Prawo autorskie i znaki towarowe - Oniszczuk & Associates
Strona główna »

Prawo autorskie i znaki towarowe

Prawo autorskie i znaki towarowe

W dzisiejszym, coraz bardziej konkurencyjnym świecie, ochrona własności intelektualnej staje się niezbędnym elementem strategii biznesowej. Kreatywność i innowacyjność są podstawą sukcesu wielu firm, dlatego tak ważne jest, aby Twoje pomysły, dzieła i marki były odpowiednio chronione. Nasza kancelaria prawna specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej związanej z prawami autorskimi i znakami towarowymi, oferując wsparcie, które pozwala naszym klientom skupić się na rozwoju i ekspansji ich działalności.

Co to jest ochrona praw autorskich?

Prawa autorskie i ich ochrona mają kluczowe znaczenie dla wszystkich twórców działających w branżach wymagających kreatywności. Stwarzają mechanizmy ochrony interesów twórcy, pozwalając na zwalczanie nieuczciwych prób wykorzystania cudzych utworów, np. grafiki, treści, zdjęć. Jest to szczególnie istotne w dobie powszechnego dostępu do internetu oraz rosnącej popularności narzędzi implementujących technologie sztucznej inteligencji.

Ochrona praw autorskich ma na celu zabezpieczenie zarówno praw majątkowych, jak i osobistych twórcy. Sfera majątkowa praw autorskich odnosi się do ekonomicznego postrzegania utworu i korzystania z niego jako potencjalnego źródła zarobku. Prawa autorskie osobiste określają więź łączącą twórcę z autorem. Z punktu widzenia ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, zarówno jeden, jak i drugi wymiar praw autorskich podlega ochronie. W jaki sposób pomagamy egzekwować prawa twórców?

 • Przygotowujemy umowy o przeniesienie praw autorskich oraz umowy licencyjne i sublicencyjne;
 • zapewniamy kompleksowe wsparcie prawne na etapie przedsądowym oraz sądowym w związku z naruszeniem praw autorskich;
 • zapewniamy bieżącą obsługę prawną firm działających w branży bazującej na prawach autorskich (m.in. sektor wydawniczy, muzyczny, marketingowy);
 • sporządzamy profesjonalne opinie prawne z zakresu prawa autorskiego;
 • reprezentujemy twórców oraz podmioty wykorzystujące prawa autorskie przed ZAiKS.
CHCESZ UZYSKAĆ NIEODPŁATNĄ PORADĘ DOTYCZĄCĄ TEGO TEMATU?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

Na czym polega ochrona znaku towarowego?

Znak towarowy to oznaczenie przedsiębiorstwa pozwalające na odróżnienie świadczonych przez niego usług lub oferowanych towarów od oferty konkurencji. Jego rejestracja powinna być jednym z pierwszych działań firmy, która chce zabezpieczyć się przed próbami podszycia się pod jej tożsamość przez innych uczestników rynku. Zarejestrowany znak towarowy nie tylko pomaga zwalczać nieuczciwą konkurencję, ale też zwiększa prestiż i realną wartość przedsiębiorstwa.

W zależności od zakresu terytorialnego działalności gospodarczej znaki towarowe mogą być rejestrowane w jednej spośród kilku dostępnych procedur – krajowej, wspólnotowej oraz międzynarodowej. Wybór odpowiedniego trybu ma kluczowe znaczenie dla skuteczności ochrony między innymi dlatego, że raz wydane przez właściwy urząd patentowy świadectwo powinno być odpłatnie przedłużane, aby zapewnić ciągłość uprawnień wynikających z rejestracji. Kancelaria Oniszczuk & Associates wspiera swoich klientów w zakresie IP poprzez:

 • rejestrację i ochronę znaków towarowych;
 • zwalczanie obrotu towarami podrobionymi oraz nieuczciwej konkurencji;
 • reprezentację przez UPRP, EUIPO oraz WIPO;
 • zarządzanie ryzykiem w obrębie portfela IP;
 • udział w sporach z zakresu IP;
 • przygotowywanie i negocjację umów licencyjnych na korzystanie ze znaku towarowego;
 • pomoc w ochronie niezarejestrowanego znaku towarowego.

Na życzenie klienta przeprowadzamy także audyt marki, weryfikując jej bezpieczeństwo i ekspozycję na ewentualne zagrożenia ze strony konkurencji zarówno na rynku krajowym, jak i rynkach międzynarodowych.

Coraz więcej rodzimych firm decyduje się na poszerzenie zakresu prowadzonej działalności na zagranicę. Dlatego współpracującym z nami podmiotom oferujemy kompleksową pomoc prawną z zakresu prawa IP w innych porządkach prawnych niż polski.

Doświadczony prawnik, prawa autorskie i własność intelektualna. Dlaczego warto skorzystać z usług Kancelarii Oniszczuk & Associates?

Zespół naszych doświadczonych prawników doskonale rozumie wartość, jaką stanowi własność intelektualna. Dlatego też, nasza kancelaria oferuje szeroki wachlarz usług, które mają na celu nie tylko ochronę Twoich praw, ale również ich skuteczne egzekwowanie. Od rejestracji znaków towarowych i ochrony praw autorskich, przez sporządzanie i negocjowanie umów licencyjnych, po reprezentację w sporach dotyczących naruszeń - jesteśmy tu, aby zapewnić Ci pełne wsparcie prawne na każdym etapie Twojej działalności.

Nasze podejście opiera się na zrozumieniu unikalnych potrzeb każdego klienta. Wiemy, że każda firma i każdy twórca mają swoje specyficzne wymagania, dlatego nasze usługi są zawsze dostosowane do indywidualnych potrzeb i celów. Współpracując z nami, zyskujesz partnera, który nie tylko zna prawo, ale również rozumie biznes i potrafi dostosować się do dynamicznie zmieniającego się otoczenia rynkowego.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą usług z zakresu ochrony praw autorskich i znaków towarowych. Z naszą pomocą, Twoje pomysły i marki będą chronione na najwyższym poziomie, co pozwoli Ci z pełnym spokojem skupić się na realizacji swoich wizji i celów biznesowych.

CHCESZ UZYSKAĆ NIEODPŁATNĄ PORADĘ DOTYCZĄCĄ TEGO TEMATU?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.
Napisz lub zadzwoń.