelaria prawna Oniszczuk & Associates pomaga w zakładaniu zagranicznych rachunków bankowych dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych. Konto w banku zagranicznym to sposób na uporządkowanie finansów swojej firmy, jeśli prowadzi ona działalność za granicą.
Zagraniczne konto bankowe pozwala na:
- Rozliczanie się z kontrahentami w lokalnej walucie,
- Skuteczną ochronę kapitału
- Gwarancję wypłacalności,
- Dostęp do nowych okazji inwestycyjnych
Jak założyć konto w zagranicznym banku?
Procedura otworzenie rachunku bankowego w zagranicznym banku w każdej instytucji wygląda inaczej. Na sytuację taką nakładają się przepisy wewnętrzne danej placówki bankowej jak i regulacje prawne konkretnego państwa.
W przeważającej mierze banki wymagają jednej wizyty beneficjenta rzeczywistego rachunku w swoim oddziale w celu przeprowadzenia krótkiego wywiadu dotyczącego strategii biznesowej firmy oraz złożenia wzoru odręcznego podpisu. Podstawowe formalności, aby zagraniczne konto bankowe mogło zostać utworzone, polegają na:
- wypełnieniu formularzy danego banku, gdzie umieszcza się najważniejsze dane dotyczące podmiotu gospodarczego, beneficjenta rzeczywistego, przyczyn chęci otworzenia rachunku w danej placówce i kraju, powiązania firmy z państwem, będącym siedzibą banku itp.; oraz
- przejścia tzw. procedury „due diligence”.
Due diligence to poddanie podmiotu gospodarczego oraz/lub osoby fizycznej wyczerpującej, wielopłaszczyznowej analizie pod względem kondycji handlowej, finansowej, prawnej i podatkowej. Bank może nas poprosić zarówno o notarialnie poświadczenie dokumentu tożsamości i wzoru popisu, wyciąg z prywatnego konta bankowego, kopie paszportu, list referencyjny z banku rezydencji albo podpisane przez osobę piastującą zawód zaufania publicznego, zaświadczenie o miejscu zamieszkania w kraju, w którym chcemy otworzyć konto bankowe – takim zaświadczeniem może być przetłumaczony przysięgle rachunek za media stacjonarne, tj. gaz, woda, prąd, na którym widnieje nasze imię i nazwisko oraz adres zamieszkania.
Procedura zakładająca konto w zagranicznym banku zazwyczaj wymaga również udowodnienia powiązania działalności podmiotu gospodarczego z krajem siedziby banku. Chodzi tu o wykazanie takich powiązań jak: zatrudnienie pracowników, będących obywatelem danego kraju, posiadanie w danym państwie kontrahentów biznesowych, dystrybucja swoich towarów w tym kraju itp. Wymogi uwierzytelniające jednak na tyle różnią się w każdym banku i kraju od siebie, że najkorzystniej jest skonsultować się telefonicznie albo mailowo z interesującym nas oddziałem banku, by uzyskać najbardziej aktualne i rzetelne informacje na temat funkcjonującej procedury.
Jak założyć konto w zagranicznym banku przez Internet?
Pomimo częstego wymogu wizyty beneficjenta rzeczywistego w oddziale banku podczas procedury zakładania rachunku bankowego, konto zagraniczne przez Internet nie jest niemożliwe. Część instytucji bankowych daje możliwość rozpoczęcia procedury założenia rachunku na odległość, czyli online. W takiej sytuacji wszelkie dokumenty przesyła się w formie skanów, zazwyczaj wymagany jest też notarialnie poświadczony wzór podpisu wraz z apostille albo rozmowa telefoniczna bądź wideokonferencja.
Ciekawym rozwiązaniem są również ostatnio bardzo popularne portfele elektroniczne, tj. systemy płatności typu EMI. Utworzenie takiego konta jest dużo prostsze, szybsze i zawsze odbywa się online. Obecnie coraz więcej operatorów portfeli elektronicznych umożliwia nie tylko przelewy internetowe, ale wydaje także swoje karty płatnicze, co okazuje się niezwykle przydatne na co dzień.