W miarę rozwoju biznesu polscy przedsiębiorcy szukają lepiej zoptymalizowanego i opłacalnego środowiska do realizowania usług z zakresu transportu międzynarodowego. Atrakcyjnym rozwiązaniem może okazać się przeniesienie biznesu do Francji. Czy takie rozwiązanie się opłaca i jak wygląda założenie firmy transportowej we Francji?
Dlaczego warto prowadzić działalność transportową na terytorium Francji?
Francja to atrakcyjny cel dla polskiego sektora transportowego. Położona w zachodniej Europie stanowi doskonały punkt wyjścia dla firm, które chcą kierować swoje usługi do Hiszpanii, Portugalii lub Włoch. Polski przedsiębiorca może wykorzystać tę szansę, aby uniknąć niekorzystnych i nieprzewidywalnych zmian w krajowym systemie podatkowym.
Francja jest krajem o rozwiniętej strukturze biznesowej. Na jej terenie operuje wiele firm, często działających na skalę globalną zarówno na rynku usług, jak i towarów. Liczba ludności to niemal 68 milionów, więc rynek konsumenta jest obszerny i chłonny. Dla firmy transportowej oznacza to ciągłość zleceń oraz wzrost obrotów.
Francja, podobnie jak Polska jest zobowiązana do wdrożenia Pakietu Mobilności będącego efektem działań legislacyjnych Unii Europejskiej, ale prowadzenie działalności we Francji przez polskich transportowców, którzy i tak kierowali towary na zachód, pozwala na zoptymalizowanie czasu pracy kierowców pod kątem nowych wymagań w zakresie czasu pracy i przerwy.

CHCESZ UZYSKAĆ NIEODPŁATNĄ PORADĘ DOTYCZĄCĄ TEGO TEMATU?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.
Warunki zakładania przedsiębiorstw przewozowych we Francji
Pierwszym krokiem powinno być założenie działalności gospodarczej. Prawo francuskie wyróżnia cztery grupy działalności, w tym rzemieślnicza, przemysłowa, handlowa oraz w ramach wolnego zawodu. Na potrzeby biznesu transportowego najlepiej sprawdzą się spółki prawa handlowego. Do najpopularniejszych rodzajów spółek handlowych należą:
- SAS (Société par Actions Simplifiée) – uproszczona forma spółki akcyjnej;
- SARL (Société A Responsabilité Limitée) – odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Poszczególne formy założenia działalności różnią się między sobą wymaganiami co do kapitału zakładowego, zakresem odpowiedzialności, a także wewnętrznymi zasadami funkcjonowania. Przed dokonaniem wyboru warto skorzystać ze wsparcia kancelarii prawnej z doświadczeniem w obsłudze podmiotów prawa obcego.
Poszczególne formy założenia działalności różnią się między sobą wymaganiami co do kapitału zakładowego, zakresem odpowiedzialności, a także wewnętrznymi zasadami funkcjonowania. Przed dokonaniem wyboru warto skorzystać ze wsparcia kancelarii prawnej z doświadczeniem w obsłudze podmiotów prawa obcego.
Jak ubiegać się o licencję na terenie republiki francuskiej?
Założenie firmy transportowej na terenie Francji wymaga spełnienia szeregu warunków przed złożeniem wniosku o wydanie licencji. Zanim przedsiębiorca rozpocznie transport towarów pojazdami ciężarowymi, musi zebrać komplet dokumentów. O jakie dokumenty chodzi?
Wykazanie płynności finansowej
Pierwszym z wymagań jest wykazanie posiadania odpowiednio wysokiego kapitału, który stanowi rękojmię płynności finansowej przedsiębiorstwa. Przy założeniu spółki niezbędne jest 9 000 euro na pierwszy pojazd oraz 5 000 za każdy kolejny pojazd (dotyczy maszyn o masie powyżej 3,5 tony). O możliwościach finansowych świadczy potwierdzenie wydane przez księgowego lub bank, w którym firma założyła rachunek.
Certyfikat kompetencji
Kolejną kwestią jest uzyskanie certyfikatu kompetencji zawodowych, który zaświadcza, że firma dysponuje odpowiednim doświadczeniem zawodowym i praktyką w realizowaniu usług transportowych. Jeśli przedsiębiorca dysponuje już certyfikatem wydanym przez urząd polski lub wydany w innych krajach Unii Europejskiej, może przedstawić go we Francji, a dokument zostanie uznany. Może także ubiegać się o wydanie certyfikatu we Francji.
Zamiast przedkładania własnego certyfikatu można zatrudnić osobę zarządzającą transportem. Wtedy wraz z wnioskiem o wydanie licencji należy złożyć umowę o pracę potwierdzającą fakt zatrudniania kompetentnej osoby. Taka osoba ma za zadanie sprawdzać umowy transportowe, prowadzić podstawową rachunkowość oraz zajmować się przeglądem pojazdów ciężarowych. Do uzyskania certyfikatu niezbędne jest ukończenie szkolenia, które jest prowadzone w jednym z kilku wariantów, m.in. przewozu osób niepełnosprawnych fizycznie, transportu do i powyżej 9 osób oraz szkolenia na samochód turystyczny.
W przypadku korzystania z outsourcingu w zakresie sprawowania nadzoru nad działalnością transportową, własnością firmy może być nie więcej niż 20 aut ciężarowych. Kierownik transportu może pracować w maksymalnie dwóch firmach przewozowych.
Wraz z wnioskiem o licencję transportową należy przedłożyć przede wszystkim:
- wypis z rejestru przedsiębiorców potwierdzający fakt założenia spółki (zaświadczenie o rejestracji podmiotu na terytorium Francji);
- zaświadczenie o płynności finansowej (z potwierdzeniem kwoty uzależnionej od liczebności floty);
- certyfikat kompetencji zawodowych;
- oświadczenie o rzetelności zawodowej.
Czas oczekiwania na wydanie decyzji administracyjnej to około 2-3 miesiące, choć może ulec on wydłużeniu, jeżeli w zgłoszeniu pojawiły się braki formalne. Proces przedłużenia licencji wynosi od 1 do 3 miesięcy. Warto pamiętać, że każdy samochód ciężarowy musi być wyposażony w winietę, na której jest zapisany numer licencji transportowej.
W przypadku planowanej działalności przewozowej istnieje potrzeba ubezpieczenia przewożonych towarów. Dzięki temu przedsiębiorca może przygotować na nieprzewidziane wydarzenia. Kwestię ubezpieczeń reguluje kodeks ubezpieczeń oraz pisemne polisy ubezpieczeniowe. Przepisy rozróżniają ubezpieczenie towaru (franc. assurance de la marchandise) oraz możliwość deklaracji wartości towaru. Zaletą ubezpieczeń transportowanych towarów jest możliwość otrzymania odszkodowania w przypadku ubezpieczenia towaru nawet w sytuacji braku winy przewoźnika.
Z kolei deklaracja wartości towaru powoduje powstanie po stronie przewoźnika odpowiedzialności do rzeczywistej wartości ładunku. Bez względu na fakt zadeklarowania wartości przewoźnik może zwolnić się z odpowiedzialności poprzez wykazanie odpowiednich przesłanek.
dOŁĄCZ DO GRONA ZAUFANYCH KLIENTÓW
Prowadzenie działalności transportowej na terenie Francji a spółka SARL
Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące zakładania spółki SARL, jako optymalnej dla działalności transportowej
Rejestracja spółki | Tak, w Rejestrze Handlowym i Spółek |
Siedziba spółki | Konieczność potwierdzenia prawa własności lub okazanie umowy najmu |
Konieczność założenia konta firmowego | Tak |
Miejsce załatwienia formalności | Centrum Formalności Przedsiębiorstw |
Kapitał zakładowy | 20% na dzień rejestracji, pozostałe 80% w ciągu 5 lat od dnia rejestracji spółki |